ALİ GÜRELİ

ADANA (İLKHABER) - Mersin'in Anamur ilçesi sınırlarında Taşeli Platosu'nda yer alan 1276 metre derinliğe erişmiş Türkiye'nin en derin 3. mağarasında rahatsızlanarak mahsur kalan ABD'li bilim insanı Mark Dickey için kurtarma planı hazırlandı. Morca Düdeni'nde yerin 1040 metre altında kurtarılmayı bekleyen Mark Dickey'in son sağlık durumu da Avrupa Mağara Kurtarma Derneği yetkilileri tarafından paylaşıldı.

Geçtiğimiz günlerde Mersin'deki Morca Düdeni'ne inceleme yapmak üzere gelen ekipte yer alan ABD'li Mark Dickey, yerin metrelerce altında rahatsızlandı. Mide kanaması geçirdiği tespit edilen Mark Dickey için Türkiye'deki ilgili kurumların yanı sıra 2 Eylül Cumartesi günü Avrupa Mağara Kurtarma Derneği'ne (ECRA) de yardım çağrısında bulunuldu.

kurtarma ekibi-2

ECRA yetkilileri, açıklamalarında, Türkiye'de Morca mağara sistemini araştıran ekipten birinin mağarada hastalandığı yönünde telefon ihbarı geldiğini belirterek, "Mahsur kalan kişinin şiddetli mide ağrısı çektiği ve bu durumun 1040 metre derinlikte mağaradaki kampta yaşandığı belirtildi." ifadelerini kullandı.

Keşif ekibinin, hastanın kendi başına çıkabileceğini umdukları için kendisine hangi ilaçları verebilecekleri konusunda bilgi talep ettiğini aktaran ECRA yetkilileri, şunları kaydetti:

kurtarma ekibi-4

"BÖYLE BİR DERİNLİKTEN KURTARMA GÖREVİLERİ SON DERECE ZORDUR" 

"Maalesef ertesi gün hastanın dolaşımının giderek dengesizleşmesi nedeniyle dışarıdan yardıma ihtiyaç duyulduğu bildirildi. Keşif gezisinin liderleri, ECRA üyesi olan Türkiye Mağaracılık ve Türkiye Mağara Kurtarma Federasyonu aracılığıyla uluslararası yardım talebinde bulundu. Böyle bir derinlikten kurtarma görevleri çok nadirdir, son derece zordur ve çok sayıda deneyimli mağara kurtarıcısına ihtiyaç vardır. Operasyonun uluslararası düzeyde başlatılması için yetkililerle birlikte harekete geçilmesi gerekir. 

kurtarma ekibi-3

ECRA, Türk Mağaracılar Derneği ve Türk Mağara Kurtarma Servisi arasındaki mükemmel iş birliği sayesinde operasyon hızlı bir şekilde başlatılabildi. Türk Mağara Kurtarma Topluluğu, hükümetlerini ve AFAD'ı (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) uluslararası mağara kurtarma ekiplerine izin verilmesi ve aynı zamanda yasal olarak desteklenmesi konusunda teşvik etmek için muazzam çaba harcadı."

GÜN GÜN NELER OLDU?

3 Eylül Pazar günü Macaristan Mağara Kurtarma Servisi'nden doktor eşliğinde bir ekip, helikopter yardımıyla Morca Düdeni bölgesine ulaşarak mağaraya inmeye başladı. Grup, yaralıya ulaşarak, yoğun tıbbi bakım sağlayan bir çadır kurdu.

kurtarma ekibi-1

4 Eylül Pazartesi günü ikinci Macar ekibi Morca'ya ulaştı. Bulgar Mağara Kurtarma ekibinden dört kurtarıcı da Morca ana kampına geldi, ardından bir doktor ve bir sağlık görevlisiyle birlikte toplam 17 kişiden oluşan 2 Bulgar mağara kurtarıcı grubu daha bölgeye ulaştı.

5 Eylül Salı günü Macar ve Bulgar ekipleri operasyonda yer aldı, mağara kurtarıcılarına lojistik destek sağlayan Türkiye'deki ilgili kurumlardan da bazı ekipler bu operasyonda yer almak üzere hazırlıklarını tamamladı.

kurtarma ekibi-5

6 Eylül Çarşamba günü İtalyan, Hırvat ve Polonyalı takımlar Morca ana kampına doğru yola çıktı.

MAĞARADAN HABER VAR

Avrupa Mağara Kurtarma Derneği yetkililerine, yerin 1040 metre derinliğine ulaşan kurtarma ekiplerinden Mark Dickey'in sağlık durumuna ilişkin bilgi aktarıldı. 

Aktarılan bilgiye ilişkin paylaşımda, "Mağaradan iyimser haberler geliyor. Hastanın tıbbi durumu stabil hâle getirildi. Destek sayesinde kendi başına yavaş hareket edebiliyor ve kendini daha iyi hissediyor. Teknik ekipler, onun sorunsuz bir şekilde dışarıya çıkarılması için aslında mağarayı hazırlıyor. Doktorların izin vermesinin ardından nakil başlayacak." ifadeleri kullanıldı.

Dolandırıcıların yeni hedefi 'SMS' Dolandırıcıların yeni hedefi 'SMS'

Morca Düdeni

Bu arada, ECRA tarafından Mark Dickey için "Morca Kurtarma Bağış Kampanyası" da düzenlendi. Kampanya için Bulgar, Hırvat ve Macar kurtarma ekilerinin resmi banka iban numaraları verildi.  

MARC DİCKEY KİMDİR?

Mark Dickey, uluslararası mağaracılık camiasında tanınmış bir isim, yüksek eğitimli bir mağaracı ve mağara kurtarıcısı. Uzun yıllar dünyanın birçok karstik bölgesinde mağaracılık gezilerine katıldı. Mağara bilimci olarak yaptığı faaliyetlerin yanı sıra,  aynı zamanda ECRA sağlık komitesinin sekreterliğini ve ABD'deki mağara kurtarma organizasyonlarında eğitmenlik yapıyor. 

Marc Dickey