TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SEDAŞ, leyleklerin güvenli göç yolculuğu için önlemlerini aldı

SEDAŞ, İLKBAHARIN MÜJDECİSİ LEYLEKLER İÇİN GÖÇ GÜZERGAHINDA YER ALAN FAALİYET BÖLGELERİNDE ÖNLEMLER ALIYOR. DİNLENMEK İÇİN ELEKTRİK DİREKLERİNE KONAN LEYLEKLERİN, ÇARPILMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA OLMASINDAN DOLAYI SEDAŞ İZOLASYON ÇALIŞMASI İLE LEYLEKLERİN ÇARPILMASINI ÖNLEMEYİ HEDEFLİYOR.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 09:48
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
ilkhaber-gazetesi.com
SEDAŞ, leyleklerin güvenli göç yolculuğu için önlemlerini aldı

SEDAŞ, ilkbaharın müjdecisi leylekler için göç güzergahında yer alan faaliyet bölgelerinde önlemler alıyor. Dinlenmek için elektrik direklerine konan leyleklerin, çarpılma riskiyle karşı karşıya olmasından dolayı SEDAŞ izolasyon çalışması ile leyleklerin çarpılmasını önlemeyi hedefliyor.

Elektrik dağıtımında enerji altyapısını güçlendirirken, çevre ve canlı hayatını korumaya özen gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ), leyleklerin göç güzergahında önlemler alıyor. SEDAŞ, enerji nakil hatlarında dinlenmek için mola veren leyleklerin konma veya kalkış sırasında zarar görmemeleri adına kuşkonmaz ve izolatör kaplama gibi ekipmanlarla koruyucu müdahalelerde bulunuyor.

SEDAŞ, leyleklerin göç rotasında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaya devam ettiği bilgisini paylaştı. SEDAŞ’tan yapılan açıklamada, "Leyleklerin kanat açıklığı yaklaşık 155 santimetre olup, iletkenler arasında çarpılma ihtimali bulunmaktadır. Göç esnasında sıklıkla iletkenlere konmakta ve çarpılmaktadırlar. Bu şebekeler için direk üstü ekipmanların (izolatör, jumper vb.) izole edilmesinin yanında iletkenler arası mesafenin arttırılması veya şebeke tertibinin değiştirilmesi gibi önleyici çalışmalarımız bulunuyor. Serçe, karga, güvercin ve üveyik gibi küçük ve bölgede yaşayan kuşlar da iletken ile direk arasında çarpılabilmektedirler. Bu durumun önlenmesi için de izolasyon kaplama çalışmalarının yanı sıra havai hat ve beton travers üzerinde bakım onarım çalışmaları yaparak, küçük kuşların çarpılmasını önlüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.