TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ebeler ve Hemşireler günlerini kısırla kutladı

Adana’da Ebeler ve Hemşireler Haftası nedeniyle geleneksel hale getirilen kısır ve dayanışma günü etkinliği bu yılda gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 13:52
Kaynak: Haber Merkezi
Ebeler ve Hemşireler günlerini kısırla kutladı

Adana’nın Çukurova İlçesi’nde bulunan Beyaz Evler Çamlığı’ndaki özel bir kafeterya da gerçekleştirilen etkinliğe ebeler ve hemşirelerin yanı sıra doktorlar da katıldı. Etkinlik öncesi ise sağlık dağıtan eller büyük bir tizlikle kısır malzemelerini temizleyip hazırlıklarını yaptı. Ardından kısırı yapma işlemine geçildi. Sağlık dağıtan eller bu kez kısır yaparken tüm hünerlerini sergiledi. Hazırlanan kısırlar kısır şenliğinin yapılacağı yere getirildi. Etkinliğe katılan misafirlere ikram edilen kısırlar herkes tarafından büyük beğeni topladı. Yoğun tempoda çalışan sağlık çalışanları ebeler ve hemşireler bu etkinlikle birbirleriyle sohbet etme imkanı boldu. 

İlkhaber Gazetesi'nden Selma DUMAN'nın haberine göre; SES Adana Şube Başkanı Belgin Işık burada yaptığı konuşmada, hemşireliğin ve ebeliğin önemine vurgu yaparak, “Yenidoğanın ilk çığlıklarına, ölenlerin son nefeslerine ve hayatın en değerli, en trajik anlarına tanıklık eden, bireylerin, toplulukların ve ulusların sağlığını korumak için çalışan, insanlığa hizmet eden hemşirelerimiz,  “Dünya Hemşireler Gününüz” kutlu olsun.  Hemşireler, dünya çapında sağlık alanındaki en büyük iş gücüdür ve sağlık sistemlerinin daha sürdürülebilir hale gelmesine ve insanlığın gelişimine yardımcı olan bir meslek grubudur. 2020 yılı Uluslararası Hemşireler Konseyi, hemşirelerin “Dünya Sağlığında Hemşireler Öncü Bir Ses”, Pandemi’de Dünya Sağlık Örgütü Cenevre Yönetim Kurulu, Florence Nightingale'in 200. doğum yıldönümü onuruna 2020 yılını “Uluslararası Hemşire ve Ebe Yılı” olarak ilan etmiştir. Atfedilen bu öneme rağmen ne dünya da ne de ülkemizde hemşirelerin emeğinin hakkının verilmesine ve değerine dair hiçbir ilerleme olmamıştır. Aksine ülkemizde özellikle şehir hastaneleri başta olmak üzere hemşireler; banttan herhangi bir ürünü sorgulamadan hızlıca üretmesi gereken işçilere dönüşmüşlerdir” dedi.

Hemşirelerin, yıllardır yetersiz istihdam düzeyleriyle çalıştırılmaya alıştırıldığını dile getiren Işık, “Hemşire insan gücünün giderek azalması; aynı işin daha az sayıda çalışanla ortaya çıkarılması, dolayısıyla çalışanların iş yüklerini artırarak işin niteliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Dünyada ve ülkemizde hemşirelik iş yükünün hasta bakımına olan negatif etkisi kanıtlanmıştır. Sağlık politikacılarının bilimsel verilere rağmen nitelikli, güvenceli ve yeterli sayıda hemşire istihdam etmemek için son 21 yıldır özel bir çaba içerisinde olduğu görülmektedir. 2022 verilerine göre kamu ve özelde çalışan hemşire sayısı 243.565’tir. 2021 yılı OECD sağlık istatistiklerinde ülkemizde 1000 kişi başına düşen hemşire sayısı 2.8’dir. OECD ortalaması ise 9,2’dir. Bu sayı OECD ülkelerinin çok gerisindedir. 38 üye ülke içinde Türkiye Kolombiya’nın ardından sondan ikinci sırada yer almaktadır. Bakanlığımız verilerine göre; 100.000 kişi başına düşen hemşire sayısı ise 2022 yılında 365; 2023 yılı için hedeflenen 425; 2024 yılı için hedeflenen 450 ve 2025 yılı için 475 olarak hesaplanmıştır. Dolaysıyla hemşire açığı devam ederek sorunlarımızın ana nedeni olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.