TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turan: Yönetimde kadın oranının artırılması konusunda iş dünyasının dönüştürücü gücüne inanıyoruz

TÜSİAD'ın ev sahipliğinde düzenlenen ‘Yönetimde Kadınların Eşit Temsili için Paydaş Çalıştayı’ nda, kadın temsilinin artırılması için belirlenen hedeflere ulaşmak adına yol haritası ve işbirliği alanları tartışıldı. Çalıştayda, iş dünyasında ve yönetimde kadın temsilini artırmak amacıyla atılacak adımlar ele alındı. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Kadın ve erkeklerin karar alma mekanizmalarında eşit temsiliyeti hem kurumların etkin yönetimi hem de toplumun adil işleyişi için vazgeçilmezdir. Yönetimde kadın oranının artırılması konusunda iş dünyasının dönüştürücü gücüne inanıyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 16:15
Kaynak: BÜLTEN
Turan: Yönetimde kadın oranının artırılması konusunda iş dünyasının dönüştürücü gücüne inanıyoruz

TÜSİAD'ın ev sahipliğinde düzenlenen “Yönetimde Kadınların Eşit Temsili için Paydaş Çalıştayı” 2 Temmuz tarihinde gerçekleşti. Toplantıya iş hayatında ve yönetimde kadın temsilini artırmaya yönelik çalışmalar yürüten, çok geniş ve farklı etki alanları olan paydaş kuruluşlar katıldı.

TÜSİAD, 13 Mart 2024 tarihinde kamuoyu ile paylaştığı “Yönetimde Kadın Temsilinin Artırılması için İş Dünyası Çağrısı” etkinliğinde, başta halka açık şirketler olmak üzere, tüm şirketleri, yönetim kurullarındaki kadın üye oranını 2 yıl içinde %25 ve 5 yıl içinde en az %33 oranına ulaştırmaya davet etmişti. Ayrıca şirketlerin tüm yönetim kademelerindeki kadın oranlarını açıklaması için çağrıda bulunmuştu. Bu çağrının bir devamı olarak “Yönetimde Kadınların Eşit Temsili için Paydaş Çalıştayı” düzenlendi. İlgili özel sektör temsil örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, belirlenen süre içerisinde iş dünyasının bu hedeflere erişmesini hızlandıracak bir yol haritası için öncelikli adımlar ve işbirliği alanları ele alındı.  Çalıştayın açılış konuşmalarını, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Kalkınma Yuvarlak Masası Başkanı Yılmaz Yılmaz ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptı.

“İş dünyasını, yönetimde kadın temsilinin artırılması için harekete geçmeye davet ettik”
 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Kadın ve erkeklerin karar alma mekanizmalarında eşit temsiliyeti ve söz hakkı, hem kurumların etkin yönetimi açısından, hem de toplumun daha adil işleyişi için vazgeçilmez önemde. Biz de üyelerimizden başlayarak iş dünyasını, yönetimde kadın temsilinin artırılması için harekete geçmeye davet ettik. Çağrımıza, başta üyelerimiz olmak üzere iş dünyasından olumlu geri dönüşler alıyoruz. Yönetimde kadın oranının artırılması konusunda iş dünyasının dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Bu konuyu işbirlikleriyle sürekli gündemde tutmaya da kararlıyız” diyerek ifade etti.

Yönetimde Kadınların Eşit Temsili için Paydaş Çalıştayı

“Dünya Ekonomik Forumu tarafından Küresel Cinsiyet Uçurumu raporunda 146 ülke arasında ne yazık ki 127. sıradayız”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Kalkınma Yuvarlak Masası Başkanı Yılmaz Yılmaz konuşmasında şunları söyledi: “Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Küresel Cinsiyet Uçurumu raporunda 146 ülke arasında ne yazık ki 127. sıradayız.  İş dünyasında da durum pek iç açıcı değil, daha hızlı ilerleme sağlamaya ihtiyacımız var. Üstelik yapılan birçok araştırma kadın yöneticilerin artmasının şirketlerin verimliliğini, performansını, sürdürülebilirliğini ve kârlılığını artırdığını da gösteriyor. Mc Kinsey'in 2020'de yaptığı bir araştırmaya göre yönetim kurullarında daha fazla kadın üye bulunduran şirketler %25 daha fazla kar getirme olasılığına sahip. Buna rağmen bu konuda ilerleme çok yavaş. İş dünyası olarak bizlerin sorumluluğu büyük. Kadınların yönetimde eşit temsili konusunda “işbirlikleri”nin önemini paydaşlarımızla birlikte  vurgulamak ve hep birlikte çağrımızı yinelemek istiyoruz.”

Stratejik yönetim danışmanı, bağımsız YK üyesi ve yazar İdil Türkmenoğlu'nun moderasyonunda yürütülen çalıştayda, paydaş kuruluşlar da çözüm önerilerini ve kendi çalışmalarını paylaşırken; iş dünyasında etki alanını büyütmek için işbirliklerini güçlendirmeye ve TÜSİAD ile birlikte konunun takibini yapmaya devam edeceklerini bildirdiler.

Toplantıya katılan kuruluşların listesi aşağıdaki isimlerden oluşuyor: Arya Kadın Yatırım Platformu - Birleşmiş Markalar Derneği - Business Women Network - Değişim Liderleri Derneği – EBRD -  Ses Eşitlik ve Dayanışma Derneği - Global Compact Türkiye – GYİAD - IWF-Uluslararası Kadın Forumu Türkiye – KAGİDER - Kurumsal İletişim Derneği (KİD) - LEAD Network Türkiye – PERYÖN - Professional Women's Network İstanbul - Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (SU CGFT) – SEDEFED - Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) – TAİDER - Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) - Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) – TÜRKONFED - Yanındayız Derneği - Yeniden Biz Derneği - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) - Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği (YÜD) - Yüzde 30 Kulübü Türkiye

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.