TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atıksız Mutfak’ta Adana yemekleri tanıtıldı

Adana’da Türk Mutfağı Haftası kapsamında, Yüreğir Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığıyla ‘Atıksız Mutfak’ temalı program düzenlendi. Yöreye özgü yemeklerin yer aldığı programda kalan atıkların da değişik tatlı ve yemek çeşitleri katılımcılara sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 16:03
Kaynak: Haber Merkezi
Atıksız Mutfak’ta Adana yemekleri tanıtıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organize ettiği "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri tüm yurtta devam ediyor. Adana’da da program çerçevesinde Yüreğir Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığıyla ‘Atıksız Mutfak’ temalı program düzenlendi.

İlkhaber Gazetesi'nden Serhat ŞANLI'nın haberine göre; Yüreğir Millet Bahçesi’nde düzenlenen programa Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Yüreğir Kaymakamı Mehmet Aksu, Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı, Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yüreğir Kaymakamı Mehmet Aksu, “Bu yıl üçüncüsünü düzenlemekteyiz. Sayın Cumhurbaşkanı ve kıymetli eşlerinin himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleriyle 2022 yılından beri kutlanmakta olan Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl yurt dışı temsilciliklerinde ana tema olarak Ege mutfağının tanıtılması yurt içerisinde işi coğrafi işaretli ürünlerin ön plana çıkarılması amaçlanmaktadır.” Dedi.

Bu yıl düzenledikleri programda Adana’nın coğrafi işaretli ürünlerini görme fırsatı bulduğunu belirten Kaymakam Aksu, “Bugün sizlerle birlikte ilimizin coğrafi işaretli ürünlerini bir kez bir kez daha tanıma fırsatı bulurken halk eğitim merkezleri usta öğreticilerimiz tarafından hazırlanan atıksız mutfak temalı atölye çalışmalarını beraber görmüş olacağız.

Bu etkinliğin hazırlanmasında bizlere destek olan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'müze, Yüreğir Belediyemize, Yüreğir Ziraat Odamıza, tüm Restoran ve Turizmciler Derneği'ne ve halk eğitim merkezlerimizin değerli usta öğreticilerine çok teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Ardından konuşan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Adana’nın gastronomi alanında Türkiye’nin öne çıkan kentlerinden olduğunu söyledi. Vali Köşger, “Bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor ve teması da atıksız yemek.

Gastronomi anlamında Adana Türkiye'de öne çıkan şehirlerden birisi. Türk mutfağının tanıtılması anlamında da Adana'nın beş yüzü aşkın yemeğiyle ve tabii tescilli kebabı ve şalgamı, şırdanı, ciğeri vesaire gibi ön plana çıkmış unsurlarıyla Türk mutfağına sağladığı çok önemli bir katkı var.

Gastronominin başkentlerinden birisindeyiz. Bu anlamda bugün burada gerçekleştiren program çok önemli ve anlamlı.. Sıfır atıklı mutfak teması da önemli.. Türk mutfağının tanıtılmasıyla ilgili Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi özel bir gayret gösteriyor.

Diğer bir hususta sıfır atık müzesini hanımefendinin yürüttüğü bizim mutfağımızda evvelden beri kadimden beri zaten sıfır atıkla çalışan bir mutfak.. Bizde israf olmaz ve hiçbir şey hiçbir yere atılmaz. En iyi şekilde değerlendirilir.

Bizim mutfağımız sıfır atığa en uygun mutfaklardan birisi. Bunun da burada en güzel örneklerini sergileyeceğimizi tahmin ediyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.” Dedi.

Türk Mutfağı Haftası olarak ilan edilen 21-27 Mayıs tarihleri arasında T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kitabından hareketle hayata geçirilen Türk Mutfağı Haftası, 2022 yılından beri kutlanıyor.

Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyada ve ülkemizde kutlanan Türk Mutfağı Haftası ile Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımı, kaliteli malzemeleri, özünde atıksız olması, sürdürülebilirliği, sağlıklı Akdeniz mutfağının önemli bir temsilcisi olarak, dünya beslenme trendlerine uygunluğu ve bin yılları aşan kültürü daha geniş kitlelerle buluşuyor.

Türk Mutfağı Haftası

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.