TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yumaklı, Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezi'nin açılışını yaptı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adana'da Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Türkiye'nin zengin biyoçeşitliliği vurgulanırken, korunan alan sayısının arttığı ve biyoçeşitlilikle ilgili mücadelede adımlar atıldığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2024 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 10:57
Kaynak: SARE ALİYE AKÇAY

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adana'da Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zengin biyoçeşitliliğinin tanıtılmasının diğer tüm faaliyetler gibi son derece önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Biyoçeşitlilik Zenginliği

Bakan Yumaklı, Türkiye'nin dünyada üç bitki coğrafyasının kesiştiği bir konumda bulunduğunu belirterek, Avrupa Kıtası'nda yaklaşık 15 bin bitki türü varken, Türkiye'de 4 bini endemik olmak üzere 12 bin bitki türünün bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, dünya üzerindeki kuşların göç yollarının en önemlilerinden ikisinin Türkiye topraklarından geçtiğini ve ülkenin çok sayıda kültür bitkisinin de orijin merkezi olduğunu söyledi.

Ekosistemin Önemi ve Biyoçeşitliliğin Korunması

Ekosistemin bir parçası olan insanoğlunun varlığını biyoçeşitliliğe borçlu olduğunu vurgulayan Yumaklı, çeşitli çevresel etmenlerin oluşturduğu baskının bazı canlı türlerinin yok olmasına neden olduğunu ve biyoçeşitliliği korumanın insanoğlunun önemli bir görevi olduğunu belirtti. Bu kapsamda, Türkiye'nin zengin biyoçeşitliliğini gelecek nesillere aktarmak adına çeşitli programlar ve tesisler oluşturduklarını söyledi.

Korunan Alanların Artışı

Bakan Yumaklı, 2002 yılında 163 olan korunan alan sayısının bugün itibarıyla 662'ye yükseldiğini ve korunan alanların 923 bin hektardan 3,4 milyon hektara çıktığını belirtti. Ayrıca, Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi'ni tamamladıklarını ve bu projeyle Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik haritasının çıkarıldığını açıkladı. Bu harita, eğitim çağındaki çocuklar da dahil olmak üzere birçok araştırma için kullanılabilecek.

Biyokaçakçılıkla Mücadele

Yumaklı, biyokaçakçılıkla mücadelede 2007-2023 yılları arasında 21 farklı ülkeden 156 kişiye işlem yapıldığını ve bu kişilere idari para cezalarının uygulandığını belirtti. Geçen haftalarda yabancı bir bilim adamının Türkiye'ye özgü bazı böcek türlerini yurt dışına çıkarırken yakalandığını ve yapılan operasyonda 1500 endemik türe el konulduğunu hatırlattı. Biyoçeşitliliğin korunması için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini vurguladı.

Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezi

Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezi'nde 39 memeli, 41 kuş, 24 sürüngen, 24 amfibi, 10 kelebek, 12 odunsu gövde ve 25 bitki canlandırması olmak üzere toplam 175 türün tanıtımı yapılacak. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Bakan Yumaklı ve beraberindekiler merkezi gezdi.

Bakan Yumaklı, merkezin açılışının ülkenin biyolojik çeşitliliğinin tanıtılması ve korunması açısından önemli bir farkındalık oluşturmasını temenni etti.

Kaynak: SARE ALİYE AKÇAY

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.