TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnaf kredilerine geriye dönük yapılan faiz artışına tepki

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Halk Bank tarafından esnaflara verilen esnaf kefalet kredi faiz oranlarının yüzde 3’den yüzde 17’ye çıkartılmasına ve geriye dönük kredi çekenleri de bu artışın kapsamasına tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 16:15
Kaynak: Haber Merkezi
Esnaf kredilerine geriye dönük yapılan faiz artışına tepki

Halkbank tarafından küçük esnafa verilen yüzde 3 oranlı faizli esnaf kredisi oranı yükseltildi. Yüzde 3’ten yüzde 17’ye çıkartılan faiz oranları esnafları mağdur etti. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, bankanın faiz oranlarını aşırı arttırması ve bu kredilerin kullanılmasında banka ile yapılan anlaşmanın bir kolu olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)’a tepki gösterdi.

Kabul Etmiyoruz

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Yağmur, esnaflarının Halk Bankası’ndan geçmiş dönemde kredi çektiklerini söyledi. Bu kredileri yüzde 3 gibi bir faiz oranıyla esnafların kullandığını anlatan Yağmur, “banka faiz oranını yüzde 17 şeklinde güncelledi. Yeni kredi çekecek esnaflar bu orandan kredilerini çekecekler ancak daha önce kredi çeken esnaflarımızın da faiz oranları yüzde 17’ye çekildi. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu anlaşmalardan sorumlu üst birlik olan TESKOMB var. Bunların bu duruma müdahale etmesi gerekirdi. Ancak bir şey yapmadılar” dedi.

Kötü Giden Ekonominin Faturası Esnafa Kesilmemeli

Kötü giden ülke ekonomisi nedeniyle esnafların mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Yağmur, “Evet faizler yükseldi, ekonomi kötüye gidiyor, ancak bunun sebebi Esnaf ve Sanatkar değildir. Esnaf bu piyasasının ve Ekonominin en büyük finansörüdür. Küçük esnafın, pazarcının, bakkalın, kasabın, fırıncının, lokantacının, terzinin, ayakkabıcısının, mobilyacının, elektrikçinin velhasıl tüm esnafın alacak defterleri doludur ve hiç kimseden vade farkı almamıştır. Bu ülkedeki olabilecek sosyal patlamaları engellemiş ve ülke ekonomisinin düzeltilmesi için çok büyük bir fayda sağlamıştır. Birbirleri arasında adeta yardım fonları gibi çalışmış, birbirlerine hatta maaşla çalışan kesime her zaman güçleri nispetinde yardım etmeye çalışmışlardır” diye konuştu.

Adil Olmadı

Daha önce kredi kullanan esnafların kredilerinden fark istemenin adil olmadığını belirten Yağmur, “Şimdi daha önceden kullandırılan kredilerden fark istemek hiç de adil olmamıştır. Küçük Esnafın tek kapısı Kredi Kefalet Kooperatifleri iken, onlar KGF ve diğer bedelsiz, geri ödemesiz, bedava kredilerden yararlanamazken, kendileri için bin bir zorlukla aldıkları kredilerden fark istemek hiç adil değildir. Bundan sonra kullanacaklar "şu oranlarla kullanacak" denebilir, ancak alınmış hakların üzerine fark koymak gerçekten kabul edilemez. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.