ALİ GÜRELİ

(İLKHABER) - Soçi'den havalandıktan bir süre sonra arıza nedeniyle buğday tarlasına zorunlu iniş yapan içinde toplam 170 yolcu mürettebat bulunan Ural Airlines'a ait Airbus A321 tipi uçağının, onarımın ardından toprak zeminden havalandırılması bekleniyor.

Rus Ural Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçağı, içinde 170 yolcu ve mürettebatı ile Soçi’den havalandıktan sonra Novosibirsk’e 200 kilometre mesafede bir buğday tarlasına acil iniş yapmıştı. 12 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen olayda, uçaktaki yolcular ve mürettebat A320’yi slide olarak adlandırılan şişme tahliye sistemini kullanarak terk etmişti.

Yolcu uçağı toprak zeminde havalanabilir mi-1

Yolcular ve mürettebattan bir kişinin bile burnu kanamadan atlatılan bu zorunlu inişin, yolcu uçağının hidrolik sistemindeki arızadan kaynaklandığı ifade edilmişti.

Uçak toprak zeminde havalanabilir mi?

Uçağın motoruna giren toprağın temizlendiği, iniş sırasında topraktan kaynaklı olarak hasar gören motor fanlarının ise tamir edildiği, hidrolik sistemlerde ve iniş takımındaki hasarların ise yakın zamanda giderileceği belirtildi.

Yolcu uçağı toprak zeminde havalanabilir mi-3

Yer güç ünitesi de takıldığı belirtilen uçağın iniş yaptığı alan çitle çevrelenirken, ekiplerin toprağın donmasını beklediği ve uçaktaki hasarın tamamen giderilmesinin ardından buradan havalanabileceği iddia edildi.

2023 kayıtlara "en sıcak yıl" olarak geçecek 2023 kayıtlara "en sıcak yıl" olarak geçecek

Yolcu uçağı toprak zeminde havalanabilir mi-2

Ural Airlines yetkilileri ise uçağın uçurulması için çalışmaların sürdüğü yönünde açıklama yaptı. Uçağın toprak zeminden havalanıp havalanmayacağı ise merakla bekleniyor.