TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sunulan tüm imkanlara rağmen bölgede kaçak elektrik kullanımı ısrarı

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'ne bağlı Düzova Mahallesi'nde 2018 yılından bu yana devam eden kaçak elektrik kullanımına ilişkin çarpıcı detaylar açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2023 16:53
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2023 16:53
Kaynak: Haber Merkezi
ilkhaber-gazetesi.com
Sunulan tüm imkanlara rağmen bölgede kaçak elektrik kullanımı ısrarı

ADNAN AVUKA

 MARDİN(İLKHABER)-Dicle Elektrik, son günlerde bazı yayın organlarında gündeme gelen konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'ne bağlı Düzova Mahallesi'nde 2018 yılından bu yana devam eden kaçak elektrik kullanımına ilişkin çarpıcı detaylar açıklandı. Şirket yetkilileri, söz konusu mahallede yıllardır devam eden kaçak trafo kurulumları ve abonesiz tarımsal sulama faaliyetleri nedeniyle enerji krizi yaşandığını belirtti. Yetkililer, 58 milyon TL’ye ulaşan borç için gecikme zammı almaksızın ana parada indirim yaparak 28,5 milyon Tl üzerinde yapılandırma yaptıkları ve taksit imkanı sunduklarını ancak yine de bölgedeki kişilerce kaçak kullanımında ısrar edildiğini bildirdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 6 ilde, kaliteli kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik dağıtımı vizyonuyla dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, kaçak elektrik tüketimiyle mücadele etmeye devam ediyor. Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'ne bağlı Düzova Mahallesi'nde 2018 yılından bu yana devam eden kaçak elektrik kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunan şirket, bölgedeki borcun 58 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi. 2018 yılından bu yana gerçekleştirdikleri denetimlerde birçok kez kaçak kullanım tespit edildiğini bildiren şirket yetkilileri, gerçekleştirilen çalışmalara ve yapılan yatırımlara rağmen bölgedeki faaliyetlerinin mukavemetle karşılandığını ve engellendiğini bildirdi. 

Elektrik bedeli ödememek için her türlü yol denendi

Düzova Mahallesi’nde yaşanan kaçak elektrik tüketimine ilişkin açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, “24 Haziran 2023'te gerçekleştirilen kaçak denetim çalışmasında, aylık tüketimi 4 milyon TL olan 13 adet kaçak trafoya el koyduk. Ancak trafo sahipleri, bu durumu kabullenmeyerek can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde elektrik şebekesine müdahale ederek kaçak enerji kullanmaya devam etti. 12 Temmuz'da yapılan bir diğer kaçak denetim çalışması ise, kaçak trafoların mobil hale getirilip römork ve kamyonlara yüklenerek kaçırılması nedeniyle sonuçsuz kaldı. Kaçak kullanımın neden olduğu enerji krizi, kayıtlı tarımsal sulama tesislerinin mağduriyetini de beraberinde getiriyor. Bu durumun önüne geçebilmek için 11 Ağustos 2023'te gerçekleştirilen bir başka kaçak denetim çalışmasıyla kalıcı enerji kesintisi yaparak kaçak kullanımın önüne geçebildik.” diye konuştu.

Kesintilerin yaşandığı bölgelere jeneratör sağlıyoruz

Önemli miktarda ana para indirimi ve gecikme zammı almaksızın teklif edilen borç yapılandırması ve ilaveten taksitli ödeme imkanı bile kabul edilmedi. İlgili borcun 58 milyon TL’ye ulaştığını bildiren yetkililer açıklamalarını, “Anaparada yapılan ciddi indirimin yanında gecikme zammı da almayınca borç miktarı 28,6 milyon TL'ye düşüyor. Biz bu tutarın taksitli ödenebileceği teklifini de borç sahiplerine ilettik ancak kabul etmediler. Söz konusu mahalle yapılan uzlaşı görüşmelerinin ardından mevcut enerji nakil hattına sabotaj düzenlendi. Sabotaj esnasında hattaki iletkenler koparıldı ve kaçak kullanıma devam edebilmek için şebekeye bile müdahale edildi. Kendi imkanları ile direk dikilerek enerji almaya yönelik girişimlerde bulunuldu. Söz konusu girişim esnasında bölgedeki diğer borçsuz abonelerimiz ve Yaprakbaşı köyünün bir kısmı enerjisiz bırakılarak mağdur edildi. Üstelik enerji kesintisinin yaşandığı bölgede kesintiden etkilenmemeleri için mesken abonelerinin içme suyu ve enerji ihtiyacı, bakım ve yakıtı tarafımıza ait olacak şekilde jeneratörlerimizle sağlanıyor.” ifadeleriyle tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.