TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

9. Yargı Paketinde evlenen kadınlara soyadı düzenlemesi

AK Parti'nin hazırladığı 9. Yargı Paketi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Bu yeni paketle, kadınların evlilikten önceki soyadlarını tek başına kullanma hakkı kaldırılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2024 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2024 19:11
Kaynak: Haber Merkezi
9. Yargı Paketinde evlenen kadınlara soyadı düzenlemesi

Anayasa Mahkemesi, daha önce Medeni Kanun'un "evlenen kadının kocasının soyadını taşıması"nı zorunlu kılan 187. maddesinin birinci ve ikinci cümlelerini iptal etmiş ve kadınlara eski soyadlarını kullanabilme hakkını vermişti. Ancak, AK Parti'nin sunduğu yeni yargı paketi ile bu hak geri alınacak. Yeni düzenlemeye göre, kadınlar yalnızca eşlerinin soyadı ile birlikte eski soyadlarını kullanabilecekler.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'in Açıklamaları

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, hazırladıkları 9. Yargı Paketi'nin içeriği hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Evlenen kadının soyadına ilişkin olarak düzenleme getiriyoruz. Kullanılacak soyadı nedeniyle aile bütünlüğünün zarar görmemesi ve çocukların olumsuz etkilenmemesi amacıyla kadınların evlenince eşlerinin soyadını alacağı ve isterlerse önceki kızlık soyadlarını da kullanabileceklerine yönelik yeni bir düzenleme hayata geçiriyoruz ve teklif ediyoruz."

Yeni Düzenlemenin Detayları

Yeni düzenleme ile kadınlar, evlendikten sonra sadece eşlerinin soyadı ile birlikte eski soyadlarını kullanabilecekler. Kadınların evlenmeden önceki soyadlarını tek başına kullanma hakkı ise kaldırılacak.

Yargı Paketi'nde yer alan diğer önemli düzenlemeler arasında, İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklikler, Anayasa Mahkemesi iptal kararlarına ilişkin düzenlemeler ve arabuluculuk faaliyetleri ile ilgili yenilikler bulunuyor. Bu paketle, yargı sisteminde daha etkin ve adil uygulamalar hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.