TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emekli maaşlarındaki artış tartışması meclis gündemine taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, kök maaşı 8 bin TL ve altında olan milyonlarca emeklinin maaş artışından yararlanamayacağı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Bulut, milyonlarca emeklinin sefalet içinde yaşamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e yöneltilmek üzere önemli sorular sordu.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 12:25
Kaynak: BÜLTEN
Emekli maaşlarındaki artış tartışması meclis gündemine taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, kök maaşı 8 bin TL ve altında olan milyonlarca emeklinin maaşına zam yapılmayacağı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.  Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, AkPart'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002’de en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücret iken bu paranın yıllar içinde eridiğini bugün sefalet ücreti olarak nitelenen 10 bin liraya kadar düştüğünü hatırlattı.

EMEKLİ ZAM ARTIŞINDAN YARARLANAMAYACAK

Asgari ücretle kıyaslandığında maaşı 25-26 bin lira olması gereken emeklinin en düşük emekli maaşı olan 10 bin lirayla geçinemediğini, kirasını, faturalarını ödeyemediğini, eve ekmek götürebilmek için çalışmak zorunda kaldığını belirten Bulut, “Emekli aylıklarına temmuzda enflasyon farkından dolayı yüzde 25 dolayında zam yapılacaktır. Ancak basında yer alan haberlere göre en düşük emekli maaşına bu yıl artış yapılmayacağı, kök maaşı 8 bin TL ve altındaki emeklilerin artıştan yararlanamayacağı belirtilmektedir” dedi.

OCAK AYINA KADAR ZAM YOK!

Kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli ocak ayına kadar 10 bin lira sefalet ücretine ya da çok az üzeri bir maaşa bir kez daha mahkûm edileceğinin altını çizen Bulut, “Milyonlarca emeklinin açlık sınırının çok altında maaşlarla hayatını idame etmeye zorlanması asla kabul edilemez. İtibarlarından, konforlarından tasarruf etmeyenler, dövizle sözleşme yaptıkları projelere, Kur Korumalı Mevduata, faize milyarlarca lira akıtanlar emekliye gelince yaşama, öl diyorlar. Emeklinin sefalet içinde yaşadığını görmezden geliyorlar. Bir kez daha söylüyoruz! En düşük emekli aylığı asgari ücretten az olmamalıdır. Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır” dedi.  

YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMALI

CHP’li Bulut, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Kök ücreti 8 bin liranın altında olan emeklinin zam alamayacağı, 10 bin lira almaya devam edeceği doğru mudur?

-Söz konusu iddialar doğruysa maaşı 10 bin lira ve 10 bin liranın altında maaş almaya devam  edecek kaç emekli olacaktır?

-Kök ücreti 10 bin liranın altında olan emeklinin 10 bin lira üzerinde maaş alması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.