TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Demirdağ: Tekrardan 30 yıl önceki cibiniğe dönmeyelim

MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, kentte yaşanan sorunlara dikkat çekti. Sinekle mücadele konusu ve yağmur konularına vurgu yaptı. 

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 17:48
Kaynak: Haber Merkezi
Demirdağ: Tekrardan 30 yıl önceki cibiniğe dönmeyelim

İLKHABER'den Bayram Bulut'un haberine göre; Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayının ilk oturumu ve ASKİ Genel Kurulu gerçekleştirdi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Göktürk Boyvadaoğlu başkanlık yaptı. Meclis Salonu’nun tadilatta olması nedeniyle oturum Belediye Tiyatro Salonu’nda yapıldı. Gündem dışı ilk olarak söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, kentte yaşanan sorunlara dikkat çekti. Sinekle mücadele konusu ve yağmur konularına vurgu yaptı. 

HEP TEDBİR ALIN DEDİK

Kent için olan konularda kendirinin görüşlerine ve düşüncelerine önem verilirse bu dönemde yine Cumhur İttifakı olarak her zaman katkı koymaya hazır olduklarını belirten Demirdağ, “İki günden beri göründüğü üzere Adana'mızda ve çevremizde yukarıda hem Toroslar'da hem Ova'da müthiş bir yağmurla karşı karşıyayız. Gerçekten yağmur olağanüstü bir durumla yağdı ve çok fazla zarar verdi. Baktığımız zaman ben beş yıldan beri buradan söylüyorum. Hep tedbir alın dedik. Ama gördük ki iki günden beri bu tedbirin yetmedi. Çarşı merkezinde bir şey yok ama yukarıda ciddi sel sorunları yaşandı. Türkmenbaşı Bulvarı, Alparslan, Türkeş ve diğer yerlere baktığımız zaman gerçekten müthiş bir su akışı ve müthiş bir debi vardı” dedi. 

ADAM BOYU OTLAR

Su basan yerleri gezdiğini dile getiren Demirdağ, Adana’nın yeni yerleşim bölgelerinin kötü durumda olduğu gördüğünü vurguladı. Vatandaşların araçlarının yollarda kalması, apartmanların su dolmasını gördüğünü ve üzüldüğünü anlatan Demirdağ, bu sorunların bir an evvel yapılacak çalışmalarla sona erdirilmesi gerektiğini dile getirdi. İlçe ve ilde çok büyük sorunların olduğunu dile getiren Demirdağ, “Seçim dönemine baktığımızda şehrimizde iyi bir çalışmanın yapılmadığını ve birçok işin eksik olduğunu gördüm. Özellikle Park Bahçe Müdürlüğümüzün yaptığı işler vardı. Ama bunu yapmadıklarını gördük. Bazı yerlerde adam boyu otlar oluşmuştu. Hala bunların bir kısmı hala çözülmüş değil. Biz aradığımızda sağ olsunlar çözüyorlardı ama bizim aramamıza gerek kalmadan asli görevini yerine getirmelerini gerekiyor. Ekip sayıları arttırılarak kentimizin güzelleştirilmeye ihtiyacı var” diye konuştu. 

ADANA'DA SİNEK SORUNU

Artan sinek sorununa vurgu yapan Demirdağ, “Her taraf sinek dolu. Tekrardan 30 yıl önceki cibiniğe dönmeyelim. Her tarafta sivri sinek var. 6. Yıla girdik sorun hala aynı sorun. Vatandaş şikayetçi. Siyaseten bunu söylemiyoruz. Biz vatandaşın talebini iletiyoruz. Adana’nın özellikle Mersin ve Ceyhan taraflarından girişlerinin yapılması gerektiğini defalarca kez söyledim. Ben bu alanlardan utanıyorum. Bu iki yerden kentin girişlerinin yapılmasını istiyorum. Kentimizde müthiş bir kaçak yapılaşma var. Binalar yapılıyor iskanı yok. Milyonlarca para ödüyor iskan alamıyor. Şehrin çok acil düzenlemeye ve temizlenmeye ihtiyacı var. Şehrimizin kaldırımları işgal altında. Ben çarşıda yürüyemiyorum. Acilen zabıtalar bunu bir  el atmalılar. Şehrimizi tüm belediye başkanlarının gece gezmelerini rica ediyorum” şeklinde konuştu.  

SU BASKINLARI

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Avcı’da, su baskınlarına ve mart ayında seçim nedeniyle evlerdeki su sayaçlarının okunmaması durumuna vurgu yaptı.  Avcı, her yağmur yağdığında oluşan su baskınlarının Adana’nın kaderi haline geldiğini söyledi. Yağışlarda kentin belli noktalarının sular altında kalmasına dikkat çeken Avcı, “Önceki gün yağan yağış miktarı çok olabilir ama artık buna karşı bir çözüm üretilmesi gerçeğinden de kaçamayız. Yani ‘yağmur çok oldu? Ne yapalım’ diyecek halimiz yok” ifadelerini kullandı.
 
MART AYINDA SU SAYAÇLARI OKUNMADI

Mart ayında su sayaçlarının okunmadığını aktaran Avcı, “Seçim dönemi olması nedeniyle Mart ayında su sayaçlarının okunmadığını öğrendik. Dolayısıyla 2 aylık su faturaları seçimden sonra faturalandırıldı. Bu da kademeli su tüketimi nedeniyle fiyatların çok daha yüksek gelmesine neden oldu. Bu konuda çok ciddi şikayetler aldık vatandaşlarımızdan. Bu konuda çok ciddi şikayetler aldık vatandaşlarımızdan. Burada bir insanlarımızın mağdur edildiğini görüyoruz. Eğer  Mart ayı içerisinde bir okuma yapılmış olsaydı böyle bir sorunla karşılaşılmayacaktı. İkinci ay olunca kademeli artış nedeniyle ciddi anlamda bir zarar meydana geldi, vatandaşlarımız da mağdur oldu. Dolayısıyla bu konunun da tekerrür etmemesini umuyoruz” dedi. 

OLAĞAN ÜSTÜ BİR YAĞIŞLA KARŞILAŞILDI

lağan üstü bir yağışla karşılaşıldığını belirten CHP Grup Başkan Vekili Güngör Geçer ise sözlerini şöyle sürdürdü;
“Maalesef olağanüstü bir yağışla karşı karşıya kaldık. Burada zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Aynı zamanda dün belediyemizin İtfaiye, ASKİ Genel Müdürlüğü, Zabıta Ekiplerinin, Daire Başkanlıklarının koordineli ve gerçekten olağanüstü çalışmalarından dolayı bütün belediye çalışanlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili zaten sürecin daha öncesinde de bu yağış oranları tahmin edildiğinden dolayı koordinasyon merkezi belediyemiz tarafından arkadaşlar zaten teyakkuz halindeydiler. 

CİDDİ HASAR OLMAMASIN

Dolayısıyla herhangi ciddi bir hasar olmamasına seviniriz. Ama tabii ki bu iklim değişikliğinin sonuçlarını önümüzdeki yıllarda da daha belirli bir şekilde göreceğiz. Mevsimin değişiklik zamanlarında olağanüstü beklenmedik bu gibi şeyler iklim değişikliğinden dolayı kaynaklanıyor. Tabii geçmişte yapılan eksiklikler ve hatalar da bunu devam tehdit ediyor. Dolayısıyla dere yataklarının kapatılması, imar düzenlemelerinin düzgün yapılmamış olması bunların hepsini biliyoruz ve belediyemizde bununla ilgili teknik çalışmalar da başlattığını ifade etmek isterim.”

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.