TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Danıştay'a ‘Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği’ iptali başvurusu

Adana Barosu avukatlarından İsmail Hakkı Atal, müvekkili Serkan Öz ve kendisi adına, Cumhurbaşkanlığı’nın 22.05.2024 tarih ve 32553 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 21.05.2024 tarih ve 8510 karar sayılı “Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği” iptali için Danıştay'a başvuruda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 08:44
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 08:44
Kaynak: ALİ GÜRELİ
Danıştay'a ‘Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği’ iptali başvurusu

Adana Barosu avukatlarından İsmail Hakkı Atal, müvekkili Serkan Öz ve kendisi adına, Cumhurbaşkanlığı’nın 22.05.2024 tarih ve 32553 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 21.05.2024 tarih ve 8510 karar sayılı “Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği” iptali için Danıştay'a başvuruda bulundu.

Çevrenin korunmasına yönelik faaliyetleriyle dikkati çeken Avukat İsmail Hakkı Atal'ın Danıştay'a yaptığı başvuru dilekçesinde, söz konusu yönetmeliğin yasal bir düzenleme olmadığı ve kamu yararına hizmet etmediği öne sürüldü. Başvurudaki iptal taleplerini destekleyen gerekçeler arasında, yönetmeliğin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiası yer aldı.

Davacıların, yönetmeliğin hukuka aykırı olduğunu savunduğu başvuru dilekçesinde, özellikle usul ve şekil açısından sıkıntılar olduğu ifade edildi. Anayasa'nın 5. Maddesine dayanarak, devletin temel amaç ve görevlerinin korunmasının önemi vurgulandı ve bu doğrultuda yönetmeliğin iptali talep edildi.

Yönetmeliğin, Milli Güvenlik Kurulu'nun karar alma sürecini devre dışı bıraktığı ve tek bir kişiye tüm karar alma yetkisinin verildiğini iddia edilen başvuruda, tek bir kişinin takdirine dayalı olarak geniş bir çerçevede karar alma yetkisini içermesi ve denge-denetim kurumlarının devreden çıkarılması nedeniyle yönetmeliğin hukuka uygun olmadığı savunuldu.

Kaynak: ALİ GÜRELİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.