TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MTSO'dan, üyelerinin geleceğini şekillendirecek toplantı

Mersin Sanayi ve Ticaret Odası (MTSO) üyelerini geleceğe hazırlamaya yönelik olarak dünya ticaretinde çığır açacak yapay zekâ ve yeşil dönüşüme yönelik farkındalık çalışmalarının ardından Komiteler Ortak Toplantısı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 10:30
Kaynak: AYDIN GÖKÇEOĞLU
ilkhaber-gazetesi.com
MTSO'dan, üyelerinin geleceğini şekillendirecek toplantı

Mersin Sanayi ve Ticaret Odası (MTSO) üyelerini geleceğe hazırlamaya yönelik olarak dünya ticaretinde çığır açacak yapay zekâ ve yeşil dönüşüme yönelik farkındalık çalışmalarının ardından Komiteler Ortak Toplantısı gerçekleştirdi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantının konuğu Fütürist & Seri Girişimci Alphan Manas oldu.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır meslek komitelerinin odanın hazırladığı projelerin ve vizyonunun mutfağı olduğunu söyledi.

Meslek Komitelerinin etkin çalışmasının önemine değinen Çakır, “Komitelerimiz geçen yıl 22 sektör toplantısı, 16 seminer ve konferans düzenlemiş. Beş adet eğitim organize etmiş, 50 kurum ziyareti, yedi adet sektörel komite toplantısı gerçekleştirmiş. İki adet meslek komiteleri ortak toplantısı yapılmış. Dokuz yurt içi fuar katılımı sağlanmıştır. Meslek komitelerimizin aldığı kararlara istinaden; mahkemelerden, vergi dairesine birçok kamu kurumundan, gayrimenkul eksperliğine kadar 644 yazışma yapılmıştır. Meslek Komitelerimizin 2024 Ocak-Mayıs performansına bakıldığında ise hem nitelik ve verimlilik, hem de etkileri açısından çok daha etkili olduğunu görüyoruz." dedi.

Çakır, zor bir süreçten geçildiğini belirterek, harcamalarda ve yatırımlarda büyüme stratejilerinde dikkatli olunması gerektiğine dikkati çekti. 

Firmalar ne kadar güçlüyse Mersin ekonomisinin de o kadar güçlü olacağını kaydeden Çakır, verilen emeklerin hedefe ulaşması gerektiğini vurguladı, birlikte hareket etmenin önemine değindi.

Çakır, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nasıl ki Türkiye’ye inovasyon kavramını öğreten, Türkiye’nin ilk bölgesel yenilik stratejisini uygulayan Oda bizsek, herkes bilsin ki Meslek Komitelerimiz, Meclisimiz, Yönetim ve çalışanlarımızla, kent ekonomisindeki yeşil dönüşümü, dijitalleşmeyi, verimliliği, kümelenme ve yenilikçi mesleki eğitimi hayata geçirecek kurum da yine biz olacağız”

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ise, “MTSO bu şehrin çimentosu, birleştirici gücü. Biz, birlikte bir gücüz ve bu birlikteliğimizi her zaman devam ettirelim” dedi

Manas: Girişimciliğin geleceği var, girişimcilere önayak olun

İş dünyası ve işin geleceği konulu sunumunda Fütürist Alphan Manas önümüzdeki süreçte birçok sektörün yok olup birçoğunun da dönüşeceğini söyledi.

Bunun şimdiden başladığına işaret eden Manas, “Girişimciliğin ise geleceği var. Tek kişilik milyar dolarlık girişimler olacak. Lütfen Oda olarak girişimcilere önayak olun. Bu girişimlerin süreleri geçmişteki kadar uzun soluklu olmayacak. Gelecekte işçilik maliyetleri, ulaşım, lojistik yakıt harcamaları minimum düzeye inecek. Otonom teslimatlar, yolda üretim, robot mağazalar, dronla teslimat dolapları devreye girecek” dedi.

2030’dan sonra yazılımcı ihtiyacı kalmayacağını, endüstriyel tasarımcıların öne çıkacağını, tarım sektörünün yazılımdan daha değerli olabileceğini dile getiren Manas, bu alanda da dikey tarıma ve az su kullanım sistemlerine geçileceğini bildirdi.

Toplantı, MTSO Genel Sekreteri Mahmut Taşhan’ın Odanın kurumsal yapısı hakkında verdiği bilgiler ve Başkan Hakan Sefa Çakır’ın komite üyelerinin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.