TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Niğde Milletvekili Gürer: Patates üreticileri mağdur, büyük şirketler kazanıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirerek büyük şirketlerin küçük çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 11:24
Kaynak: İBRAHİM BAYSAL
CHP Niğde Milletvekili Gürer: Patates üreticileri mağdur, büyük şirketler kazanıyor

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin maliyetine depoladıkları patatesi satamadıklarını ve piyasa yapıcı şirketlerin küçük çiftçiyi mağdur ettiğini dile getirdi. Niğde ili Çiftlik ilçesine bağlı Bozköy kasabasında patates üreticisi Hasan Doğruer ile görüşen Gürer, patatesin depoda kaldığını ve bu durumun küçük çiftçiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Gürer, ülkedeki patates üretiminin azalmasına rağmen fiyat istikrarının sağlanamadığını vurgulayarak, "1999 yılında 6,5 milyon ton patates yetişiyordu ancak şu anda yıllık üretim 5,5 milyon tona kadar geriledi. Bu durum, patates üreticilerini mutlu etmiyor." dedi. Üreticilerin depoladığı patatesin değer bulmadığını, ancak büyük şehirlerde ve marketlerde yüksek fiyatlara satıldığını belirten Gürer, bu durumun küçük çiftçiyi zarara uğrattığını ifade etti.

Patates üreticisi Hasan Doğruer ise patates üretiminin şirketleştirilmesi ve devlet kurumlarının patatesi büyük şirketlerden almasıyla sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Üreticilerin, maliyetlerini karşılayamadıkları patateslerini satamadıklarını söyleyen Doğruer, "Patates üretimi şirketlerin eline geçti, devlet ise bizim ürünlerimizi almıyor. Bu yüzden patateslerimizi 2000 liraya/ton alıcı bulamıyoruz." şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, büyük şirketlerin patates üretimine girmesiyle küçük çiftçinin zor durumda kaldığını belirterek, "Büyük şirketler patates üretimini kontrol ediyor ve küçük üreticinin ürününün değer bulmasını engelliyor. Bu durum, geçtiğimiz yıl patates üreticilerinin patateslerini satamamasına ve depoda kalmasına neden oldu." dedi.

Üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gürer, küçük çiftçinin üretimden kopmasının gelecek açısından büyük sorunlara yol açabileceğini ifade etti. Patates üreticisi Doğruer ise yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, "Mecbur ekiyoruz, başka yapacak işimiz yok. Patatesi 2,5 liradan satıyoruz ve şu anda tam zarardayız." şeklinde konuştu.

Gürer, plansızlık, istikrarsızlık ve küçük çiftçinin desteklenmemesi gibi nedenlerle patates üreticilerinin ve tüketicilerin mağdur olduğunu belirterek, bu durumun aracılar tarafından fırsat olarak kullanıldığını ifade etti.

Kaynak: İBRAHİM BAYSAL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.