TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Antalya'da lüks otelin mutfağından çıkan metal atıklar heykele dönüştürüldü

- İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanan heykel, Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı "GSTC 2023 Küresel Sürdürülebilir Turizm Konferansı"nda sergilendi

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2023 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2023 16:03
Kaynak: Haber Merkezi
ilkhaber-gazetesi.com
Antalya'da lüks otelin mutfağından çıkan metal atıklar heykele dönüştürüldü

ANTALYA (AA) - Antalya'da turizmde sürdürülebilirliğe ve geri dönüşüme dikkati çekmek için lüks bir otelin mutfak araç gereçlerinden heykel yapılarak, sergilenmeye başlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Depo Tasarım ve Sanatsal Dekorasyon Atölyesi işbirliğiyle kullanılan malzemelerin geri dönüştürülmesini sağlamak için çalışma gerçekleştirildi.

Üç heykeltıraş, Kundu Turizm Merkezi'nde lüks bir otelin mutfağında ömrünü tamamlayan çatal, bıçak, süzgeç, tava, spatula, kepçe gibi metal araç gereçleri kullanarak, 150 kiloluk heykel hazırladı.

Heykel, Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi'nin (GSTC) 45 ülkeden ve 300 davetlinin katılımıyla Antalya'da düzenlediği konferansta sergilendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü heykeltıraşlarından Açelya Şen, AA muhabirine, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın öncülüğünde düzenlenen "GSTC 2023 Küresel Sürdürülebilir Turizm Konferansı"nın, ülkenin sürdürülebilir turizmi için önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, iç ve dış turizm pazarında marka ve cazibe merkezi haline geldiğini anlatan Şen, "Bir otelin atıklarından portre tasarladık. Bir bakıma insanlığın ortak mirası olan atıklarla görsel bir bütünlük sağlamaya çalıştık. Kültürel miras aracı olan sanatın gelecek nesillerde bir farkındalık oluşturmasını hedefledik." diye konuştu.

Kültürel mirasın geleceğe taşınmasının önemine işaret eden Şen, heykel üzerinden sürdürülebilirliğin ve geri dönüşümün önemine dikkati çektiklerini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.