TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hatay İskenderun'da Çelik Kanatlar Timi'nden nefes kesen gösteri

Hatay'ın İskenderun ilçesi, anavatana katılışının 86. yıl dönümünü Çelik Kanatlar Timi'nin nefes kesici helikopter gösterisiyle kutladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 09:49
Kaynak: SERHAT AKARSU

Hatay'ın İskenderun ilçesinin anavatana katılışının 86. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar Timi tarafından İskenderun Körfezi'nde nefes kesen bir helikopter gösterisi düzenlendi.

1939 yılında ana vatana katılan Hatay'ın, Türk askeri 5 Haziran 1939 tarihinde İskenderun ilçesi üzerinden giriş yapmıştı. Bu anlamlı günü kutlamak için 16 ay önce asrın felaketinde büyük hasar alan ve yeni restore edilen anıt alanında törenler düzenlendi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törenlerde Skorsky helikopterinin alan üzerindeki uçuşu ve jandarma personelinin gösterisi izleyicileri büyüledi.

İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, törende yaptığı konuşmada depremde hayatını kaybedenleri anarak, "Bize büyük acılar yaşatan asrın felaketini geride bırakmanın zamanı geldi. Kaybettiklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Deprem gazilerimize de rabbimden şifalar diliyoruz." dedi.

Hatay İskenderun'da Çelik Kanatlar Timi'nden nefes kesen gösteri 2

Dönmez, "Hayata dönebilmenin koşulu hayata tekrar ilk adım atabilmektir. Bugün coşkulu 5 Temmuz Günü yaşıyoruz. Umarım ki bu coşku hayat boyu, İskenderun'da ve Hatay'ın her köşesinde sürer. Türkiye Cumhuriyeti binlerce 86 yıl yaşar. Buradan ebediyete kadar devam edecek bir sembol olur. Umarım bugün İskenderun'da insanların yüzünü güldürmüş oluruz. Bu ilk olur ve sonsuza dek İskenderun'umuzun, Hatay'ımızın ve ülkemizi yüzü güler inşallah" şeklinde konuştu.

Törenler, mehteran gösterisi, folklor ekibi gösterisi ve konserlerle sona erdi.

HATAY'IN ANAVATANA DÖNÜŞ HİKAYESİ: 86 YILLIK BİR ZAFERİN ÖYKÜSÜ

1936 yılında Fransa'nın Suriye'ye bağımsızlık verme kararı üzerine Türkiye Cumhuriyeti, Hatay'ın bağımsızlığı için Milletler Cemiyeti'ne başvurmuştur. Yoğun çabalar sonucunda Hatay, 1937'de anayasasıyla birlikte “ayrı bir varlık” olarak kabul edilmiş ve 2 Eylül 1938'de de “Hatay Devleti” kurulmuştur.

Hatay Devleti, 22 üyesi Türk olan 40 üyeli Hatay Devleti Millet Meclisi'nin 2 Eylül 1938 tarihli kararıyla ilan edilmiştir. Devlet Başkanlığına Tayfur Sökmen, Meclis Başkanlığı'na Abdülgani Türkmen, Başbakanlığa ise Abdurrahman Melek seçilmiştir.

BAĞIMSIZLIKTAN TÜRKİYE'YE KATILIMA

Aşama aşama gerçekleştirilen değişikliklerle Türkiye'ye bağlanmaya doğru giden Hatay, II. Dünya Savaşı'nın yaklaşması nedeniyle Fransa'nın da ısrarcı olamamasından ve Türkiye ile savaşmayı göze alamamasından dolayı, Fransa ile Türkiye arasında 23 Haziran 1939 tarihinde Ankara'da "Türkiye ile Suriye Arasında Toprak Sorunlarının Kesinlikle Çözümüne İlişkin Antlaşma" imzalanmıştır. Bu antlaşmayla Fransa, Hatay'ın Türkiye'ye katılmasını kabul etmiştir.

29 HAZİRAN 1939: TARİHİ BİR KARAR

29 Haziran 1939'da Hatay Devleti Millet Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda Hatay, Türkiye'ye katılmıştır. Türkiye ise, 7 Temmuz 1939 günü çıkarılan bir yasa ile "Hatay" ilini kurarak katılma işlemini sonuçlandırmıştır. 23 Temmuz 1939 tarihinde de Fransız birlikleri Hatay'ı terk etmişlerdir.

Hatay'ın Türkiye'ye katılımı, Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu anlamlı günü her yıl büyük bir coşkuyla kutlayan Hataylılar, 86. yıl dönümünde de bu zaferin gururunu yaşıyorlar.

HATAY'IN ÖNEMİ

Hatay, sadece tarihi ve kültürel açıdan değil, coğrafi konumu bakımından da Türkiye için büyük önem taşımaktadır. Akdeniz'e açılan bir kapı olan Hatay, Türkiye'nin uluslararası ticaret ve ilişkilerinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Kaynak: SERHAT AKARSU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.