TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çin uzay istasyonu'nda 15. uzay yürüyüşü tamamlandı

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı'ndan (CMSA) yapılan açıklamaya göre, taykonotlar Yı Guangfu ve Li Cong, 3 Temmuz 2024 tarihinde Tiengong Uzay İstasyonu'nda 15. uzay yürüyüşünü tamamladı. Yaklaşık 6,5 saat süren uzay yürüyüşünde taykonotlar, istasyonun robotik kolunun yardımıyla uzay enkazına karşı koruma cihazları, kablolar ve diğer donanımların kurulumunu ve araç dışı kontrollerini yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 12:23
Kaynak: Haber Merkezi
Çin uzay istasyonu'nda 15. uzay yürüyüşü tamamlandı

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı'ndan (CMSA) yapılan açıklamaya göre, taykonotlar Yı Guangfu ve Li Cong 2 Temmuz 2024 tarihinde Tiengong uzay istasyonunda 15. uzay yürüyüşünü başarıyla tamamladı. Taykonotlara istasyonda kalan Li Guangsu içeriden destek verdi.

Yaklaşık 6,5 saat süren uzay yürüyüşünde taykonotlar, istasyonun robotik kolunun yardımıyla uzay enkazına karşı koruma cihazları, kablolar ve diğer donanımların kurulumunu ve araç dışı kontrollerini gerçekleştirdi. Bu, Şıncou-18 taykonot ekibinin ikinci uzay yürüyüşü ve istasyonda gerçekleştirilen 15. uzay yürüyüşü oldu.

Şıncou-18 taykonot ekibi, 25 Nisan'da Tiengong uzay istasyonuna gönderilmişti. İstasyonda 6 ay görev yapacak ekip, uzay bilimi deneyleri ve teknik testler yürütecek.

ÇİN'İN UZAY İSTASYONU "TİENGONG"

Çin, ABD'nin uzay araştırmaları alanındaki işbirliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle Dünya yörüngesinde kendi uzay istasyonunu kurdu.

Bir çekirdek modül ve iki laboratuvar modülünden oluşan ve uzay teleskobu eklenmesi planlanan Tiengong Uzay İstasyonu, Rusya'nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu model alınarak inşa edildi.

İstasyonun ana parçası "Tienhı (Göksel Uyum)" çekirdek modülü 29 Nisan 2021'de, ilk laboratuvar modülü "Vıntien (Gökleri Aramak)" 24 Temmuz 2022'de, ikinci laboratuvar modülü "Mıngtien (Gökleri Düşlemek)" ise 31 Ekim 2022'de fırlatıldı.

Çekirdek modüle laboratuvar modüllerinin eklenmesiyle istasyonun "T" biçimli ana iskeleti tamamlanırken, istasyon "uygulama ve geliştirme aşamasına" geçti.

"Şüntien (Gökleri Dolaşmak)" adı verilen uzay teleskobunun da ayrı bir modül olarak istasyona eklenmesi planlanıyor.

Üç kişilik taykonot ekibinin dönüşümlü görev yaptığı istasyona, "Şıncou (Kutsal Gemi)" mekikleriyle personel, "Tiencou (Gök Gemisi)" mekikleriyle de ikmal malzemeleri taşınıyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.