TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çukurova'da tarım işçilerinin çocukları

Tarım işçilerinin çocukları, yalın ayak oyunlar oynayarak çocukluklarını yaşamaya çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 16:12
Kaynak: Haber Merkezi
Çukurova'da tarım işçilerinin çocukları

Güney ve Güneydoğu’dan Çukurova’nın bereketli topraklarına gelen tarım işçileri bulunuyor. Son yıllarda tarım işçisi olarak çalışan çok sayıda Suriyeli mültecilerde yer alıyor. Tarım işi ile uğraşanlar genelde tarım arazilerine yakın noktalarda ki boş alanlarda çadırlarını kurup, hayatlarını idame ettiriyor. Her birinin çok sayıda çocuğu bulunuyor. Bu çocuklar çadırlarda çocukluklarının en güzel çağlarını geçiriyor. Kimileri anne, babaları ile birlikte tarlalara gitmek zorunda kalıyor.

Yalın ayak dolaşıyorlar

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Çocukların birçoğu okula gidemiyor. Kimileri yalın ayak bir şekilde çadırdan kurdukları semtlerde dolaşıyor.  Bu çocukların en fazla yaşadıkları tehlike ise, ana yollara çıkarak oyunlar oynamaları. Tuzla yolu üzerinde ana yolda oyunlar oynayan çocuklar araçların çarpma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.  Araçların geçtiği yollarda top oynayan, yol kenarlarında farklı oyunlar oynayan çocuklar her şeyden habersiz masumca çocukluklarını yaşıyor.

Teknolojiden uzak çocukluk

Teknolojiden uzak, elektrik, su sorunun boy gösterdiği çadırlarda yetişen çocuklar, kışın çetin kış koşullarına, yazın ise çadırlarda yaz sıcağına maruz kalıyor. En büyük eğlenceleri oyun oynamak olan bu çocuklardan bazıları kendilerine yakın olan okullara gönderiliyor. Ama birçoğu ise, okula gitmiyor.

Tarım işçilerinin çocukları okumak yerine anne ve babaları gibi tarlada çalışmak zorunda kalanlarda oluyor. Yaşları biraz daha ile iri olan çocuklar anne ve babaları ile tarla işlerine giderek çalışıyorlar.

Bizlerde güzel evlerde oturmak isteriz

Tarım işçileri ile çocukların durumlarını konuştuk. Çalışmaya mecbur oldukları için çadırlarda kaldıklarını anlatan aileler, “Bizlerde güzel evlerde yaşamak istiyoruz. Ancak maddi imkanlar buna el vermiyor. Birçoğumuz burada kalıcıyız. Çadırlarda yaz kış hayatımızı idame ettiriyoruz. Haliyle çocuklarımızda bizimle birlikte kalıyorlar.  Çadırlarda yaşayan çocuklarımızın bazıları yakın bölgelerdeki okullara gidiyor. Ancak göndermeyenlerde var. Burada kısıtlı imkanlarımız var. İlkel şartlarda yaşıyoruz. Bizlerde çocuklarımızın daha iyi şartlarda yetişmesini istiyoruz ama maalesef ki imkanlarımız buna el vermiyor” ifadelerini kullandılar.

Sürücülere çağrı

Yollarda oynayan çocuklarını defalarca uyardıklarını ancak başka oyun oynayacakları alanlar olmadığı için ana yola çıktıklarını anlatan aileler sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Biz gördüğümüzde kızıyoruz çocuklara.  Yolda kendilerine araba çarpa bileceğini söylüyoruz. Fakat çocuklar anlamıyorlar. Bir süre sonra görmediğimiz bir zaman yollara çıkıp top oynuyorlar. Burada araçlarda hızlı geliyor. Korkuyoruz. Ama yapabileceğimiz bir şey yok. Buradan sürücülere seslenmek istiyoruz. Çadırların bulunduğu alanlarda biraz daha yavaş ve dikkatli gitmemeliler. Canımızın yanmaması için bu gerekiyor.”

adana

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.