TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mersin'de Ada Çayı üreticileri hasada başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla Ada Çayı üretimi projesi kapsamında Silifke'de üreticilere fide dağıtımı yapıyor, böylece atıl araziler tarıma kazandırılıyor ve aileler gelir elde ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 10:44
Kaynak: SERHAT AKARSU
Mersin'de Ada Çayı üreticileri hasada başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın öncülüğünde yürütülen fide ve fidan dağıtım projesi kapsamında Ada Çayı fidesi alan Silifkeli üreticiler, ilk hasatlarını tamamladı. Tıbbi ve aromatik bir bitki olan Ada Çayı'nı hasat eden üreticiler, yine Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen distilasyon ünitesinde yağını çıkartarak satışa sunuyor. Büyükşehir'in sağladığı bu destekler sayesinde atıl araziler tarıma kazandırılırken, üreticiler de gelir elde ediyor.

TOMBUL AİLESİ ADA ÇAYI GELİRİYLE ÇOCUKLARI OKUTUYOR

Silifke'nin Çaltıbozkır Mahallesi'nde yaşayan Tombul ailesi, Ada Çayı'ndan elde ettikleri geliri çocuklarının eğitimi için kullanıyor. 2 çocuğu da üniversitede okuyan aile, Ada Çayı ile tanışmadan önce arpa ve buğday ekerek değerlendirdikleri arazilerini istedikleri verimi alamayınca boş bırakmış. Büyükşehir'in desteğiyle toprağını da ekonomisini de yeniden canlandıran aile, 2. kez hasat yapıyor. Aile hasadın ardından, Büyükşehir Belediyesi'nin Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'ne hibe ettiği distilasyon ünitesi ile ürünlerinin yağını çıkartarak satışa sunuyor.

Mersin'de Ada Çayı üreticileri hasada başladı 3

FATMA AYDIN: ADA ÇAYI'NDAN HEM YAĞ HEM DE POSA SATIYORUM

Silifke'nin Ovacık Mahallesi'nde yaşayan Fatma Aydın da, Büyükşehir sayesinde Ada Çayı fidesi ile tanışarak üretim yapan üreticilerden. Ada Çayı ile başlayan Aydın, şimdilerde birbirinden farklı bitkilerin yağını çıkartarak kazanç elde ediyor. Bitkilerin kullanım alanları ile ilgili de eğitim alan Aydın, ürünlerini pazarlarken alıcılara da detaylı bilgi verebiliyor.

Mersin'de Ada Çayı üreticileri hasada başladı 2

2022 VE 2023 YILLARINDA 72 DEKAR ADA ÇAYI EKİMİ YAPILDI

2022 ve 2023 yılında Silifke'de 9 mahallede 72 üreticiye verilen Ada Çayı desteği ile 72 dekar alan Ada Çayı üretimine kazandırıldı. Gıda, baharat, bitkisel çay, ilaç, kozmetik ve parfümeri sanayisinde değerlendirilen adaçayı fidesi, geniş kullanım alanı sayesinde üreticilere de ürünü farklı değerlendirme alanları sunuyor. Silifke'nin toprak yapısına oldukça uyum sağlayan Ada Çayı, az su ihtiyacı dolayısıyla da zahmet istemeyen bir bitki özelliği taşıyor.

Mersin'de Ada Çayı üreticileri hasada başladı 4

Ada Çayı fidesi alan üreticiler, Büyükşehir Belediyesi'nin desteğinden dolayı memnuniyetlerini dile getiriyor. Üreticiler, Ada Çayı'ndan elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlarken, atıl arazilerini de verimli hale getiriyor.

Mersin'de Ada Çayı üreticileri hasada başladı 5

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimi teşvik etmek amacıyla üreticilere fide ve fidan desteği, tarımsal ekipman desteği, distilasyon ünitesi desteği gibi birçok alanda destekler sunuyor. Büyükşehir'in bu destekleri sayesinde Mersin'de tarımsal üretim artarken, üreticiler de daha fazla gelir elde ediyor.

Kaynak: SERHAT AKARSU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.