TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğretmenler iş bırakıp eğitimde şiddeti protesto etti

Eğitim sendikaları, bir öğrenci tarafından öldürülen İbrahim Okutgan için Adana’da bir araya gelerek bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirerek, yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. Öğretmenler, şiddet ve cinayetlerin bir an evvel sona ermesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 15:28
Kaynak: Haber Merkezi
Öğretmenler iş bırakıp eğitimde şiddeti protesto etti

Atatürk Parkı’nda toplanan Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Eğitimin Gücü-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen üyesi binlerce öğretmen buradan Adana Valiliği’nin bulunduğu binadaki Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüyüş düzenledi. ‘Eğitim’de şiddet yasası istiyoruz hemen’ ortak pankartının taşıyan öğretmenlerin bazıları üzerlerine kanlı önlükler giydi. Bazı öğretmenler ise, siyah renkli kıyafetlerle alanda yer aldı. Öğretmenler, şiddet ve cinayetlerin bir an evvel sona ermesini istedi.

BİRÇOK KONUDA OLDUĞU GİBİ BU KONUDA DA GEÇ KALINMIŞTIR

İlkhaber Gazetesi'nden BAYRAM BULUT'un haberine göre; Burada hazırlanan ortak metni okuyan Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, şiddete karşı yasal düzenleme istediklerini belirtti. Son olarak İstanbul’da yaşanan öğretmenin öldürülmesi olayına dikkat çeken Sezer, “Eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek; şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak ve mağdurlara hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılması talebiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız.Son olarak İstanbul/Eyüpsultan’da eski bir öğrenci okul müdürü İbrahim Oktugan’a silahla saldırıda bulunmuş, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürümüz maalesef kurtarılamayarak vefat etmiştir. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve bütün eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz” dedi.

ÇAĞRIDA BULUNDU

Yetkililere çağrıda bulunan sezen, “Yıllardır, kanayan bir yara hâline gelen şiddet olaylarına dikkat çekiyor, tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrımızı yıllardır yapıyoruz. Sesimize kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün başka şeyler konuşurduk. Ancak ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kalınmıştır. Artık ölümle sonuçlanmaya başlayan saldırıların son bulması için gereken adımlar ivedilikle atılmalıdır. Eğitimcilere yönelik şiddeti önleme yasası artık çıkarılmalıdır” diye konuştu.

ŞİDDETİ LANETLEDİLER

Öğretmen, memur, hizmetli, şef, şube müdürü demeden tüm eğitim çalışanlarına kamu görevlilerine yönelen şiddeti lanetleyen Sezer, “Bugüne kadar kamu görevlilerine yönelik gerçekleştirilen tüm şiddet olaylarında tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduk. Sendikalar olarak, geçen yıl hayata geçirilen “Öğretmenlik Meslek Kanunu” tartışmalarında şiddete yönelik düzenlemeyi talep edip son ana kadar sergilediğimiz ısrarın gereği yapılmadı. O gün gereği yapılsaydı belki bugün daha farklı konuşmak mümkün olacaktı” şeklinde konuştu.

adana

ARTAN ŞİDDET OLAYLARI

İş bırakma eylemi yaptıklarına dikkat çeken Sezer, “Eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını önleyecek, caydırıcı olacak, failleri cezalandıracak ve mağdur eğitim çalışanlarına hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılmasının sağlanması için bugün (10 Mayıs) iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor, ülke genelinde basın açıklamaları yapıyoruz. Son birkaç yılda yaşanan hadiselere bakıldığında görülecektir ki, şiddet olayları münferit eylemler olmaktan çıkmış, ne yazık ki yaygın bir toplumsal sorun hâline gelmiş; eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesini sekteye uğratacak boyuta ulaşmıştır. Bugün yaşadığımız acılar, dünün ihmal ve umursamazlığının neticesidir. Yarın yaşanmasını istemediğimiz acılar da bugünkü ilgisizliğin sonucu olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

ŞİDDET EĞİTİMİ TEHDİT EDER HALE GELDİ

Şiddetin, eğitimi tehdit eder boyuta ulaşması, geleceğimizi tehlikeye sokacak boyuta varması, acil ve köklü çözüm bulmayı zaruri hâle getirdiğini söyleyen Sezer sözlerini şöyle sürdürdü;

“Devlet, kasıtlı şekilde ölüme, yaralanmaya ve zarara sebebiyet verilmesini önlemekle mükelleftir. Bu yükümlülük çerçevesinde, suç işlemeyi caydırıcı yasal zemini ve idari şartları tesis etmek ve yaşam hakkını korumakla görevlidir. Buna ilişkin ihlalleri önleyici ve cezalandırıcı infaz şartlarının oluşturulması hukuk devleti olmanın gereğidir. Bunu burada bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

YASAL DÜZENLEMELERİN ACİLEN YAPILMASINI İSTİYOR VE BEKLİYORUZ

Bu doğrultuda, eğitim çalışanlarına karşı eğitim ve öğretim hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması elzemdir.Eğitim çalışanları olarak, şiddete karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayana, çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını istiyor ve bekliyoruz.”

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Fatih Toprak da burada yaptığı konuşmada, okulda öğretmenin öldürüldüğünü, sözün bittiği yerde olunduğunu belirtti.

 Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ergun Ayyıldız, Eğitim-İş 1 Nolu Şube Baskanı Hatice Hazar, Eğitim-İş 2 Nolu Şube Başkanı Sema Akgün, Eğitimin Gücü-Sen İl Temsilcisi Fırat Aksu da yaşanan şiddet olaylarının sona ermesini talep eden konuşmalar yaptı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.