TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: ABD’li iş insanlarına Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattık

Bolat, Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yatırım potansiyelini vurguladı ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşabileceklerini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
Ticaret Bakanı Ömer Bolat: ABD’li iş insanlarına Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattık

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu’na katılarak ABD’li iş insanlarına Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı. Forum, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen Amerikan hükümetinin en büyük ticaret ve iş geliştirme platformu olarak biliniyor. İstanbul'da gerçekleşen ana programın yanı sıra İtalya, Romanya, Danimarka, Polonya ve Kazakistan'da da yan etkinlikler düzenleniyor.

Bakan Bolat, forumda yaptığı sunumda Türkiye’nin yatırım potansiyelini vurguladı. "Son yirmi yılı aşkın bir süre içinde istikrarlı şekilde uygulanan proaktif politikalar sayesinde, 2002 ile 2024 yılları arasında ülkemizdeki toplam yabancı yatırımlar 265 milyar dolara ulaşmıştır" diyen Bolat, ABD firmalarının Türkiye'yi bir üretim ve ihracat üssü olarak konumlandırdıklarını ifade etti.

ABD’nin, Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı haline geldiğini belirten Bolat, 2008 yılında İstanbul’da Ticaret Rüzgarları programı yapıldığında 16 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2023 yılında yüzde 110 oranında artarak 33,5 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Bolat, ABD kaynaklı yatırımlarda yaşanan artışa da dikkat çekerek, "ABD firmalarının artan bir şekilde Türkiye'yi bir üretim ve ihracat üssü olarak konumlandırdıklarını görmekten memnuniyet duyuyoruz. ABD kaynaklı yabancı yatırımların tutarı 15 milyar dolara ulaştı" dedi.

İki ülke arasında ticaret hacminin 100 milyar doları aşabileceğini vurgulayan Bolat, "Devlet başkanlarımız tarafından belirlenen 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefini kolaylıkla gerçeğe dönüştürebiliriz. Kararlı olmaya devam edersek, bu ulaşılabilir bir hedeftir" şeklinde konuştu.

Bakan Bolat ayrıca, Türkiye’nin ekonomik verilerine ilişkin de bilgi verdi. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin istikrarlı şekilde devam ettiğini ve GSYİH'nin 1 trilyon dolar seviyesini geçerek dünyanın en büyük 11. ekonomisi haline geldiğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.