TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Adnan Avuka

İLKHABER-Gazetesi - Adnan Avuka haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Adnan Avuka haber sayfasında canlı gelişmelere ulaşabilirsiniz.

Mardin’de Büyük Önder Atatürk törenlerle anıldı Haber

Mardin’de Büyük Önder Atatürk törenlerle anıldı

ADNAN AVUKA MARDİN(İLKHABER)- Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 85.nci ölüm yıldönümü Mardin’de anıldı. İlk Tören Valilik’te yapıldı.  Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun’un Atatürk Anıtına  çelenk sunumuyla başlayan törende, Atatürk ve silah arkadaşları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Tören daha sonra Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük hizmet binasında devam etti. Törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun, Cumhuriyet başsavcısı Mustafa Akbulut, Tugay Komutanı  Tugğeneral Ahmet Yaşar Dener, Mardin Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen, Kırklar Kilisesi Başpapaz Gabriel Akyüz ve  ilin yöneticileri katıldılar. Artuklu Üniverstesi Rektörlük hizmet binasında yapılan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Dünden bugüne Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ilgili slayt gösterisi yapıldı  Öğrencilerin şiir okumalarının ardından öğretmen ve öğrencilerin ortak hazırladığı değişik gösteriler sahnelendi. VALİ AKKOYUN: SAYGIYLA VE MİNNETLE ANIYORUZ Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun 10 Kasım Cumhuriyet’in Kurucusu Büyük Önden Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. Vali Akkoyun mesajında şu ifadelere yer verdi: “Millî Mücadelemizin Başkumandanı, Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü vefatının 85. yıl dönümünde saygıyla ve minnetle anıyoruz.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, içinde bulunduğu zor şartlara ve sahip olduğu sınırlı imkânlara rağmen, milletinden aldığı güçle bağımsız ve millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna liderlik etmiştir.  Atatürk, “Birinci vazifen; Türk istiklâlini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” sözü ile hedeflerimizi yıllar önce ifade etmiştir. Milletçe birlik ve beraberlik içerisinde elde ettiğimiz kazanımlar, bu hedefe kararlılıkla yürüdüğümüzün en bariz ispatıdır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartmak için kadim birikimimiz ve şanlı tarihimizden aldığımız güç ve ilhamla bugüne kadar var gücümüzle çalıştık, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.  Bu düşüncelerle ebediyete irtihalinin 85. sene-i devriyesinde istiklâl mücadelemizin başkumandanı, Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile cennet vatanımız, ay yıldızlı bayrağımız uğruna canlarını fedâ eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, hürmetle ve şükranla yâd ediyorum.”

Hayatını kaybeden Filistinli çocuklar için gökyüzüne yüzlerce balon bıraktılar Haber

Hayatını kaybeden Filistinli çocuklar için gökyüzüne yüzlerce balon bıraktılar

ADNAN AVUKA MARDİN (İLKHABER)- Mardin'de çocuklar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Filistinli akranları için gökyüzüne balon bıraktı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu öncülüğünde 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Hasan Kurt, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Duyan, Merkez Artuklu ilçesindeki okullarda okuyan öğrenciler, öğretmen ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikte, öğrenciler "Minik Gazzeli çocuklar annelerinin kucağında büyüsün" ve "Gazze'de çocuklar ölmesin" pankartı taşıdı, şiirler okudu. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, İsrail'in Filistin'de zulüm yaptığını, Filistinlilerin üstüne tonlarca bombalar yağdırıldığını söyledi. Türkiye'de bu zulmü duyurmak için çalışmaların yapıldığını kaydeden Demir, "Çocukları, kadınları öldürüyorlar. Cami ve kiliseleri bombalıyorlar. Dünyanın en büyük barbar hareketi ile karşı karşıyayız. Bizler Gazze'deki çocuklar, masumlar ölmesin diye mücadele ediyoruz. Müdürlük olarak kantinlerimizde ve sosyal tesislerimizde bu zalimlere ait olan gıdaları boykot kararı aldık." ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından çocuklar ellerindeki siyah, beyaz, kırmızı ve yeşil balonları gökyüzüne bıraktı. İsrail’in çocuk katliamlarını ömür boyu unutmayacaklarını belirten ilk okul çağındaki çocuklar adına konuşan Aylin Demir, “Bu çocukların günahı ne , yazık değil mi? İsrail’in barbarlığını, bu katliamını benim gibi benim yaşlarımdaki tüm arkadaşlarım da unutmayacağız. Her yıl bu ayda şehit çocuklar için anma günü tertipleyeceğiz” dedi.

Doktordan turizmcilere çağrı  “Mardin’i iyi tanıtın” Haber

Doktordan turizmcilere çağrı “Mardin’i iyi tanıtın”

 ADNAN AVUKA MARDİN (İLKHABER)- Aslen Suriye uyruklu olan ve 18 yaşından beri Türkiye’de ikamet eden Kızıltepe Interpol Hastanesi doktorlarından Ortopedi  Op.Dr.  Jotyar Ali tarihi zenginliklerin yanı sıra, içinde bulunduğu dinler, diller ve tarihi kültürlerin tam anlamı ile Türkiye ve dünyaya tanıtılmadığını söyledi. Mardin’i değerlendiren Ali, “ Benim hayatın Türkiye geçti. Mardin şehri kadar tarihi kültürleri ve mozaikleri bulunan şehirlerden ender birisidir. Turizm alanında dünyada büyük bir patlama yapması gereken bir şehirdir. Bu kadar güzel bir dünya kenti olan bir şehri hak ettiği yere taşıyamamıştır. Her şeyi devletten beklememek gerekir. Herkes Mardin’in tanıtımı için elini taşın altına koysun. Mardin dillerin ve dinlerin şehridir. Asırlardır tüm insanlar kardeşçe yaşıyorlar. Mardin de Türk, Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Ezidi  toplulukları kardeşçe yaşıyor ve bu yaşamları sürdürüyorlar.”dedi. JOTYAR ALİ KİMDİR ? 1984 yılında Suriye’nin Tel Jamal kentinde doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 2001 yılında Türkiye’de bir yıl dil eğitimi aldı. 2002 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimine başladı. 2011 yılında İstanbul Bezmiaalem Vakfı  Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlık Eğitimine başladı. Yoğun eğitim ve  öğrenme  döneminde ülkenin önde gelen hocaları ile  çalışma fırsatını buldu. Bunlardan Prof.Dr.İbrahim Tuncay (Artroplasti ve Diz Cerrahisi) Prof.Dr.Nurzat  Elmalı ( Spor Cerrahisi) çalıştı. İstanbul Bezmialam Üniversitesi’nde kısa bir zaman uzman olarak çalıştıktan sonra  Kızıltepe İlçesi Özel Cihanpol Hastanesi Operatör Doktor olarak çalışmaya başladı. Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizceyi çok iyi bilen Ali” herkesin dilinden bilgi gibi vatandaşlara da tercümanlık yapıyor.

Hint filmlerini aratmayacak muhteşem düğün Haber

Hint filmlerini aratmayacak muhteşem düğün

Adnan AVUKA MARDİN (İLKHABER) -  Mardin Kızıltepe ilçesi Dündar aşiret Lideri Halil Dündar’ın  iş adamı oğlu gübre fabrikası sahibi Murat Dündar ile eski Mardin Baro Başkanı Avukat Cemal Artık ve emekli lise öğretmeni Müzeyyen Artık’ın Avukat kızı Sema Artık muhteşem bir düğünle dünya evine girdi.   Hint filmlerini aratmayan Dündar aşiretinin bu muhteşem düğünü gençlerin rüyası oldu. Yay Grand  Osmanlı düğün sarayında yapılan muhteşem düğün öncesi  kına gecesi yapıldı. Kına gecesine  Ak parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı,  22. dönem bağımsız milletvekili Süleyman Bölünmez ile  Dündar ile Artık ailelerinin  dost ve yakınlarından oluşan seçkin bir davetli grubu katıldı.  Dündar aşiretinin dost akraba ve konukları kına geçcesinde verilen yemekle ağırlandı.  Yay Grand  Osmanlı düğün sarayında yapılan muhteşem düğün öncesi  kına gecesi yapıldı. Kına gecesine  Ak parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı,  22. dönem bağımsız milletvekili Süleyman Bölünmez ile  Dündar ile Artık ailelerinin  dost ve yakınlarından oluşan seçkin bir davetli grubu katıldı.  Dündar aşiretinin dost akraba ve konukları kına geçcesinde verilen yemekle ağırlandı. Kına gecesine ünlü türkücü Murat Kurşun Türkçe, Arapça ve Kürtçe söylediği türküleri ile salonda bulunanlardan büyük alkış alırken, Mardinli güzel yarım türküsüne  22.  Dönem Mardin Milletvekili Süleyman  Bölünmez de eşlik etti. Türküsü alkışlarla karşılanan Bölünmez daha sonra gelin ve damadın ailelerinin yanına giderek onlarla halay çekti.  GELİN ELİNE KINAYI MİLLETVEKİLİ CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI KOYDU  Kına gecesinde asırlardır süregelen bir gelenek bir kez daha yaşatıldı. Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı her iki gencin eline kına yaktı. Gelin ve damadın avuçlarına kına ve kına ile birlikte de altın koyarak bağlayan milletvekili Bölünmez Çankırı, gençlere bir ömür boyu sürecek mutluluk diledi.  Gecenin geç saatlerine kadar gençlerin eğlendiği kına gecesi meyve ikramı ile son buldu. NİKAH ŞAHİTLİĞİNİ AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZNUR ÇALIK  YAPTI Kına gecesinden sonra düğün  yine Yay Grand  Osmanlı düğün Sarayında devam etti. Salona zılgıtlar arasına gelen gelin  Sema Artık ile damat Murat Dündar’ın nikahlarını  Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir kıydı. Genç çiftin nikah şahitliğini ise   Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı  ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı,   Ankara’dan gelen işadamı Fuat  Aysoy, Mardin eski  Milletvekili Abdurrahim  Akdağ,  Emekli Öğretmen  Hüceyla  Beşenk, Ak Parti Mardin İl Başkanı M. Ali Dündar yaptılar. Öznur Çalık ile Ceyda Bölünmez Çankırı düğün hediyesi olarak birer altın taktı.

Mardin’de muhteşem düğün Haber

Mardin’de muhteşem düğün

ADNAN AVUKA MARDİN(İLKHABER)-Çeşitli gazeteler ve ajanslarda 40 yıldır muhabirlik yapmış olan Ömerli İlçesi köklü ailelerden Sabahattin Kaya’nın oğlu Hikmet Kaya ile Ayşen ve Mehmet Küçük’ün kızları Seda Küçük dünya evine girdi. Düğün birçok davetlinin katılımıyla Mardin Yay Grand Oteli Osmanlı Düğün Sarayı’nda gerçekleşti. Her iki ailenin Avrupa ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen akraba ve arkadaşlarının yani sıra Mardin STK ,kanaat önderleri, siyasi parti mensupları katılırken Artuklu Belediye başkanı Abdulkadir Tutaşı, Mardin Çimento Fabrikası genel Müdürü  İhsan Erçin, Mardin Gazeteciler  Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyon Başkanı Mehmet Çelik, basın konseyi, Mardin Gazeteciler Derneği düğüne katılan isimler arasındaydı. İş adamı Halil Küçük ise çiftin nikah şahitliğini yaptı. Mardin’in ünlü mahalli sanatçısı Şeyhmus Alpaslan ve arkadaşları Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice olmak üzere birçok şarkıyı seslendirdi.  Düğünün sahibi iki aile ise misafirlerin masalarını tek tek  dolaşarak geldikleri için herkese teşekkür etti. Gelin ve damadın aileleri ile birlikte düğüne katılan tüm davetliler gece boyunca eğlendiler. Yemekli yapılan düğünde Mardin’in milli yemeği sembüsek, içli köfte, pilav üstü gibi zengin bir menü ile davetlilere adete bir ziyafet yaşatıldı. Gelin Seda Küçük ile Damat Hikmet Kaya bu mutlulukları ailelerine borçlu olduklarını belirterek” Allah herkese böyle bir aile nasip etsin” diye belirttiler.

Diş doktorları muradına erdi Haber

Diş doktorları muradına erdi

Adnan AVUKA MARDİN(İLKHABER) - Mardinli  ünlü İşadamı Hacı İsmail Kaya’nın Diş Doktoru  Kızı Cansu, Bursalı Tekstilci Mustafa Ailesinin Diş Doktoru oğlu Turgay İle evlendi. Mardinli İşadamı Hacı İsmail Kaya’nın  Diş Uzman Doktoru Cansu Kaya ve   Bursalı Tekstilci Hilmi Mustafa’nın  oğlu Diş Uzman Doktor  Turgay Mustafa,  Bursa’da Sheraton otelde dillere destan bir düğün ile evlendi. Düğüne, Başbakan eski Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Hakan Çavuşoğlu, Gümülcine Eski Milletvekili Hacı Osman Ahmet, Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı yardımcısı Kadir Karlı, Mardin ve Bursalı çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı. İşadamı ve siyasetçileri buluşturan düğünde, kültürler diyalogu yaşandı. Davetlilere zengin bir mönü ’den oluşan yemekler ikram edildi. Düğün süresince gelinin babası İşadamı Hacı İsmail Kaya ve annesi Songül Kaya ile Damadın Babası Hilmi Mustafa ve Annesi Hatice Mustafa, davetlilerle tek tek ilgilenip hal hatır sordu. NİKAH ŞAHİDİ ÇAVUŞOĞLU Genç doktorların nikah şahitliğini bir grup siyasetçi ve işadamları yaptı. Başbakan Eski yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Mardinli İşadamı Bedirhan Çetin, İsmail Çelebi, Bursa Büyükşehir Belediye eski başkanı Recep Altepe genç çifte nikah şahitliği yaptı. Damadın ağabeyi  tekstilci Tuncay Mustafa, düğüne katılan siyasetçi ve işadamlarıyla yakından ilgilendi. Nikah cüzdanını çifte veren Çavuşoğlu, iki ailenin mutluluğuna tanık olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve genç çifte mutluluk dileklerinde bulundu. BURSA VE MARDİN’İN OYUN HAVALARI Düğünde Bursa ve Mardin’in yöresel  oyun havaları çalındı. Mardin’den özel olarak getirilen sanatçı Semir Ortaç ve arkadaşları, Mardin oyun havalarıyla davetlileri coşturdu. PİST DOLDU TAŞTI Gecenin geç saatlerine kadar  devam eden düğünde, damat ve gelinin yakınları pisti boş bırakmadı. Gönüllerince eğlenen  gelen ve damadın yakınları, damat ve gelin oyuna kalkınca başlarına adeta para yağdırdı. TÜRK LİRASI AĞIRLIKTAYDI Takı töreninde ise gelin ve damada altın ve para takmak için konuklar adeta birbiriyle yarıştı.  Gelin bir altın yumağına, damat ise para ağcına döndü. Takılan paraların Türk lirası olması dikkat çekti. Gelin damada takı takmak isteyen davetliler sıraya girdi. Takı töreni yaklaşık iki saat sürdü. Gelin’in babası Hacı İsmail Kaya, Tekstilci Mustafa ailesi ile akraba olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek” Öncelikle çocuklarımızın, gençlerimizin mutluluğu bizim için önemlidir. Mustafa ailesi Bursa’da sevilen  ve ahlaki değerlere önem veren bir aile. Diş Uzmanı Doktor çocuklarımızın düğününe katılan, çiçek gönderen ve arayıp tebrik eden, dost, arkadaş ve akrabalara teşekkür ediyorum.” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Yayınevi’nden Müjde Haber

Mardin Artuklu Üniversitesi Yayınevi’nden Müjde

ADNAN AVUKA  MARDİN(İLKHABER)-Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde yeni bir anlayışla işe koyulan MAÜ Yayınları’nın yakın zamanda ivme kazandırdığı çalışmalar,ilk meyvelerini vermeye başladı. MAÜ Yayınevi Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye çapında ses getirmesi umulan seçkin yapıtların yayımlanmaya başlandığı bildirildi. Mardin Artuklu Üniversitesi Yayınevi Editörü Doç.Dr. Zafer Duygu, insanlık ailesine, evrensel uygarlığa ve bölgeye hizmet şiarıyla yola çıktıklarını; bilimsel kaygıyla ve ait oldukları bilim dallarının usul ve yöntemlerine uygun şekilde kaleme alınmış eserleri okurlara ulaştırmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Amaçlarının kitap yayımlamak değil, kaliteli kitaplar yayımlamak olduğunu söyleyen Duygu, açıklamasının devamında şu sözleri sarf etti: “Yapacağımız yayınlarda bilime ve sanata değer katan, özgün bilgiler ve yöntemler içeren, üniversitemizin akademik alanda uluslararası çapta referans noktası konumuna yükselmesine yardımcı olacak kitaplara yöneleceğiz. Buna ilaveten, Rektör Hocamızın “şehre ve bölgeye dokunalım” ilkesiyle de uyumlu şekilde, Mardin’e has değerleri de önceleyeceğiz. Yayınevimiz, sosyal bilimler merkezli bir üniversite olma vizyonuyla yola çıkan Mardin Artuklu Üniversitesi’nin vitrini olmaya namzettir. Ayrıca bilginin ve değerin üretildiği her platformla yakın temas içinde kalmayı da hedeflemektedir. Bu prensiplerden hareketle, yayımlanacak kitaplar önce yayın komisyonunun ön incelemesinden, sonra uzman hakemlerin onayından geçmektedir. Son aşamada ise bu kitaplar, Yayınevimizce çeşitli bilimsel alanlar gözetilerek belirlenen farklı seriler içinde basılmaktadırlar.” MAÜ Yayınları’nın ilk etapta şu dört kitabın basım sürecini bitirdiği ve söz konusu bu kitapların kısa süre sonra tüm seçkin satış noktalarından edinilebileceği öğrenildi. Zafer Duygu, Süryanilerde Tarih Yazıcılığı (Süryaniyat Araştırmaları Serisi 1) Mehmet Sait Toprak, Talmud ve Hadis Sözlü Rivayet Teknikleri Özelinde Karşılaştırmalı Bir Araştırma (Dinler Tarihi Araştırmaları Serisi 1) Kutlu Akalın, Klasik Süryaniceye Giriş 2 (Süryaniyat Araştırmaları Serisi 2) Ömer Doru-Ahmet Kayaoğlu (eds.),Sosyo-Ekonomik Yapısıyla Mardin (Kent Çalışmaları Serisi MAÜ Yayınları, Mardin Artuklu Üniversitesi ile Artuklu Belediyesi’nin ortak projesi olarak yakın geçmişte basılan iki ciltlik Artuklular kitabına da yayımlanma sürecinde destek vermişti. Son olarak, daha önceden basılmış olup kamuoyundan talep gören kitapların yeni basımlarının da Yayınevi’nce üstlenileceği kaydedildi.

Mardin’in zeytin sultanları Haber

Mardin’in zeytin sultanları

Adnan AVUKA MARDİN (İLKHABER) - İş insanı Emine Tuncer ve Akademisyen Prof.Dr Dilek Sivri Özay, zeytinin izinde buluştu. Zeytin aşığı iki kadın farklı bölgelerde, dünya çapında iki altın madalya aldırmayı başardı. Aslen Mardinli olan ancak, Edremit’te yaşayan İş insanı Emine Tuncer ve Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi Yağ alanında uzman Prof.Dr. Dilek Sivri Özay, Zeytinin izinde buluşunca, Edremit ile Derik ilçeleri iki altın madalyaya kavuşurken, aynı zamanda da iki zeytin yağı markası ortaya çıktı. Edremit’te yaşayan ve turizm alanında faaliyet gösteren Emine Tuncer, başarı hikâyesini paylaşımcı bir dille anlattı. Edremit’te önce kendi adı ile bir zeytin yağı markası yaratan Emine Tuncer, Zeytinin izini, Anadolu’da, Mezopotamya topraklarında takip etmeye başladı. Balıkesir’de ürettiği zeytin yağı altın madalya aldı ve bir marka ortaya çıkardı. Emine Tuncer, farklı alanlarda başarıyı yakalamaya çalışan, hayal ve emellerinin peşinde koşmaktan yorulmayan bir hiperaktif çocuk gibi. Edremit ilçesinde bir zeytin yağı fabrikasına ortak olunca, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisi Zeytinyağı alanında uzman Prof.Dr. Dilek Sivri Özay’ı fabrikaya davet eder. Ortağının karşı çıkmasına rağmen “Londra’da yarışmaya katılacağız. Marka yaratacağız. Bunu ancak bir uzman denetimi ve gözetiminde yapabiliriz” der ve Özay’ı yağ fabrikasına getirir. Zeytinyağı alanında uzman Prof. Özay, sıkım dönemlerini gözetler ve ağacından yeni alınmış zeytinlerin soğuk sıkımı ile asit oranı düşük zeytin yağı elde edilir. Özel tasarlanmış şişelerle Edremit Zeytinyağı Londra’da düzenlenecek yarışmaya gönderilir ve mutlu sona ulaşılır. Altın Madalya alınır ve böyle bir marka yaratılır. Emine Tuncer Haliç Üniversitesinde Bioenerji eğitimi almış, pazarlama iletişim ve marka uzmanı. Hedeflerini büyük tutmuş yaşamı boyunca ve çoğuna ulaşmış. Anne tarafı Mardin olan Tuncer, Zeytinin ana yurdunun Anadolu ve Mezopotamya olduğunu, Mardin’in Derik İlçesi’nde yetiştirilen ve dar alanda tüketilen Halhali zeytinlerini markalaştırmak ve her yıl Londra’da düzenlenen yarışmaya göndermek amacıyla, Derik kaymakamı Hakan Kafkas ile buluştuğunu kaydederek, “Durumu dinleyen Kaymakam Kafkas, her desteği sağlayacağını, Derik Zeytini’nin tanıtımı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını söyledi. Zeytinin ve zeytinyağının benim hayatımda ayrı bir yeri var. Mardin benim memleketim. Burada yetişen, kalitesine tanık olduğum, tadı ve aroması farklı zeytinleri dünya gündemine taşımak istedim. Özay hoca ile yola çıktık ve başardık. Hedefimiz Türkiye’nin en özel, değeri anlaşılamamış ve bilinmeyen zeytinyağı türlerini keşfedip Anadolu gurme serisi oluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi. ZEYTİNYAĞI İNGİLTEREYE GÖNDERİLDİ Tüm şartların hazırlandığını belirten Emine Tuncer, “Prof.Dr. Dilek Sivri Özay ve tasarım ekibi çalış=maya başladı. Derik ilçesinde günlük toplanan zeytinler, ilçede bulunan tesislerde soğuk sıkım yapıldı. Özel tasarlanmış şişe ve ambalajlara doldurularak İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Londan Olive Oil”” Zeytinyağı yarışmasına gönderildi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 430 marka zeytinyağı yarışmaya katıldı. Yarışmada, dünyanın ünlü zeytinyağı gurmeleri, yaptıkları tadımlar sonrasında Mardin’in Derik İlçesi’nde üretilen Zeytinyağı dünyanın en kaliteli zeytin yağı unvanını alarak altın madalyayla ödüllendirildi.” diye konuştu. YENİ BİR MARKA OLUŞTU Altın Madalya ile birlikte yeni bir markanın doğduğunu vurgulayan Emine Tuncer, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Derik İlçe Kaymakamımız Hakan Kafkas, her türlü desteği verdi. Ama dereceye gireceğimize inanmıyor gibi görüntü veriyordu. Kendisini aradım ve altın madalya bizim deyince şaşırdı. Madalya ve plaket görünce mutlu oldu. Bizim amacımız bölge çiftçisinin yetiştirdiği, ürettiği ürünlerin karşılığını almasıdır. Çiftçilerin ürünleri markalaşırsa hem kendi ekonomileri düzelir hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Benim sağlıklı yaşam konusunda hassasiyetim var. Güneydoğu insanında kolesterol var, mide rahatsızlıkları var, yüksek tansiyon ve kalbe dayalı hastalıklar var. Zeytinyağı bilimsel verilere göre bütün bu hastalıkların ilacı. Zeytinyağı üretimini arttırıp bu ilaç değerindeki yağ ile insanlarımızı tanıştırmak buluşturmak istiyoruz.” Bu arada Derik İlçe Kaymakamı Hakan Kafkas, Prof. Dr. Dilek Sivri Özay ve Emine Tuncer, Londra’da düzenlenen “Londan Olive Oil” Uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda, Altın madalyaya layık görülen Derik Zeytinyağı için, Mardin’de yapılan Altın Madalya lansmanı töreninde başarıya ulaşmanın haklı gururunu yaşadılar. Öte yandan Prof.Dr. Dilek Sivri Özay ve Emine Tuncer, zeytinin izinden çıktıkları yolculuğun yeni buluşma adresini, Mardin’in Artuklu İlçesi’ne bağlı ve tarihte Askeri Garnizon kenti, turizmde ise güneydoğunun Efesi olarak yerini alan Dara olarak belirlediler. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarını incelemek ve yeni bir marka yaratmak için Dara Antik Kenti’nde incelemeler yapacaklar. Zeytin’in izinde yolculuğa çıkan Tuncer ve Özay bölgede Zeytinin Sultanları lakabı ile tanınıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.