TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü' yürürlükten kaldırılarak yerine 'Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği' getirildi. Yeni düzenlemeye göre, seferberlik ve savaş hali ilanı kararı artık Cumhurbaşkanı tarafından alınabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 11:15
Kaynak: Haber Merkezi
Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü' yürürlükten kaldırıldı ve yerine 'Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği' getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan yönetmelikle, 1990 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü' yürürlükten kaldırıldı.

YETKİ DEĞİŞİKLİĞİ

Düzenlemeyle, daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla alınan seferberlik ve savaş hali ilanı kararı artık Cumhurbaşkanı tarafından alınabilecek. Bu değişiklikle birlikte, seferberlik ve savaş hali ilan etme yetkisi merkezi yönetimden Cumhurbaşkanlığına devredilmiş oldu.

GEÇMİŞ DÜZENLEME VE YENİ YÖNETMELİK

1990 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü' artık yürürlükte değil. Yerine gelen 'Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği' ile yeni bir düzenleme yapıldı ve seferberlik ile savaş hali ilanı kararının Cumhurbaşkanlığı yetkisine geçmesi sağlandı.

CUMHURBAŞKANI ONAYI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla yürürlüğe giren yeni yönetmelik, seferberlik ve savaş hali durumlarında hızlı ve merkezi bir karar mekanizması oluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda, seferberlik ve savaş hali ilanı konusunda daha etkin bir yönetim sağlanması amaçlanıyor.

Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı 2

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.