TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Uraloğlu: Havalimanlarında kimse aranmadan geçemeyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın ve bağlı kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu kanuni düzenlemeleri hayata geçirmek amacıyla hazırlanan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduklarını açıkladı. Bu kapsamda havalimanı güvenliği ve denizcilikte emisyon azaltımı ile ilgili önemli değişiklikler yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
Bakan Uraloğlu: Havalimanlarında kimse aranmadan geçemeyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bakanlığın ihtiyaç duyduğu kanuni düzenlemeleri içeren kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduklarını açıkladı. Bu taslağa göre:

Havalimanı Güvenliği

Havalimanı girişlerinde tüm yolcular cihazla aranacak.
Cihazla aramanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak.
Kendisi veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcular uçağa kabul edilmeyecek.

Bakan Uraloğlu, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle havalimanı girişlerinde tüm yolcuların cihazla aranacağını belirtti. Cihazla aramanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Kendisi veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcular uçağa kabul edilmeyecek. Ayrıca, özel güvenlik personeli, genel kolluk nezaretinde eşya, bagaj ve kargolarda arama yapabilecek.

Denizcilikte Emisyon Azaltımı

Bakan Uraloğlu, gemi kaynaklı emisyonların azaltılması amacıyla emisyon fiyatlandırma sistemi kurulacağını duyurdu. Bu sistem, Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamında elde edilecek gelirin %50'sinin ülkenin tasarrufuna bırakılması kararını içeriyor. Uraloğlu, emisyon fiyatlandırma sisteminin Türkiye'de kurulması durumunda, toplanan gelirin bir kısmının Türkiye tarafından alınacağını ve bu gelirle Türk deniz ticaret filosunun yenilenmesi veya dönüştürülmesinin sağlanacağını belirtti.

Dijital Dönüşüm ve Yeşil Denizcilik

Uraloğlu, limanlara giriş ve çıkış işlemlerinin dijital belgeler üzerinden yapılabileceğini söyledi. Deniz taşımacılığından elde edilen karbon fiyatlandırması gelirleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bütçesine özel ödenek olarak öngörülecek ve yeşil denizcilik için araştırma, geliştirme, dönüşüm ve yeni gemi inşa faaliyetlerinde kullanılacak. Özel gelir ve ödeneklerin kullanımına ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Uygulama kapsamına alınacak gemilerin özellikleri ve emisyon bedeli oranları da Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.