TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

77 yıllık hayatının 67 yılını sokak hayvanlarına adadı

Adana’da yaşayan 77 yaşındaki Mehmet Öztutar, günde iki saat uyuyor. Vaktinin geri kalanını ise sokaklarda bulunan kediler ve güvercinlere ayırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2024 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2024 15:46
Kaynak: Haber Merkezi
77 yıllık hayatının 67 yılını sokak hayvanlarına adadı

Adana’da yaşayan 77 yaşındaki Mehmet Öztutar, günde iki saat uyuyor. Vaktinin geri kalanını ise sokaklarda bulunan kediler ve güvercinlere ayırıyor.

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Bu gün sizlerle ne bir belediye başkanı, ne bir bürokrat, nede bir iş insanı ile yaptığımız röportajı değil de, 77 yıllık hayatının 67 yılını sokak kedileri ve güvercinlerine ayıran yüce gönüllü bir hayvansever ile yaptığımız röportajı paylaşacağım. Bu kişi Mehmet Öztutar. Tam 77 yaşında. Gününün büyük bir bölümünü yanına aldığı bebek arabasıyla çöp konteynırlarının yanına bırakılan ekmekleri toplamaya ve bu ekmekleri ıslayarak hayvanların yiyebileceği hale getirmeye ayırıyor.

Öztutar, evde topladığı ekmekleri su ile ıslayıp, küçük küçük doğradıktan sonra, parayla satın aldığı kedi mamalarını da bebek arabalına tekrar yerleştirip, hayvanları beslemeye çıkıyor. Hiçbir destek almadan tamamen kendi imkanları ile sokak kedi ve kuşlarına bakan Öztutar, bu hayvanları Atatürk Parkı ve çevresinde besliyor.

Mehmet Öztutar, 10 yaşında yakalandığı bir hastalık nedeniyle babasının eve getirdiği üç kediyle hayvanlara olan ilgisi başladı. 67 yıldır hayvanlara bakmaya devam eden Öztutar, her gün 130 kedi ve Atatürk Parkı'ndaki güvercinleri besleyerek günlerini geçiriyor.

Şimdi Mehmet Öztutar ile yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Mehmet Öztutar.  77 yaşındayım. Emekliyim.

Kaç yıldır hayvanlara bakıyorsunuz?

Ben emekli olmadan önce de bu işi yapıyordum. 10 Yaşımda iken ben bir hastalığa yakalandım. Babamda oyalanmam için 3 tane kedi getirmişti. Hayvanlara olan yakınlığım oradan geliyor. 10 yılı çıktığınızda 67 yıldır hayvanlara bakıyorum” dedi.

Ekmek verdiğiniz hayvanlar var bu ekmeklere nasıl ulaşıyorsunuz?

Varlıklı insanların bulunduğu mahallelere gidiyorum. Çünkü varlıklı insanlar ekmeği atıyor. Yoksullar hepsini yiyor. Çöplerin yanına bırakılan ekmekleri topluyorum. Çöplerin içerisine bakmıyorum. Sadece yanına bırakılanları alıyorum. Topladıktan sonra eve getirip, hayvanların yiyebileceği hale getiriyorum.

Ekmek toplamak için sabah kaçta kalkıyorsunuz?

Sabah kaçta kalktığımı bilmiyorum. Bu bende büyük problem. 2 saat zor uyuyorum. Uykudan geri kalan vaktimi hayvanlar için harcıyorum. Bunların birde hazırlanış biçimi var.  Ekmekleri küçültüyorum. Buda çok zaman alıyor. Ama kuşlar onu da seviyor.  Mecburen yapıyorum. Islatıyorum veriyorum. En büyük sorunum uykusuzluk. Örneğin bu gün gece saat 12:00’da yattım 2’de kalktım. Saat 02’den beri ayaktayım.

Zamanınızın ne kadarını hayvanlara ayırıyorsunuz?

Uyku saatim haricinde tüm zamanlarım hayvanlarla geçiyor.

Besleme yaparken ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Benim hayvanları beslerken başıma çok fazla olay geldi. Türkiye’de üzülerek söylüyorum ki bu kültürde değil. Türkiye’de okumuş  cahil ve okumamış cahil var. Bir yerde eğitim müdürü olarak görev yapan birisi, kenarda hayvanları besliyorum diye  zabıtayı çağırdı. Cahil adam yapınca cahil diyorsunuz. Ama okumuş bir adamın bunu yapması insanı üzüyor.  Zabıtalarla çok tartıştım. Bu anlamda Türkiye’ye yazık oluyor. 

Mehmet Öztutar

Kendi evinizde beslediğiniz hayvanlar var mı?

Dışarıdan 3 tane kedi gelmiş.  8 yavru doğurmuş. Onlara bakıyorum.

Evli misiniz? Varsa çocuklarınız eşiniz bu durumunuza bir şey demiyor mu?

Hayır hiç evlenmedim.

Öyleyse hayatınızı hayvanlara adadınız diyebilir miyiz?

Evet hayatımı hayvanlara adadım. Çevreye yararlı olmak istiyorum. Nasıl olsa ölüp gideceğiz. Hiç olmazsa bir şey yapmış olayım. Şuan Türkiye’de şu var. ‘Ne kadar paran varsa adamsın’ yanlış bir mantık.

Kedi mamalarını nasıl alıyorsunuz?

İzmir’den getirtiyorum. Çok güzel yiyor kediler. 860 lira fiyatı. 4 yada 5  paket veriyorum ayda. 4 bin küsüratlı bir rakama denk geliyor.

O zaman siz emekli maaşınızı da hayvanlara harcıyorsunuz diyebilir miyiz?

 Veriyorum. Çevreye katkımız olsun istiyorum. Ben 10 yıldır Mersin Silifke’de idim. 2 yıl oldu Adana’ya geleli. Başıma bir çok olaylar geldi orada.

Başınıza gelen olayları öğrenebilir miyim?

Tabi ki. Her zamanki şeyler. Karşı çıkanlar var benim hayvanları beslememe. Zabıtayı çağırıyorlar. Şikayet ediyorlar. Hem kendileri yapmıyor. Hem de yapana karşı çıkıyorlar.

Mehmet Öztutar

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.