TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Savaş ve insanlık suçuna karşı sesimizi yükseltelim

KESK Adana Şubeler Platformu, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıları kınayarak, işlenen insanlık suçunun sona erdirilmesini istendi.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
Savaş ve insanlık suçuna karşı sesimizi yükseltelim

İnönü Parkı içerisinde bir araya gelen KESK Adana Şubeler Platformu adına basın açıklaması yapan Dönem Sözcüsü Fatih Toprak, Siyonist, ırkçı İsrail’in uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ettiğinin söyledi. Son olarak İsrail’in 27 Mayıs sabahı BM gözetimindeki Refah Kampında yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı bir yerleşkeye yönelik düzenlediği saldırı sonucu onlarca insanın yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda kişi yaralandığını anlatan Toprak, “Katliamı lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olması manidardır. İsrail açıkça dünyaya meydan okumakta, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir” dedi.

36 BİNİ AŞKIN SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Toprak, saldırılarda çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın sivil hayatını kaybettiğini dile getirerek, “İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda çok büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın sivil hayatını kaybetmiş, 82 bine yakın insan yaralanmıştır. Yapılan saldırılar insani değerlerden yoksunluğu ve bir barbarlığı temsil etmektedir. Açıktır ki, İsrail savaş ve insanlık suçu işlemektedir. İsrail saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin konacağı morgun, yaralıların tedavi göreceği hastanelerin dahi kalmamış olması nasıl bir insanlık trajedisi ile karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir. Savaştan kazanan sadece savaş tüccarları, halkın sırtından zenginleşenler, ülkeyi savaşla, çatışmalarla, toplumsal kutuplaşmalarla ve baskıyla yöneten rejimlerdir.  İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır” diye konuştu.

SORUNLAR BARIŞ VE DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMELİ

Sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınması gerektiğini anlatan Toprak, “Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır. İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. Halkların güvenlik ve refah içinde yaşamasının tek yolu kalıcı ve adil barıştır. Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir.  Bunun için; Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.  İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir” şeklinde konuştu.

FİLİSTİN HALKI İLE DAYANIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

KESK olarak; Filistin halkı ve emekçileriyle dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini işaret eden Toprak sözlerini şöyle sürdürdü;

“Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin yanındayız. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir.

KESK olarak; Filistin halkı ve emekçileriyle dayanışma içerisinde olmaya, savaşa karşı barışı savunmaya, bunun için mücadeleyi, dayanışmayı yükseltmeye devam edeceğiz.”

adana

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.