TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri Novovoronej NGS bölgesini ziyaret etti

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve Akkuyu Nükleer AŞ uzmanlarından oluşan bir heyet, Rus sağlık kurumları ile nükleer endüstriler arasındaki iş birliğini yerinde gözlemlemek amacıyla ilk kez Novovoronej Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) uydu kenti Novovoronej'i ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 12:20
Kaynak: AA
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri Novovoronej NGS bölgesini ziyaret etti

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, ziyaret kapsamında öncelikle konuklara Rus devlet sağlık sisteminin yapısı ve Rusya Federal Tıbbi ve Biyoloji Ajansı'nın faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi.

Konuklar, normal ve acil olmayan durumlarda tıbbi yardımın tüm aşamalarını, servisler ve departmanlar arasındaki etkileşimi, operasyonel müdahalede merkez ofislerinin rolünü ve tam ölçekli acil durum tatbikatlarını değerlendirdi.

Rus uzmanlar, Novovoronej NGS çalışanlarının sağlık kontrolü ve sağlığının korunmasına ilişkin uygulamalar hakkına bilgi verirken spor tesislerinin inşası, çalışanların ve kent halkının düzenli spor faaliyetlerine teşvik edilmesi gibi santralde ve uydu kentteki yapılan uygulamalardan bahsettiler.

Ziyaret sırasında konuklar Novovoronej NGS’nin sağlık merkezinin yapısı ve özelliklerinin yanı sıra nükleer santral çalışanlarına yönelik çok işlevli sanatoryum-önleyici tıp merkezi “Energetik”’i de görme fırsatı yakaladılar.

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ziyaret kapsamında ayrıca Novovoronej NGS'nin 6 no'lu güç ünitesinin makine dairesini ve ünite kontrol odasını da ziyaret ederek nükleer santralin işleyişi hakkında bilgi aldılar.

Heyet ayrıca Novovoronej NGS'nin eğitim ve simülasyon merkezindeki tam ölçekli bir simülatörü de gezdi.

 "Ziyaret bizim için son derece faydalı oldu"

Açıklamada görüşlerine yer verileb Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Türkiye'de sanayi üretimi, eğitim, sağlık hizmetleri gibi ekonominin diğer sektörleriyle yakından bağlantılı yeni bir yüksek teknoloji endüstrisi oluştuğunu belirterek, "Modern bir NGS'nin inşası tüm bu alanlarda kalite standartlarını önemli ölçüde yükseltiyor. Akkuyu NGS inşaat bölgesinde, Rusya’da nükleer tesislerin faaliyet gösterdiği bölgelerdeki meslektaşlarının edindiği zengin deneyimlerden faydalanmak isteyen devlet kurumlarıyla yakın iş birliği içindeyiz. Tecrübe edinmenin en iyi yolu, süreçlerin sahada nasıl yürütüldüğünü görmektir, bu nedenle Akkuyu Nükleer AŞ bu tür ziyaretlerin düzenlenmesinde azami destek sağlamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Mersin İli Sağlık Müdürü Emrah Ceviz de Rusya'da bir nükleer santral ve çevresinde verilen sağlık hizmetlerini yerinde gözlemlediklerini belirterek, "Nükleer tesislerde acil durumlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği ve bu durumlarda ilk yardımın nasıl yapılacağı konusunda ilk elden bilgi alma fırsatı bulduk. Türkiye'nin nükleer santrallerde sağlık hizmeti sunumuna katkısı olması açısından bu ziyaret bizim için son derece faydalı oldu. Ayrıca Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un sosyal hizmetlere ve çalışanlar ile ailelerine yönelik desteğe ne kadar önem verildiğine de şahit olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.