TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üretim devam etmeli

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2024 14:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.06.2024 14:33

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen ve beslenmemizde birçok alanda kullanılan buğday hasadı devam ederken, önceki gün Toprak Mahsulleri tarafından fiyat açıklandı. TMO’nun açıkladığı fiyata baktığımızda; makarnalık buğday fiyatı ton başına 10 bin TL, ekmeklik buğday fiyatı ise 9 bin 250 TL.. Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) yer alan çiftçilere buğdayda ton başına bin 750 TL destekleme verilecek.

Çiftçilerin beklentisi ise ton başına 14-15 bin TL civarındaydı. Destekle haricinde.. O bakımdan üreticilerimiz fiyatları az buldu demek lazım. Aslında burada önemli bir konu TMO’nun buğdayını kendisine getiren çiftçiye, üreticiye ücreti 45 gün sonra ödemesi.

Üreticilerimiz ürünün ücretini daha erken almak istiyor. Çünkü hem bir sonraki ürünü için hazırlık yapmak istiyor, hem alın terinin karşılığını bir an önce almak istiyor.  Ayrıca buğdayını ekerken ve sonrasında tohum, mazot, gübre gibi birçok maliyet kalemlerini borca yapıyor. O bakımdan ürünü satıp hemen parasını almalı ki borçlarını kapatsın. Ve borç uzadıkça faiz de artmasın.

O bakımdan üreticiye teri kurumadan ücreti verilmeli ki, sürdürülebilirliği sağlasın. Yani üretime devam etsin. Bu, hepimiz için çok önemli.. Çünkü bugün hızla artan dünya nüfusunun beslenmesinde buğdayın büyük.

Buğdaydan un, bulgur, makarna, nişasta gibi ürünler insan beslenmesinde, bitki sapları ile de hayvan yemi ve sonrasında kâğıt-karton sanayinde kullanılan önemli bir ürün.. Ayrıca hasat sonrası tarlada kalan kökleri ise toprağa gübre oluyor. Yani artığı yok..

Ülkemizde yaklaşık 9.4 milyon hektar alanda ekilmekte ve yıldan yıla değişmekle birlikte 18 ile 22 milyon ton civarında da rekolteye elde edilmekte.. Yani her geçen yıl artan nüfusa yetmesi için üretimin de artırılması gerekiyor. Bunun için de üreticinin üretime devam etmesi ve devletimizin de ona o ortamı sağlaması lazım.

Evet, Buğday hepimiz için çok nemli ve üretim devam etmeli.. Sürdürülebilirlik için çiftçiler desteklenmeli, hak edişleri erkenden verilmeli.. Bereketli kazançlar dileğiyle.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.