TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İncirlik Hava Üssü'nde 'bir ömür hizmet'

İncirlik Hava Üssü'nde konuşlu ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı Halkla İlişkiler Danışmanlığı görevi yapan Mehmet Birbiri, bu görevinde 48. yılı geride bıraktı.

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 13:43
Kaynak: ALİ GÜRELİ
İncirlik Hava Üssü'nde 'bir ömür hizmet'

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı Amerikan üslerinde defalarca en başarılı Halkla İlişkiler Personeli seçilen 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı Halkla İlişkiler Danışmanı Adanalı Mehmet Birbiri, 49. görev yılına girdi.

İncirlik Üssü'yle ilgili haber yapan Türk ve yabancı gazeteciler arasında çok meşhur olan, bu ünü sadece gazetecilerle sınırlı kalmayıp ABD Hava Kuvvetleri'ne de yayılan Adanalı Mehmet Birbiri, ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı’nda ömrünün 48 yılını geçirdi. 

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı Amerikan üslerinde 8 yıl üst üste en başarılı Halkla İlişkiler Personeli seçilen Mehmet Birbiri, Türkçe ve Türk Kültürü dersleri verdiği Maryland Üniversitesi Avrupa Bölümü'nde 1999'da yılın öğretim üyesi seçildi.

İncirlik Hava Üssü'nde 'bir ömür hizmet' 3

İncirlik Hava Üssü'nde yayınlanan Tip of the Sword adlı dergide ‘‘Ask Mehmet’’ yani Mehmet'e Sor köşesinden Amerikalıların her türlü sorusunu cevaplandıran Mehmet Birbiri, bir röportajında, ilginç anısını şöyle anlattı:

"Görünmeyen uçak" anısı

"Körfez Savaşı döneminde basın toplantısı yapılıyordu, İncirlik'te görünmeyen uçak var diye ısrarlı sorular soruldu.  Hava Üssü Komutanı, 'Görünmeyen uçağı ben görmedim, siz gördünüz mü' diye sordu. Ama gazeteciler ikna olmadı. Biz bu olayla çok eğlendiğimiz için, kendi gazetemizde bir haber yaptık. Uçak pistine üç tane uçak tekerleği yerleştirdik ve resmini çektik. Gazeteye başlık olarak da, 'Türk basınının bahsettiği görünmeyen uçak pistimize indi' dedik."

ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da görev süresinde 48. yılı geride bırakan Mehmet Birbiri'den övgüyle bahsedildi.

İncirlik Hava Üssü'nde 'bir ömür hizmet' 1

Yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

"Mehmet Birbiri'nin 39. Hava Üssü Kanadı koridorlarında şaşırtıcı bir 48 yıl boyunca ortaya çıkan bağlılık ve içten bağlılık hikâyesi var. Değişimin daimi olduğu bir çağda, sadece Mehmet olarak bilinen Mehmet Birbiri sadece burada çalışmakla kalmadı, hikâyesini İncirlik Hava Üssü'nün özüne ördü.

Mehmet Birbiri'nin İncirlik'teki yolculuğu 24 Kasım 1975'te kuru temizleme bölümünde memur olarak başladı, daha sonra ABD Askeri Polisi tercümanı ve kuru temizleme bölümü Müdürlüğü amirliği yaptı. Mehmet, resmi görevlerinin ötesinde, Maryland University College temel eğitim merkezinde Türk dili ve kültürü dersleri öğretme çağrısına cevap verdi.

İncirlik Hava Üssü'nde 'bir ömür hizmet' 2

75'ten fazla başarı ödülü kazandı

Mehmet, 1985 yılında kamu işleri dairesinde ev sahibi ulus danışmanlığı görevine geçmeden önce gümrük irtibat memuru olarak çalıştı. Bu önemli konum, Türk ve ABD Hava Kuvvetleri arasında köprü kurulmasına olanak sağladı, ancak hem kültürler hem de diller hakkında önemli bilgiye ihtiyaç duydu ve bu da Mehmet’in karmaşıklıkları incelik ve zarafet ile yönetebilme yeteneğini gösterdi. Mehmet sadece vardiyası değil, filo seviyesinden Hava Kuvvetleri seviyesine kadar 75'ten fazla başarı ödülü kazandı.

Mehmet’in bilgeliği, görevden öteye uzanır. Planlamayı, uyum sağlayabilirliği ve olumlu bakış açısını vurguluyor. 50 yıllık hizmetine yaklaşırken emekliliğini düşünürken İncirlik'teki süresinin yakında sona erebileceğini biliyor ama bu onun karşılaştığı insanlara daha fazla bilgelik öğretmekten alıkoymayacak."

Kaynak: ALİ GÜRELİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.