TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te kentsel dönüşüm politikalarını eleştirdi

CHP Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te kentsel dönüşüm politikalarını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 15:03
Kaynak: BÜLTEN
CHP Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te kentsel dönüşüm politikalarını eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te yaptığı konuşmada, AK Parti kentsel dönüşüm politikalarını eleştirdi. Barut, ülkede yaşanabilir çevreler oluşturulması gerekliliğine vurgu yaparak, sağlıklı yapı üretiminin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin deprem riski altında olan bir ülke olduğunu belirten Barut, iktidarın sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentler oluşturma görevini yerine getirmediğini ifade etti.

Barut, AKP iktidarının kentsel dönüşüm uygulamalarında rantı öne çıkardığını ve plansız kentleşmeye destek verdiğini söyledi. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinde rantın yüksek olduğu yerlere öncelik verildiğini belirten Barut, bu yaklaşımın ülkenin sorunlarını daha da büyüttüğünü dile getirdi. Ayrıca, AKP iktidarının kamu alanlarını ranta açma eğiliminde olduğunu ve bu durumun kentsel yenileme projelerine olumsuz etki ettiğini ifade etti.

Barut, rant odaklı politikaların yerine bilimsel, sosyal ve bütünlükçü bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini vurgulayarak, kentsel dönüşümde planlama, imar, kentleşme ve yapı alanlarında daha sağlıklı bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini söyledi. Bu doğrultuda, halkın taleplerine kulak verilmesi gerektiğini ve kentsel dönüşümde insan odaklı projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.