TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sahipsiz köpeklerin annesi yardımeli bekliyor

3 yıldır faaliyette olan ve hasta, yaralı hayvanları sağlığına kavuşturmayı başaran barınak şimdilerde maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
Sahipsiz köpeklerin annesi yardımeli bekliyor

Adana’da hasta, yaralı halde bulduğu sokak köpeklerini tedavi ettirip, kendi imkanları ile kiralayarak kurduğu barınakta iyileştiren Selen Usta, şimdilerde maddi imkansızlıklar nedeniyle kurduğu barınağı kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Adana’da bir hayvansever, belediyelerin bile kurmakta güçlük çektiği köpek barınağını kendi imkanları ile kurdu. 3 yıldır faaliyette olan ve hasta, yaralı hayvanları sağlığına kavuşturmayı başaran barınak şimdilerde maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya.

Adana’da yüz binlerce sokak hayvanı bulunuyor. Açlığa ve ölüme terk edilmiş, hasta, araçların çarpması sonucu yaralanmış ve insanlar tarafından kötü muamele nedeniyle uzuvlarını kaybetmiş ve yaralanmış hayvan sayısı da çok fazla. Bu sokak hayvanlarına elindeki imkanlar ölçüsünde hayvan severler yetişerek yardımcı olmaya çalışıyor. Bu kişilerden biride Selen Usta. Uzun yıllardır sokak hayvanlarını besleyen Selen Usta 2020 yılının Mart ayında Kozan Hayvan Barınağı’nda açlıktan köpeklerin bir birini yemesi olayına şahit oldu. Buradaki köpekler için harekete geçen Usta, barınaktaki hayvanları tedavi ettirdi. 

Barınaktan Çıkarılmak Zorunda Kalan Yaralı Köpekleri Sahiplendi

Daha sonra barınaktan çıkması gereken hayvanları sahiplendi. Selen Usta,2 arkadaşıyla birlikte sokaklardaki, hayvanların kötü durumlarına kayıtsız kalmayarak, yaralı, hasta ve uzuvları kopmuş hayvanları da sahiplenmeyi sürdürdü. Evlerinde yaralı köpeklere bakıp tedavi ettiren Selen Usta ve iki arkadaşı artık evlerindeki hayvan sayısı aşırı artınca, bir hayvan sever ailenin bahçesine köpekleri koymaya karar verdi. Bir süre burada idare eden Usta ve arkadaşları artık bulundukları yerin yeterli gelmemesi üzerine Seyhan İlçesi’nde bulunan Yalmanlı Mahallesi’nde bin 800 metre kare alana sahip bir çiftlik kiraladı.

Arkadaşları Yalnız Bıraktı

Selen Usta, hayvan barınağının kira parasını karşıladı. Ancak, Selen Usta’nın yanında bulunan 2 arkadaşının artık  yardımcı olamayacağını söylemesi üzerine tek başına kaldı. Haziran ayında barınağın kirası dolacak. Kendiside işsiz kalan ve kredi çekerek yaralı köpeklerin ameliyat ve diğer masraflarına yetişmeye çalışan Usta, barınağın kira parasını ve hayvanların diğer ihtiyaçlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmeye başladı. Usta, eğer kirayı ödeyemezse sokaklarda barınamayacak durumda olan çok sevdiği sokak köpekleriyle ortada kalacak.

Yaklaşık 2 Dönümlük Bir Arazi

Yaklaşık 2 dönümlük bir araziye sahip barınakta köpeklere baktığını söyleyen Selen Usta, “Burası yaklaşık iki dönümlük bir alan. Burayı açma nedenimiz 2020 yılında Kozan Barınağı’nda yaşanan vahşete dayanıyor. Normalde  bu olayın öncesinde sadece sokak hayvanlarını ve evimde ki hayvanları besliyordum.  Kozan Barınağı'ndaki vahşeti öğrenince direkt barınağa gittik ve oradaki hayvanları tedavi etmeyle başladık. Üç arkadaş yaptık bunu. Derken oradan çıkarmak zorunda kaldığımız hayvanların sayısı arttı. 80 yakın oldu. Birçoğunu sahiplendirdik. Birçoğunu da tedavi altına aldık” dedi.

Köpek Sayısı 100’ü Buldu

Köpek sayısının 100 bulduğunu anlatan Usta, “Koyacak yerde sıkıntı yaşamaya başladıktan sonra bir ailemizin bahçesi vardı, köpeklerimizi oraya koyduk.  Bu bahçe yetmeyince daha sonra mecburen desteklerle birlikte bir yer kiralamak zorunda kaldık. O zamanlar 80 ile 100 arası bir köpek sayısı vardı. Yavaş yavaş sahiplendire sahiplendire ve ölen köpeklerimizle birlikte sayı 50’ye kadar indi. Birçoğunu çok şükür sahiplendirdik” diye konuştu.

Şuan 40 Köpeği Kaldı

Barınakta 40 köpeğin kaldığını belirten Usta, “Şimdi yaklaşık 40 tane kadar köpeğimiz var. Evimde 15 köpeğim var. Sokakta da bakmış olduğum yaklaşık 400-500'e yakın iki ayrı bölgede sokak hayvanlarım var. Burada kendi imkanlarımızla yetişmeye çalışıyoruz masraflara. Mamamız, yolumuz, yakıtımız bile ciddi anlamda bizim için külfet günümüz şartlarında. Mama da çok zorlanıyoruz. Çünkü buradaki çocukların birçoğu hasta, kanser, üç ayaklı, körüm var, sağrım var. Ve bunların biraz daha orta seviyede mama yemesi gerekiyor. Bunun için de doğal olarak maliyet biraz daha artıyor. Ve tek başıma da bunu yapmakta tabii ki zorlanıyorum. Çok kıymetli ablam Fatmahan Ağın bu yolda bana manevi güç veriyor ve beni yalnız bırakmamaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Sokağa Bırakabileceğimiz Çocuklar Değiller

Geçen yıl 85 bin lira kira ödediğini, bu yıl ise 100 bin lira ve üzerinde bir kira ödemek zorunda olduğunu anlatan Usta, “Burada bu sene şu an 100 bine yakın bir kira ödeyeceğiz. Henüz daha konuşamadık yer sahibiyle. Vicdanına sığınacağız. 1 Haziran itibariyle kiramız doluyor. İki senedir desteğimiz vardı. Bu sene maalesef ki desteğimiz yok. Ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çünkü buradaki çocuklar hep özel çocuklar. Sokağa bırakabileceğimiz çocuklar değil” ifadelerini kullandı.

Dernek Kurduk

Bu kötü durumda olan köpekler için bir dernek kurduğunu dile getiren Usta sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sırf bu çocuklara bakabilmek adına bir dernek kurduk. Derneğimizin adı Doğa Gönüllüleri ve Hayvanları Koruma Derneği. Kısa adımız DOGİAD olarak geçiyor. En azından herkes bütçesi kadar, imkanı kadar derneğimize destekte bulunursa hem tedavide hem klinik masraflarında, mama masraflarında bize çok büyük bir destek sağlayacaktır. Kira anlamında da aynı şekilde."

selen usta

Hayvanlara Sponsor Olabilirler

Her hayvanın sponsorunun olabileceğine vurgu yapan Usta, “Bizim çağrımız en azından derneğe bağışta bulunmaları ya da biz şöyle bir şey planlamıştık buraya ilk açarken, her hayvanın sponsoru olsun. Mesela buraya gelip görebilirler, hayvanları sevebilirler. Bir köpeğin komple masrafını ben karşılayacağım derlerse inanılmaz derecede mutlu oluruz. Aylık giderlerini hesaplarız. Bunlar bizim beklentilerimiz tabii ki” dedi.

İlaç Fiyatlarıbile Bir Maliyet

İlaç fiyatlarının yüksek olduğunu işaret eden Selen Usta, “Sokakta beslediğimiz alanlarda yaralı hayvanlarımız oluyor, uyuz hayvanlarımız oluyor. Uyuz ilaçlarımız var. Bunların  fiyatları 300-350-400 arası değişiyor. Esas bunun etkilileri bin 250 lira. Bunlar bile maliyet.  Bunun için desteğe ihtiyacımız var. Klinik desteğine ihtiyacımız var. Buranın ilerisi için kira desteğine ihtiyacımız var. Mama desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Tekrar Sokağa Bırakmak İstemiyorum

Sokaklardan kurtarıp sağlığına kavuşturduğu köpekleri tekrar sokağa bırakmak istemediğini belirten Usta, “Bizler bu hayvanları kurtarmak için gerçekten çok ciddi bir mücadele verdik, bütün hayatımızdan ödün verdik. Yani sosyal hayatla alakalı bir bağlantım kalmadı. Şikayetçi de değilim ama bunlar bu kadar iyi yerlere geldikten sonra tekrar sokağa dönmelerini istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Çağrıda Bulundu

Hayvan sever ve kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunan Usta sözlerini şöyle tamamladı;

 “Burada sahiplendirme için de çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen cins takıntılarını bırakalım. Hepsi gerçekten bebek. Hangi cins olursa olsun sadece sevginizi verdikten sonra hepsi size en büyük dost olacaktır. Bunun için satın alma sahiplen diyoruz”.    

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.