TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Adana'nın beş dönemlik Belediye Başkanı Aytaç Durak kimdir?

Adana'da uzun yıllar büyükşehir belediye başkanlığı yapmış siyasi figür olan Aytaç Durak dün Bürücek Yaylasında bulunan evinde rahatsızlanarak uçak ambulans ile hastaneye kaldırılmıştı. Bu olaydan sonra tekrar gündeme gelen Aytaç Durak merak ediliyor. Peki Aytaç Durak kimdir? Adana'da neler yaptı? işte yanıtı...

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 11:46
Kaynak: Haber Merkezi
Adana'nın beş dönemlik Belediye Başkanı Aytaç Durak kimdir?

Aytaç Durak, Adana'nın uzun yıllar büyükşehir belediye başkanlığı yapmış önemli bir siyasi figür olarak tanınıyor. En son rahatsızlığı ile gündemi mejgul eden Aytaç Durak merak uyandırdı.

Aytaç Durak Kimdir?

Aytaç Durak, 2 Ağustos 1938 tarihinde Adana'nın Karaisalı ilçesinde tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Adana Gazipaşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra ortaokul eğitimini Tepebağ Ortaokulu'nda, lise eğitimini ise Adana Erkek Lisesi'nde aldı. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü kazandı ve 1963 yılında mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından Adana'ya dönerek meslek hayatına başladı. 1963-1965 yılları arasında DSİ Adana İçme Suları Şefi olarak görev yaptı, ardından 1965-1968 yılları arasında Köy Hizmetleri Adana İl Müdürlüğü (bugünkü adıyla YSE) görevinde bulundu. Aynı dönemlerde aktif siyasete de adım attı ve Adalet Partisi'nden belediye meclis üyeliği görevlerinde bulundu. Müteahhitlik yaparak Adana'da 2000'den fazla konut projesini hayata geçirdi ve ülke genelinde vergi rekortmenleri arasına girdi.

aytaç durak

Aytaç Durak Neler Yaptı?

Siyasi kariyerinde de önemli bir yer edinen Aytaç Durak, 25 Mart 1984, 27 Mart 1994, 18 Nisan 1999, 28 Mart 2004 ve 29 Mart 2009 tarihlerinde yapılan yerel seçimlerde beş dönem boyunca Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Başkanlık dönemi boyunca Adana'da birçok altyapı ve üst yapı projesini hayata geçirdi.

Ancak siyasi hayatı 2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasıyla son buldu. 2014 yerel seçimlerinde bağımsız olarak adaylığını koysa da, daha sonra MHP'den adaylık için geri çekildi ve o dönem Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün lehine adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Aytaç Durak, siyasi kariyerini sonlandırdıktan sonra aktif siyasetten uzaklaştı ve yaşamını Adana'da sürdürdü. Son dönemde sağlık sorunları yaşayan Aytaç Durak, Pozantı'nın Bürücek Yaylası'nda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.