TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Milletvekili Gürer: Hayvancılıkta yaşanan sorunlar et fiyatlarını katladı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de hayvancılık sektöründeki sorunların et fiyatlarını artırdığını ve küçük aile işletmelerinin kapanmaya başladığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 10:25
Kaynak: Haber Merkezi

CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, hayvancılık sektöründe yaşanan sorunların et fiyatlarını ciddi şekilde artırdığını ifade etti. TBMM’de söz alan Gürer, “Yemde sürekli zam hayvancılığın sürdürülmesini zorlaştırdı. Küçük aile tipi işletmeler kapanmaya başladı,” dedi.

İTHALDE ÇÖZÜM ARANIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ithal hayvanın et sorununa çözüm getirmediğine dikkat çekti. Gürer, “İthalde çözüm aranıyor. 2023 yılında 818.017 baş sığır ithalatına karşılık 1 milyar 163 milyon 367 bin 341 dolar yurt dışına ödeme yaptık. 2024 yılının ilk üç ayında ise 109.916 baş sığır ithalatına karşılık 167 milyon 815 bin 244 dolar yurt dışına ödedik. Bu yurt dışına yapacağımız ödemeleri ve yurt dışından ithalatla hayvan getirmeyi bırakıp, ülkemizdeki yerli besicileri ve süt inekçiliği yapanları desteklememiz lazım. Süt inekçiliği yapanlar, özellikle yem fiyatlarındaki artış nedeniyle süt inekçiliğinden kopuyorlar, ağıllar boşalıyor,” diye konuştu.

YERLİ BESİCİLERE DESTEK ŞART

Gürer, yerli besicilere ve süt inekçiliği yapanlara destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yem fiyatlarındaki sürekli artış, hayvancılığı sürdürülebilir olmaktan çıkarıyor. Yerli üreticiyi desteklemezsek, ülkemizin hayvancılık sektörü daha da zor duruma düşecek. İthalata bağımlı kalmak yerine, yerli üretimi teşvik etmeli ve sürdürülebilirliği sağlamalıyız,” dedi.

SÜT ÜRETİMİNDE KRİZ

Süt inekçiliğinin de ciddi sorunlar yaşadığını belirten Gürer, “Süt inekçiliği yapan üreticiler, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle işlerini sürdüremiyorlar. Bu durum ağılların boşalmasına ve yerli üretimin azalmasına neden oluyor. Süt üretiminde yaşanan kriz, hayvancılık sektörünün geneline olumsuz yansıyor,” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.