TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gürer'den üretici raporu: Çiftçiye gerçek destek verilmeli

CHP Milletvekili Gürer, yaz boyu Niğde'nin tüm ilçe ve beldeleri ile çok sayıda köyünü ziyaret ederek, çiftçilerle bir araya geldi ve onların sorun ve taleplerini dinledi.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 11:47
Kaynak: Haber Merkezi
ilkhaber-gazetesi.com
Gürer'den üretici raporu: Çiftçiye gerçek destek verilmeli

NİLGÜN TAZE

ADANA (İLKHABER)- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaz boyu Niğde'nin tüm ilçe ve beldeleri ile çok sayıda köyünü ziyaret ederek, çiftçilerle bir araya geldi ve onların sorun ve taleplerini dinledi.

Gürer, ziyaret ettiği her köy ve beldede, üreticilerle yaptığı görüşmeleri tek tek not ederek, bunları Meclis gündemine taşıdı. Köy ve beldelerde yaptığı görüşmelerin görüntülerinin yer aldığı kısa bir video derleyip, bu görüntüleri 'Üretici raporu' olarak hazırlayan Gürer'in raporunda, kiraz, buğday, mısır, domates, pancar, kavun gibi ürünlerin üretim zorluklar ile bu ürünleri yetiştiren çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekildi.

Kiraz üreticisi Hasan Şafak, "Şu anda dalında kirazla birlikte ağaçları kesmek zorunda kalıyoruz. Kiraz para etmediği için işçi maliyetini bile karşılamıyor." dedi.

Buğday üreticisi Süleyman Güney, "20 yıl önce biçer döver tarlaya girdiği zaman, çitçi; koyununu, kuzusunu alır, biçerdöverin önüne kurban keserdi. Şimdi bırakın kurban kesmeyi, çiftçinin nefes alacak durumu kalmadı." dedi.

Mısır üreticisi Himmet Bilgi, "Eskiden mazot ucuzdu, bu kadar zorlanmıyorduk. Şimdi mazot 40 liraya dayandı. Gübre 3 katı arttı. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Tarla var, mecburen ekiyoruz ama böyle giderse hepsini satacağız." dedi.

Kavun üreticisi Gazi Özer, "Kavuna bebeğe bakan gibi bakıyoruz. O kadar zor şartlarda yetiştiriyoruz ama tohum gideri, gübresi, serası, damlama sulama sistemi derken gerçekten bebeğe bakar gibi bakıyoruz ama istikrar olmayınca biz kazanamıyoruz. İlk çıkan turfanda kavun para ediyor, sonrası para etmiyor. 3 senedir kavun ekiyorum. İlk iki yıl başa baş çıktı, ama bu yıl zarar ettik, kavun tarlada kaldı." dedi.

Domates üreticisi İbrahim Ayhan, "Bugün domatesi geçen seneki fiyatların altında satıyoruz. Maliyetler geçen seneye göre yüzde 100 artı. Maliyetin altında domates satıyoruz." dedi.

Pancar üreticisi Süleyman Çakmak, "Maliyetler yükseldi. Geçen yıl 250 lira olan işçi yevmiyesi 500 liraya çıktı. Pancar ekili alan azaldı. Gübre fiyatları arttı. Maliyetler arttı." dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, raporunda, çiftçilerin yaşadığı sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulundu.

Gürer, "Çiftçinin kullandığı mazotta KDV ve ÖTV derhal düşürülmeli, çiftçiye bir can suyu verilmeli…Milli Gelirin % 1 Çiftçiye verilmeli, çiftçilerin kredi borçlarının faizleri silinmeli, destekler artırılmalı ve zamanında verilmelidir. Tarım ilacı, gübre, tohum, mazot için çiftçiye destek sağlanmazsa yaklaşan ekim döneminde çiftçi zorlanacak. Gübre ve tarım ilacı kısılırsa verim etkilenilecek, ithale daha çok yönelinecek. Cumhurbaşkanı çiftçiye kulak versin. Gidiş iyi gidiş değil. Düşük taban fiyatlar ve destekle çiftçi ayakta kalamaz. O süreç gıdada sorun yaratır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.