TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlık için 10 bin adım attılar

Adana İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ‘Sağlık İçin Hareket Et Günü’ etkinliği düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 15:33
Kaynak: Haber Merkezi
Sağlık için 10 bin adım attılar

Çukurova Üniversitesi içerisinde düzenlenen etkinliği  kamu kurum ve kuruluşları,  üniversite öğrencilerinden oluşan yaklaşık 1000 kişi katıldı.  Sağlık İçin Hareket Et Günü için fiziksel aktiviteler gerçekleştirildi. İlk olarak 10 Bin adım atmak üzere yürüyüş gerçekleştirildi. Ardından ise fiziksel hareketler kapsamında spor yapıldı. Etkinlik kapsamında stant kurulup bilgilendirmeler yapıldı.  Sağlıklı vakit geçiren kişiler etkinliklerini daha sonra sonlandırdı.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Bulaşıcı olmayan hastalıklara (BOH'lar) ilişkin başlıca risk faktörlerinin tütün kullanımı, fiziksel hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve zararlı alkol kullanımı azaltılması, DSÖ'nün BOH'lardan kaynaklanan ölümleri önlemeye yönelik çalışmasının odak noktası olduğunu söyledi. Yetkililer şu bilgileri paylaştı;

İlkhaber Gazetesi'nden Ahmet Akdeniz'in haberine göre; “Toplumda fiziksel aktivitenin artırılması hükümetler, tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri dahil herkesin sorumluluğunda olup her yaş ve cinsiyetten engelli bireyler de dahil toplumun her kesimi için günlük 30-60 dakika orta yoğunlukta bir fiziksel aktivite ciddi hastalıkları önlemek için güçlü bir araç ve uygun maliyetli bir halk sağlığını iyileştirme yöntemidir. Düzenli ve daha fazla fiziksel aktivite daha büyük faydalar sağlayacaktır. Sokak ve caddelerde yürüyüş yapmayı kolaylaştıracak geniş ve ağaçlıklı kaldırımlar olması, bisiklet yolları ve spor kampanyaları, trafiğe kapalı caddelerin teşvik edilmesi, insanların keyifli fiziksel aktiviteler yapabilecekleri parklar açık alanların oluşturulması, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı ile bütünleşik müdahalelerin yapılması ve sağlık sistemine fiziksel aktivitenin dahil edilmesi gibi çalışmalar ile toplumda fiziksel aktivite teşvik edilebilir.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık)orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir.1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktiviteyapmalıdırlar.5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksekşiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.

Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 sonuçlarınagöre kadınların % 53.1’inde; erkeklerin % 31.7’sinde fiziksel aktivite düzeyi düşük bulunmuştur. 15 ve üzeri yaş bireylerde fiziksel aktivitenin düşük olma durumu %42.4 olarak bulunmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2003 yılından beri üye devletleri ile her yıl 10 Mayıs’ı küresel bir girişim olarak “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir. Ülkemizde de 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü, her yıl Bakanlığımızın koordinasyonunda diğer paydaş kurum, kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ile birlikte toplum bilincini ve farkındalığını arttırmak amacı ile 81 ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Etkinliklerde küçükten büyüğe herkesin desteği ve katılımı sağlanarak, hareketli yaşam ve sağlık üzerine etkilerinin önemi vurgulanmaktadır.”

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.