TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğrenciler müfredatı yaşayarak öğrenecek

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekve, Öğrencilerin artık müfredatı yaşayarak öğreneceğini dile getirerek, “Bizim aslında istediğimiz bu. Çocuklar yoksa ezberliyor ve ezberlediklerini unutuyor. Hayatı yaşayarak öğrenen öğrenciler haline gelecektir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 17:28
Kaynak: Haber Merkezi
Öğrenciler müfredatı yaşayarak öğrenecek

Milli Eğitim Bakanlığı ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Avrupa Birliği finansal desteği ve KFW iş birliğinde yürütülen, ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal  Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP)’ kapsamında 21-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında Adana TÜYAP Fuar  Merkezi’nde düzenlenecek. Kariyer ve Mesleki Eğitim Günlerinde 100’ü aşkın firma temsilcisi ile mesleki ve teknik anadolu liseleri bir araya gelecek.

‘ŞİMDİ MESLEKİ EĞİTİM İSTİHDAM ZAMANI’

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekve, ‘Şimdi Mesleki Eğitim İstihdam Zamanı’ teması ile ele alınan Kariyer ve Mesleki Eğitim Günlerine tüm Adanalıları davet etti. Artık meslek liselerinin içinde orta okullarının da olacağını belirten Tekve, “Çocuğa burada yaptığı çalışmalar el alışkanlığı kazandıracaktır. Yetiştiği zamanda el alışkanlığından bu durum ustalığa gidecektir. Artık çocuklarımıza balığı öğretmek için resimleri göstermeyeceğiz. Balıkçıya götüreceğiz. Balıkları göstereceğiz. Ağacı ormanda öğrenecek” dedi.

ÖĞRENCİLER MÜFREDATI YAŞAYARAK ÖĞRENECEK

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Öğrencilerin artık müfredatı yaşayarak öğreneceğini dile getiren Tekve, “Müfredatı yaşayarak öğrenecek. Bizim aslında istediğimiz bu. Çocuklar yoksa ezberliyor ve ezberlediklerini unutuyor. Hayatı yaşayarak öğrenen öğrenciler haline gelecektir. Ben Anne ve babalarında bu konuda bize yardımcı olmasını istiyoruz. Çocukların mesleki eğitime yönlendirilmesini istiyoruz. Çünkü her şey çocuklarımız için, Ülkemiz için” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İLK YAPAY ZEKA TEKNOLOJİ LİSESİ

Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Teknoloji Lisesi’nin Adana’da açılmasının planlandığını dile getiren Tekve, “Adana’da mesleki eğitim konusunda yapacağımız daha birçok çalışmamız olacak. Türkiye’nin İlk  Yapay Zeka Teknoloji Lisesi’ni burada açmayı planlıyoruz. Buna benzer yaptığımız çalışmalar var. Piyasanın ihtiyacına cevap vermek, çocuklarımızın istihdamına yönelik çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 ADANA EŞRAFI BİZE DESTEK VERİYOR

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekve mesleki öğretimin önemine vurgu yaparak, “İhtiyacımız nedir, hangi alanda ne kadar, ihtiyacımız var ve hangi kalitede insan yetiştireceğiz?’ bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Makine parklarımızı yeniliyoruz. Adana eşrafı bu konuda bize destek veriyor. Okullarımızda yetiştirdiğimiz insan kalitesi de böylece artıyor” ifadelerini kullandı.

ALADAĞ’DA  MADENCİLİK LİSESİ KURULACAK

Tekve sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizler çocuklarımız üniversite mezunu gençlerimizin, üniversiteyi bitirdikten sonra ne yapacağız diye düşünmelerindense, çocuklarımızı gerekli olan piyasanın istediği alanlara yönlendirerek, hem çocuklarımızın istikbalini, hem ülkemizin istikbalini korumuş ve geliştirmiş olacağız. Aladağ’da  Madencilik Lisesi’nin protokolünü imzalayacağız. Çünkü Türkiye’deki krom madeninin yüzde 40’ı Aladağ’da.

ADANA’DA EN İYİSİNİ YAPARIZ

İnşallah otomotiv üzerine bir gelişmeme olacak. Gidip Bursa’da yapılan okulu inceledik. İhtiyaç olduğu sürece biz gidip en iyi şekilde okulları gezip, araştırıp, nasıl yapıldığına bakıp Adana’da en iyisini yaparız. Yarınki İstihdam Fuar’ına da 8. Sınıf öğrencileri gelip, meslekleri görüp tanıyacaklar.”

MESLEKİ  YETKİNLİK VE BECERİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN HAYATA GEÇİRİLDİ

Projenin İletişim Uzmanı Eda Zaloğlu ise, proje ile ilgili bilgiler vererek, “Proje birkaç nedenden dolayı proje hayata geçirildi.  Gençleri mesleki eğitime teşvik etmek için bu proje hayata geçirildi. İstihdam oranlarını arttırmak üzere hayata geçirildi. Özellikle mesleki  yetkinlik ve becerileri geliştirmek için hayata geçirildi. Türkiye’nin nitelikli iş gücü ve istihdam projelerini arttırmak amaçlı hayata geçirildi” dedi.

125 MİLYON AVRO (EURO) DESTEK SAĞLANDI

Proje ile 125 Milyon Avro destek sağlandığını aktaran Zaloğlu, “Proje 2018 yılında başladı. Toplam 125 Milyon Avro (Euro) destek sağlandı. Bu destekle 21 meslek alanı, hatta bu dönem ile birlikte 22 meslek alanında 1180 tane atölyemiz yenilendi. Şuan Türkiye’de 15 tane ildeyiz. Hem doğu illeri var hem batı illerimiz var. Çeşitli illerde projeyi yürütüyoruz. Projenin 4 saç ayağı var. Bunlardan en önemlisi ekipman ve alt yapı destekleri. Biz 112 ekibin ekipman ve alt yapısını belirledik” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.