TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emeklilerin belediyelerden talepleri var

Adana Emekli Güç Birliği Platformu, ilçe belediyelerinden emeklilerin taleplerini açıkladı. Talepler arasında emekli işleri müdürlükleri, kültür merkezi, sosyal tesis ve sağlık yaşam evi bulunuyor. Platform, belediye başkanlarıyla buluşarak çözüm odaklı görüşmeler gerçekleştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 18:31
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 18:31
Kaynak: Haber Merkezi
Emeklilerin belediyelerden talepleri var

Adana Emekli Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Uz, ilçe belediyelerinden emekliler taleplerini  açıkladı.

İLKHABER Gazetesi'nden Bayram Bulut'un haberine göre; Emeklilerin belediye başkanlarından talepleri var. Bu taleplerini birlik beraberlik içerisinde yerine getirmek için Adana Emekli Güç birliği Platformu kuruldu. Kurulan platformun dönem sözcülüğüne ise, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Ömer Uz getirildi.  Uz,   ilçe belediye başkanlarını ziyaret ederek taleplerini aktardıklarını söyledi. Taleplerini sıralayan Uz, “İlçe Belediyelerimizde Emekli işleri müdürlükleri istiyoruz buralara atanacak kişilerin Emekli örgütlerimizin onayladığı kişiler olmalı. İlçemizde çok amaçlı kullanılabilecek emekli kültür merkezi istiyoruz.  İlçe belediyelerimizden Emekli örgütlerimize örgütlenme çalışmalarını kolaylaştırıcı kullanabilecekleri Yönetim ofisleri istiyoruz.  İlçemizde emeklilerin aileleri ile birlikte kullanabilecekleri, içinde restoranı ve düğün, nişan organizasyonların yapılabileceği salonu da olan sosyal tesis istiyoruz. İlçemizde emekli sağlık yaşam evi istiyoruz” dedi. 

Adana Emekli Güç Birliği Platformu olarak Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı’yı ziyaret ettiklerini dile getiren Uz, “Sayın Demirçalı ile kent yaşamında, emekli, engelli, yaşlıların sorunlarını ve çözümlerini konuştuk çok verimli bir görüşme oldu. Başkanımıza emeklilere verdiği değerden dolayı teşekkür ediyor başarılar diliyoruz. Burada bulunan dernek ve sendika üyeleriyle sokak sokak, mahalle mahalle çalışarak örgütlerimize sahip çıktık. Ayağa kaldırdık. Artık yeter diyen emeklilerimizin toplumsal mücadeleye katılımını sağladık. Hepsinden önemlisi ise vizyonu yüksek birikimli bir kamucu, toplumcu, halkçı, Cumhuriyet değerlerine sahip bir belediye başkanının kentin sorunlarına dokunacağını toplumdaki yaraları saracağını anlatarak, inandırıcı bir sonuç aldık. Demokrasiyi yeniden kazanma mücadelemize yeni bir dinamizm kazandırdık. Ülkemize, Adana'mıza ve Yüreğir’imize hayırlı olsun, başarılar diliyoruz” dedi.

Emeklilerin belediyelerden talepleri var 2

Adana Emekli Güç Birliği Platformu olarak daha önce yerel yönetimlere sundukları taleplerini şimdi de yaptıkları ziyaretlerle tekrar dile getirip takipçisi olmak için harekete geçtiklerini vurgulayan Uz, “Yerel yönetim, kentin gelişmesi için kentte örgütlü olan meslek örgütleri,  sendikalar, kadın ve gençlik örgütleri, engelli örgütleri ile daha yakın ilişki içinde olmalı. Belediye başkanı ve meclis üyeleri kentin doğasına, insan yaşamının kalitesine, kentli olma bilincine, kültürüne, tarihine sahip çıkma konusunda özen göstermelidir. Yerel yöneticiler; yaşlı dostu kentler, yeşil dostu kentler gibi kavramları önemsemeli ve kentlerine bu niteliği kazandırmak için çaba göstermelidir” diye konuştu.

Belediyelerin kendileri için çok önemli olduğunu anlatan Uz, “Kentin ekonomisini kent insanı için, kent insanının gelişimi için kullanan, projeleri ile kentte adaleti sağlayan belediye bizler için çok önemlidir. Kentin ekonomik yapılanmasına katkı sağlamak, istihdam arttırmak için üretici ve tüketici kooperatif uygulamaları önemsenmeli, yerel yöneticiler bu konuda örnek kentlerdeki uygulamaları verimli Çukurova topraklarına uyarlamalıdır. Kentin potansiyelini kent için kullanan, projeleri ile kentte adaleti sağlayan ve kente yeni özellikler kazandıran, kenti kent sakinleri ile birlikte yönetecek bir belediyecilik anlayışını önemsiyoruz.  Yani halkçı ve kamucu anlayışı önemseyen belediye anlayışı yaşadığımız ülke koşullarında daha da önem kazanmaktadır. Böyle bir belediyecilik anlayışı; kentte yaşayan insanları mutlu, huzurlu kılacak, insanların geleceğe daha umutla bakmalarını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Ömer Uz sözlerini şöyle tamamladı;

“Kimsesiz ve sağlık sorunu olan emeklilerin maaşının belli bir kısmının karşılığında bakım hizmeti alabileceği emekli sağlık yaşam evi talep ediyoruz kısacası üreterek ekonomisine katkıda bulunduğumuz bu topraklarda bu kentlerde biz emekliler huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bizler haklarımızı alana dek,  yaşadığımız kentleri mutlu emeklilerin yaşadığı kentlere dönüştürene dek mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü bu kentleri dünün çalışanları bu günün emeklileri olarak biz emekliler inşa ettik bu kentin yolunda, kaldırımlarında binalarında bizim emeğimiz var. Fazla bir şey değil sadece insanca yaşamak istiyoruz.”
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.