TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kıvanç: Adana, 2024 yılı itibariyle giderek artan stratejik önemiyle öne çıkıyor

Adana’nın ihracatı 2024’te yükselmeye devam ediyor. İlk 6 ayda 1 milyar 441 milyon dolar ihracat. Başkan Kıvanç, stratejik önemin ve yeni yatırımların altını çizdi. Zeki Kıvanç, "Adana, 2024’te ihracatını artırarak Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlama yolunda ilerliyor. Stratejik önemi ve sanayicilerin çabasıyla hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 09:25
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 09:25
Kaynak: BÜLTEN
Kıvanç: Adana, 2024 yılı itibariyle giderek artan stratejik önemiyle öne çıkıyor

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana ihracatının 2024 yılı Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5 azalış ile 186.4 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Başkan Kıvanç, Adana olarak Ocak-Haziran 2024 döneminde ise 2023 yılının aynı dönemine göre ihracatın yüzde 3.3 artış ile 1 milyar 441 milyon dolara ulaştığını ifade etti.

Başkan Kıvanç, 2024 yılı Haziran ayı ihracatında yaşanan yüzde 16.5’lik düşüşü değerlendirirken, bu durumu yaklaşık 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin etkisinin olduğunu söyledi.

Adana’nın ilk 6 ayında tekstil sektörü lider

Haziran 2024’te Adana’dan en fazla ihracat yapan sektörün 36.4 milyon dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri sektörü olduğunu söyleyen Başkan Kıvanç, bu sektörü 28.3 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ve 24.9 milyon dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörlerinin takip ettiğini açıkladı.

2024 yılının ilk yarısında ise Tekstil ve Hammaddeleri 249 milyon dolar ile ilk sırada yer aldığını belirten Zeki Kıvanç, “Bu sektörü 239.2 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, 195.5 milyon dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri takip etti” diyerek ifade etti.

İlk 6 ayda en fazla ihracat yapılan ülke Irak oldu

Haziran 2024’te Adana’dan en fazla ihracat yapılan ilk üç ülkenin sırasıyla; 17.4 milyon dolar ile ABD, 16.2 milyon dolar ile Irak ve 13.2 milyon dolar ile İspanya olduğunu söyleyen Başkan Kıvanç konuşmasına şu şekilde devam etti: “2024 yılının ilk 6 ayında Adana’dan yapılan ihracatta ise Irak’ın 132.3 milyon dolar ile ilk sırada yer aldı. Irak’ı 102.2 milyon dolar ile ABD ve 94.1 milyon dolar ile İspanya takip etti.”

“Adanalı sanayicilerimizin ülke ve bölge ekonomisine katkıları büyük önem taşıyor”

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana olarak ihracata ki paylarını artırma hedeflerine olduklarını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı; "Adana, 2024 yılı itibariyle giderek artan stratejik önemiyle öne çıkıyor. İhracattaki bu olumlu gelişmeler bizi memnun etse de, hedeflerimize ulaşmak için daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğinin farkındayız. Şehrimiz, yeni yatırım alanları ve genişleyen üretim kapasitesiyle Türkiye ekonomisinin gelişimine daha fazla katkı sağlayabilecek imkan ve olanaklara sahiptir. Gelecek dönemlerde ihracatımızın katlanarak artacağına olan inancımız tam. Adanalı sanayicilerimizin ülke ve bölge ekonomisine katkıları büyük önem taşıyor; onlara gerçekleştirdikleri başarılı ihracatlar için teşekkür ediyor, bu başarıların sürekli artarak devam etmesini diliyorum."

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.