TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Filistin'e yardım gönderiliyor mu? Filistin'e nasıl bağış yapılır?

7 Ekim'den bu yana İsrail'in zulmettiği Filistin halkına yardımların gidip gitmediği merak konusu oldu. Türkiye'den Gazze'ye yardım ulaştırmak isteyen vatandaşlar nasıl yardım yapacaklarını merak ediyor... Gazze'ye nasıl yardım edebilirim? sorusunun cevabını sizler için araştırdık...

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 17:25
Kaynak: Haber Merkezi
Filistin'e yardım gönderiliyor mu? Filistin'e nasıl bağış yapılır?

İsrail Filistin halkını açlığa sürükleyerek gönderilen yardımların ulaşmasını engelliyor. Sınırlı sayıda yardımların kabul edildiği bölgeye yardımlar Mısır üzerinden ulaşıyor. 

Gazze Şeridi'nde yaşayan yaklaşık 2,3 milyon Filistinli İsrail saldırılarının yanı sıra açlıkla da mücadele ediyor. BM, Gazze'ye yüksek miktarda yardım sağlanmaması halinde açlığın yayılacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. İsrail'in yardım tırlarının girişine getirdiği zorluk nedeniyle Gazze halkı gıda sıkıntısı yaşıyor.

Türkiye Filistin'e yardım ediyor mu?

Türkiye Diyanet Vakfı, Kızılay gibi vakıflar aracılığıyla Filistin'e yönelik yardım çalışmalarını sürdürüyor. Filistin'e en çok yardımı yapan ülke Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra Türkiye olmuştur.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, 7 Ekim'den bu yana yaklaşık 4 milyon dolarlık yardımın Filistin'e ulaştırıldığını belirtti. Gıda yardımı başta olmak üzere sağlık ve hijyen alanlarında da yardımların devam ettiğini vurgulayan Çetin, Vakfın toplamda 42 milyon dolarlık yardımı Filistin'e ulaştırdığını açıkladı.

Türkiye'nin Filistin'e yönelik kalkınma yardımları da ele alındı. Türkiye'nin, Ramallah ve Gazze'de Delegasyon Ofisleri açarak kalkınma ve insani yardım projelerine destek sağladığı belirtildi. TİKA, Türk Kızılayı ve AFAD gibi kuruluşlar aracılığıyla sağlık, tarım, teknik yardım, su temini, okul ve hastane inşası gibi alanlarda çalışmaların yoğunlaştığına dikkat çekildi.

Türkiye'nin Filistin halkının refahına katkıda bulunmaya devam edeceği vurgulanırken, Türkiye-Filistin ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi ve daha ileri düzeye taşınması için yoğun gayret gösterildiği belirtildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'ye İnsani Yardımlarını Sürdürüyor

İşgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze halkına yardım etmeye devam ediyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtan vakıf, 7 Ekim'den bu yana gıda kolisi, battaniye ve tıbbi malzeme gibi farklı alanlarda on binlerce Gazzeliye destek oldu.

İHH'nın Gazze'ye yönelik yardımları, işgal altındaki şehre geçen malzemelerin Kerem Ebu Salim ve El Uce Sınır Kapıları'nda yapılan denetimlerin ardından ulaştırılıyor. Ancak, İsrail'in engellemeleri nedeniyle yardımların ihtiyacın çok altında olduğu belirtiliyor.

İHH'nın Gazze'ye yönelik yardımları arasında şunlar bulunuyor:

892 bin 572 adet sıcak yemek
1330 tanker (10.680.000 lt) içme suyu
19 bin 756 adet gıda kolisi
31 bin 738 adet battaniye
4 bin 600 adet elbise
38 bin 286 adet ekmek
Bin 776 adet hijyen paketi
5 bin 280 çuval un

Ayrıca, İHH tarafından Gazze'ye ulaştırılan diğer bazı yardımlar şunlardır:

501 yaralıya ilaç ve tıbbi malzeme desteği
Bin 300 ilk yardım çantası
3 bin 482 bebek bezi
200 aileye sebze dağıtımı
30 adak kurbanı kesim ve dağıtımı
100 adet tıbbi yatak
40 adet tekerlekli sandalye
100 adet hasta yürüteci
100 adet koltuk değneği
120 hasta bezi
485 litre yakıt

İHH, AFAD ile koordineli çalışmalar yaparak Mısır'dan alınan 6 TIR un, 1 TIR gıda ve 1 TIR suyu Gazze'ye gönderdi. Ayrıca, AFAD tarafından organize edilen 2 yardım gemisi ile çeşitli malzemelerden oluşan 17 konteyner de Gazze'ye ulaştırıldı. Destek olmak isteyenler, tüm operatörlerden GAZZE yazıp 3072'ye kısa mesaj göndererek veya İHH'nın internet sitesinden online bağış yaparak Gazze halkına destek olabilirler.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.