TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beypazarı maden suyu krizinde ilk açıklama: Kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz

İsviçre'nin Beypazarı maden suyuna ilişkin yasağına Beypazarı şirketinden ilk tepki geldi. Detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 10:33
Kaynak: Haber Merkezi
Beypazarı maden suyu krizinde ilk açıklama: Kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi “etkilenen maden suyunun tüketilmemesi” yönünde tavsiyede de bulundu. Kararın, “12 Aralık 2023 üretim, 14 Şubat 2025 son kullanma tarihli 0940.4 parti numaralı ürün” için geçerli olduğu belirtildi. İsviçre'nin kararının ardından Beypazarı Maden Suyu'ndan ilk açıklama geldi.

"Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz"

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi'nin Beypazarı maden suyunda yüksek bor içeriği tespiti üzerine aldığı tüketim yasağı kararı, Beypazarı şirketinden ilk açıklamayı beraberinde getirdi. Marketing Türkiye'ye konuşan Beypazarı yetkilisi, İsviçre'deki analizlerin sonuçlarına ilişkin şaşkınlıklarını dile getirerek, "Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yetkili, Beypazarı maden sularında bor minerali miktarının İsviçre'nin belirlediği maksimum değerin üzerinde tespit edilmesinin sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirtirken, bu sonucun nasıl elde edildiğine dair şüphelerini dile getirdi. Ayrıca, Beypazarı'nın ürünlerinin birçok ülkeye ihracat yapıldığını ve bu ülkeler arasında İsviçre'nin de bulunduğunu vurguladı.

Yetkilinin açıklamasına göre, Beypazarı'nın yurtdışına gönderdiği ürünlerdeki bor minerali seviyeleri dönemsel olarak değişebiliyor. 2022 ve 2023 yıllarında yapılan ölçümlerde değişen değerler belirtilerek, bu durumun yağışlardan etkilenen yeraltı kaynak sularının doğasında olan bir değişim olduğu ifade edildi.

Beypazarı yetkilisi, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi'nin yaptığı analizlerin maden sularını içme suyu kriterleriyle karşılaştırdığını ve bu durumun da sonuçları etkileyebileceğini belirtti. Ayrıca, haberlerin maksatlı olarak çıkarılmış olabileceğine yönelik görüşlerini dile getirdi ve konuyla ilgili resmi bir yanıt için çalıştıklarını ifade etti.

Beypazarı şirketinin açıklamalarıyla birlikte, Beypazarı maden suyu krizi ve yasağına dair tartışmaların devam edeceği belirtiliyor.

''Beypazarı’na yönelik bu haberlerin maksatlı olarak çıkarıldığını düşünüyoruz''

Beypazarının açıklamaları şu şekilde;

''Marketing Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Beypazarı yetkilisi, “İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz. Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki, İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz” dedi.

Yağışlardan oldukça etkilenen yeraltı kaynak sularının değerlerinin dönemsel olarak değiştiğini, içeriğindeki mineral değerlerinin artışlar ve azalmaların da olağan olduğunun altını çizen Beypazarı yetkilisi, yurtdışına gönderdikleri ürünler için 2022’de yaptıkları ölçümlerde bor mineralinin 0,33, 2023’te ise 1 olarak ölçümlendiğini belirtiyor.

Tüm içeceklerin farklı analiz tayinlerine tabii tutulmasının gerekliliğini vurgulayan Beypazarı yetkilisi, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun yaptığı analizlerin içme suyu kriterleriyle maden sularını analiz ettiğini ifade ediyor.

Pek çok ülkeye ihracat yapan Beypazarı’na yönelik bu haberlerin maksatlı olarak çıkarılmış olabileceğini de sözlerine ekleyen yetkili konuyla ilgili resmi bir yanıt için de çalıştıklarını vurguladı.''

Swiss Federal Office for Food Safety and Veterinary Affairs

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.