TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İSİG: 2024'ün İlk üç ayında en az 425 işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi'nin açıkladığı rapora göre, 2024'ün ilk üç ayında Türkiye genelinde en az 425 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Rapor, sektörel dağılımlardan tutun da yaş gruplarına ve öne çıkan iş cinayetlerine kadar çarpıcı detayları içeriyor. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2024 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2024 15:29
Kaynak: NİLGÜN TAZE
İSİG: 2024'ün İlk üç ayında en az 425 işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin açıkladığı rapora göre, Türkiye'de 2024 yılının ilk üç ayında en az 425 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Raporda, inşaat sektöründe yaşanan ölümlerin öne çıktığı, şoförlerin yoğun çalışma ve bakımsız araçlar nedeniyle öldüğü, gemi işçileri ve moto kuryelerin de tehlikede olduğu belirtiliyor.

EN ÇOK CAN KAYBI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG Meclisi) 2024 yılının ilk üç ayını kapsayan İş Cinayetleri Raporu'na göre, Türkiye'de bu dönemde en az 425 işçi hayatını kaybetti. Raporda, işçi ölümlerinde ilk sırada inşaat işkolunun yer aldığı ve deprem bölgelerinde bu yıl 32 inşaat işçisinin hayatını kaybettiği vurgulandı.

Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında yaptıkları projelerde de can kayıpları yaşandığına dikkat çeken raporda, sadece bu inşaatlara çalışmak için giden 6 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi.

YOĞUN ÇALIŞMA VE BAKIMSIZ ARAÇLAR ŞOFÖRLERİN ÖLÜMÜNE YOL AÇIYOR

Yoğun çalışma, araçların bakımının yetersizliği ve yol sorunlarının birçok şoförün ölümüne yol açtığına değinilen raporda, üç ayda 58 şoförün hayatını kaybettiği kaydedildi.

GEMİ İŞÇİLERİ VE MOTO KURYELER DE TEHLİKEDE

Gemi işçileri ve moto kuryelerin de tehlike altında olduğu belirtilen raporda, 13 gemi işçisi ve 14 moto kurye hayatını kaybettiği vurgulandı.

EN FAZLA ÖLÜM SANAYİ SEKTÖRÜNDE

Sektörel açıdan bakıldığında ise 177 sanayi sektörü işçisi, 105 inşaat sektörü işçisi, 105 hizmet sektörü işçisi ve 38 tarım sektörü işçisinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

EN FAZLA ÖLÜM İSTANBUL'DA

Raporda en çok ölümün olduğu bölge İstanbul merkezli olmak üzere Çorlu-Gebze hattı olduğu belirtildi. Rapor'da ayrıca şehir şehir analizlerde öne çıkan kısım ise şu şekilde; İzmir ölümlerde her ay ilk sıralarda. Sanayi, hizmet sektörü ve ek olarak Aliağa bölgesi ve yine tarımsal üretimin yoğunluğu göze çarpıyor. Bursa-Balıkesir havzası ise tarım, maden, sanayi ve lojistik ağlarının yoğun olduğu bir yer. Konya-Antalya civarı da tarım, sanayi, turizm ve bağlı inşaat ile lojistik ağlarının yoğunlaştığı bölgeler olarak öne çıkmaktadır.

ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİ ARTIYOR

14 yaş altı 4, 15-17 yaş arası 12, 18-25 yaş arası 57 genç işçi hayatını kaybetti. Yani her yüz ölümün 17'si genç ve çocuk. 3 ayda 16 çocuk işçi hayatını kaybetti.

Kaynak: NİLGÜN TAZE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.