TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, DHMİ personelinin özlük haklarını gündeme getirdi

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Genel Kurulu'nda DHMİ personelinin özlük hakları ve EUROCONTROL kayıplarını gündeme getirdi. Jale Nur Süllü, yapılan düzenlemelerin adil olmadığını vurgulayarak, hava trafik kontrolörlerinin koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 13:52
Kaynak: BÜLTEN

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Genel Kurulu'nda ulaştırma alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerine konuştu. Süllü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) personelinin dikkate alınmayan özlük hakları taleplerini ve EUROCONTROL üzerinden ülkemize gelmesi gereken 1 milyar Euro kaybını gündeme getirdi.

Jale Nur Süllü, TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde DHMİ personelinin sadece bir bölümünün ek ödeme oranlarının düzeltilmesini düzenleyen 26'ncı maddenin iş barışını bozacağına yönelik tepkilerle Komisyonda geri çekildiğini ancak Genel Kurul’da gündeme getirilmediğini ifade etti. 2005 yılında KHK'yle yapılan düzenlemede DHMİ çalışanları üç gruba ayrıldığını belirten Süllü, bunlardan birinci gruba "tamamen karşılananlar", ikinci gruba ‘kısmen karşılananlar’, üçüncü kısma da ‘karşılanmayanlar’ isimlerinin verildiğini dile getirdi. İlk kısımdaki pilot, hava trafik kontrolörleri, havacılık bilgi yönetim uzmanları, ATSEP (hava trafik emniyeti elektronik personeli) maaşlarından emeklilik primlerine kadar tüm maliyetlerin Brüksel merkezli Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı yani EUROCONTROL tarafından sağlanmakta olduğunu söyleyen Süllü, “Birinci kısımda yer alan dört grubun tüm maliyetleri EUROCONTROL tarafından karşılandığından bütçeye hiçbir yükleri olmuyordu; hatta, tam tersine, maaşlardan yapılan kesintiler de bütçeye artı gelir oluyordu. Maliyetleri yine EUROCONTROL tarafından karşılanmasına karşın ATSEP personeli 26'ncı madde kapsamına alınmadığı için, hava trafik ve emniyeti için de son derece önemli radar haberleşme sistemlerini 7/24 faal tuttuklarına dikkat çekerek kapsama altına alınma taleplerini dile getiriyorlardı” diye konuştu. Süllü, havalimanında oluşabilecek herhangi bir yangın ve kırım riskine karşı 7/24 hazır beklediklerini söyleyen ARFF memurlarının ise son grup üzerinden maaş aldığını söyleyerek adalet beklediklerini dile getirdi.

Teklif hiçbir DHMİ personelinin koşullarının iyileşmemesiyle meclis ’ten geçti

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, konuşmasında, “Kendilerine verilen sözlerin tutulmamasıyla tüm hava trafik kontrolünü idare eden hava trafik kontrolörleri haklı olarak ‘Bizim bütçeye yükümüz yok, Avrupa'da bizimle aynı işi yapanlar 8-10 bin Euro alırken biz 2 bin 300 Euro alıyoruz’ diyerek inisiyatif almadan çalışmaya devam edeceklerini ve direnişte bulunacaklarını söylediler. Sonuç olarak uçak rötarlarıyla yaşanan mağduriyetler anlaşılan sürecek” dedi.

“Üçer maaş alanların yönetiminde olduğu yerde emek verenlerin koşulları iyileştirilmiyor”

EUROCONTROL'e üye 41 ülkede seyrüsefer ve işletme hizmetleri ayrıyken Türkiye'de DHMİ çatısı altında yürütüldüğünü ve yaşanan karmaşanın düzeltilmesine yönelik kanun teklifinde bir önerinin de yer almadığını söyleyen Süllü konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sayıştay raporlarında vurgulanan personel maliyetleri artırılmasının birim maliyetlerin düşük olmasına yol açması dikkate bile alınmadı. Avrupa'da bir uçaktan ortalama 80 Euro alınırken Türkiye özellikle Avrupa'nın ikinci büyük hava sahası olmasına karşın 30 Euro civarındaki ücretle ne yazık ki birim başı maliyetler son sıralarda yer alıyor. Bütçe her yıl yaklaşık 1 milyar Euro döviz gelirinden yoksun kalacak ama hazinede emekçilere ödenecek para yok. Üçer maaş alanların yönetiminde olduğu yerde emek verenlerin koşulları iyileştirilmiyor.”  

“Zafer'in zararını kapatmak için Eskişehir Havalimanı'mızın uçuşları engellenmeye çalışılıyor”

Emekçiden ve emekliden esirgenen paraların uçulmayan havalimanlarına yolcu garantisi olarak ödendiğini ifade eden Süllü, “Zafer Havalimanı kamu zararının en belirgin örneği, 2022 sonu itibarıyla 60 milyon Euro’ya yakın hazineden ödenen para. Zafer'in zararını kapatmak için Eskişehir Havalimanı'mızın uçuşları engellenmeye çalışılıyor” diyerek sözlerini tamamladı.  

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.