TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Yerel Seçimler

İLKHABER-Gazetesi - Yerel Seçimler haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Yerel Seçimler haber sayfasında canlı gelişmelere ulaşabilirsiniz.

Seçimde şiirle sitem eden köy muhtarı adayı Aydın Battal, Gönül Dağı'nda rol aldı Haber

Seçimde şiirle sitem eden köy muhtarı adayı Aydın Battal, Gönül Dağı'nda rol aldı

Kırşehir'in Akpınar ilçesine bağlı Aşağı Homurlu köyünde yaşayan 49 yaşındaki Aydın Battal, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde muhtarlık seçimini kaybetti. 300 seçmenli köyden sadece 29 oy alan Battal, bu duruma sitem ederek sosyal medyada duygularını bir şiirle dile getirdi. Samimi ve içten şiiri kısa sürede viral hale gelerek Battal'ı Türkiye çapında tanınır hale getirdi. Seçim sonrası gelen tepkiler ve dizi teklifleri karşısında Battal duygularını şu şekilde dile getirdi: "Bildiğiniz üzere bir şiir yazdım. Memleket beni bağrına bastı, herkese teşekkür ederim. Birkaç dizi ve filmden rol teklifi aldım. Bu sevinçli haberi paylaşmak istedim. Kırşehiri'mizi iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum." Gelen teklifler arasından TRT 1'de yayınlanan ve reyting rekorları kıran "Gönül Dağı" dizisini seçen Battal, diziye dahil oldu.   KIRŞEHİRLİ ÇOBAN AYDIN BATTAL'IN HİKAYESİ: SEÇİM, ŞİİR VE GÖNÜL DAĞI Kırşehir'in Akpınar ilçesine bağlı Aşağı Homurlu köyünde 31 Mart'ta düzenlenen muhtarlık seçiminde aday olan Aydın Battal, seçimi 29 oy alarak üçüncü sırada tamamladı. Seçim sonrasında Battal, sosyal medyada duygularını bir şiirle dile getirdi. Şiirinde akraba ve dostlarının kendisini muhtar adayı olarak istemediğini, çoban ve enayi olarak gördüklerini anlatan Battal, "Kucağımda oturdu kakıç kaktı. Akrabam istemedi ilk önce beni. Yüzüme karşı sigara yaktı, dostlarım, arkadaşım istemedi ilk önce beni. Ok yay bilmiyorum, saygıda kusur etmiyorum. Bende ne var, ben kötü müyüm görmüyorum. Baldızım, bacanağım istemedi ilk önce beni. Çekil dediler bu yarışta kimin var, kime içirecek çayın suyun var. Akılları kesse beni köyden de kovarlar, akrabam dostlarım istemedi ilk önce beni. Çoban dediler bu muhtarlık yapamaz. Devlet deyip daireye varamaz. Enayi dediler, sağını solunu bulamaz. Baldızım, bacanağım istemedi ilk önce beni. Sanki rakiplerim uzay bilimci, benim gibi aynı köylü bilinci" dizelerini kullandı. Battal'ın şiiri kısa sürede viral hale gelerek Türkiye çapında büyük ilgi gördü. Birçok kişi Battal'a destek vererek onu takdir etti.

CHP Genel Başkanı Özel, Yüreğir Belediyesi'ndeki akraba atamasını geri aldırdı Haber

CHP Genel Başkanı Özel, Yüreğir Belediyesi'ndeki akraba atamasını geri aldırdı

Yerel seçimlerde kazanılan belediyelerdeki atamalara ilişkin kriz yaşanan CHP'de sorun çözüldü. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, diğer bazı belediyelerdeki akraba atamalarında olduğu gibi Adana Yüreğir'deki akraba atamasını geri aldırdığını duyurdu. Yerel seçimlerde göreve gelen Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı'nın kız kardeşinin oğlunu başkan yardımcısı olarak ataması, CHP genel Başkanı Özgür Özel'in diğer bazı belediyelerdeki akraba atamalarında da olduğu gibi tepkisini çekmişti. Özel'in, "Çözülecek" ifadesi kullandığı bu atamanın sonucu merakla beklenirken, konuyla ilgili açıklama yine Özgür Özel’den geldi. "CHP’li belediyeler, bizlerin, ‘çocuklarının, torunlarının uzun yıldır emeğimiz var hemen işe girmeli’ diye bakacağımız yerler değildir." mesajı veren Özel, şunları kaydetti: "Biz bu belediyeleri çocuğa, toruna, eşe, dosta iş sağlamak ya da ihale verip rant aktarmak için değil, biz bu belediyeleri, o çocukların geleceğini kurtarmak için kazandık. ‘Belediyeyi kazandık, artık benim rahat etme zamanım’ diye düşünmeyin. Biz bu ülkenin geleceğini kurtarmak için burada kişisel beklentilerin taleplerin çok dışında bir yaklaşımda bulunmamız lazım. Açık söylüyorum ufak tefek atama hataları oluyor. Tek tek hepsini geri aldırtıyorum. Bursa'da geri aldırdım. Balıkesir'de geri aldırdım. Adana'da geri aldırdım. Hata yapma lüksümüz yok. Biz tertemiz bir partiyiz. Bembeyaz bir kağıt gibi üzerine kurşun kalemi dokundursak kir gösteriyor kardeşim. Dikkat edeceğiz. Doğru davranacağız. Örnek olacağız. Biz başaracağız." 

CHP’de ‘akraba atamaları’ krizi Haber

CHP’de ‘akraba atamaları’ krizi

Yerel seçimlerde göreve gelen Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı'nın kız kardeşinin oğlunu başkan yardımcısı olarak ataması, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in diğer bazı belediyelerdeki akraba atamalarında da olduğu gibi tepkisini çekti. Özel'in, "Çözülecek" ifadesi kullandığı bu atamanın sonucu merakla beklenmeye başlandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimler sonrası yeni dönem politikalarını belirlemek için yaklaşık 3 hafta önce merkez yönetim kurulu üyeleriyle toplantı yapmıştı. Daha sonra CHP Parti Meclisi ile yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Özel, seçilen tüm CHP'li belediye başkanları ile 20-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Yerel Yönetimler Çalıştayı için Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde bir araya gelmişti. Çalıştayda, CHP Lideri Özel’in ve kurmaylarının, belediye başkanlarına eş dost, akraba atamalarına karşı, "Toplumu rahatsız edecek atamalar yapmayın" uyarısında bulunacağı, bu tür atamalara müdahale edileceği bilgileri kamuoyuna yansımıştı. Bu gelişmelerin ardından, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, başta Bursa olmak üzere yeni seçilmiş belediyelerindeki akraba kayırmacılığına müdahale etti. Özel’in talimatıyla akraba atamaları yapılan belediyelerin başkanları tek tek aranarak, atadıkları isimlerin istifa ettirilmesi istendi. Örneğin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey aranarak, büyükşehir belediyesine bağlı şirketlerden BURKENT'in başına atanan yeğeninin ataması geri çektirildi. Balıkesir’de CHP milletvekili Serkan Sarı’nın ağabeyi Gökhan Sarı’nın ataması da durduruldu. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu kayınbiraderini ve bacanağını, Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı ise kız kardeşinin oğlunu başkan yardımcısı olarak ataması de CHP Genel Merkezi'nde tepki çekti. Genel Başkan Özel: Ben bilmiyor muydum bir belediyenin IT departmanında kardeşimi işe almak Dün akşam bir TV'de canlı yayın programına katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "İlk önce Balıkesir'de belediye başkanımız 6 ay boyunca kendisine yardımcı olduğu gerekçesiyle milletvekilinin abisini danışman atadı. Telefon açtık, istifa etti. Adana'dan haber geldi, çözülecek. Eş dost kayırmacılığı CHP'nin yapacağı bir şey değil. Türkiye'de tek ise izah et. Bu konuda tavrım net. Kardeşim geçen sene EYT'den emekli olana kadar adalet yürüyüşünden beri işsizdi ve hala da işsiz. Artık iş de aramıyor. Çok büyük bankanın en üstündeydi. Uzmanlığı banka verisi saklamaktı. Ben bilmiyor muydum bir belediyenin IT (Bilgi Teknolojileri) departmanında kardeşimi işe almak. Bizde öyle bir şey yok." dedi. CHP Lideri Özel, bu yayında "Adana'dan haber geldi, çözülecek." ifadesi ile Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı'nın kız kardeşinin oğlunun başkan yardımcısı atanmasını işaret etti. Yüreğir Belediye Başkanı Demirçalı'nın ablasının oğlunun atamasının durdurulup durdurulmadığı ise henüz açıklanmadı.

Yüreğir Belediye Başkanı Demirçalı’ya, müteahhitlerden destek sözü Haber

Yüreğir Belediye Başkanı Demirçalı’ya, müteahhitlerden destek sözü

Yerel seçimlerde Yüreğir Belediye Başkanı olan Ali Demirçalı’ya Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) ve federasyona bağlı derneklerin yönetim kurulu üyeleri tarafından destek sözü verildi. Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, (DAİMFED) Yönetim Kurulu üyeleri, AYAMDER Yönetim Kurulu üyeleri ve AKAMDER Yönetim Kurulu üyeleri, göreve yeni seçilen Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı’yı makamında ziyaret ederek, görevinde başarılar diledi. DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamada, aynı zamanda DAİMFED Genel Başkan Vekili olan Başkan Ali Demirçalı ’nın, Yüreğir’de Belediye Başkanı seçilmesinin gururunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Ali Demirçalı ile sürekli istişare içerisinde olacaklarını belirten Karslıoğlu, “DAİMFED olarak Başkan Demirçalı’ya tüm desteği vereceğiz. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda kazanan Yüreğir ve Yüreğir halkı olacak. Sayın Başkanımızın bilgi, birikim ve tecrübesiyle Yüreğir çok önemli bir cazibe merkezi olacağına inancımız tam. Başkanımızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.” dedi. Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  şunları kaydetti: “Üyesi ve yetkilisi olduğum DAİMFED in desteğini seçim sürecinde hep hissettim. Bu anlamda başta DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu ve tüm DAİMFED ailesine destekleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca önümüzdeki çalışma sürecinde sektörün tüm temsilcilerinin bir çatı altında toplandığı DAİMFED in Yüreğir ilçemizde yatırım ve kalkınma olarak katkılarını göreceğimize inanıyorum. Belediye olarak başta İmar olmak üzere biran önce kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm çalışmalara başlamak istiyoruz. Bu doğrultuda yakın zamanda çalışmalarımız meyvelerini vermeye başlayacaktır.”

CHP'li belediye başkanları Ata'nın huzurunda Haber

CHP'li belediye başkanları Ata'nın huzurunda

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) belediye başkanları, Yerel Yönetimler Çalıştayı’na katılmak üzere gittikleri Ankara'da Ata'nın huzuruna çıkarak saygı duruşunda bulundu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve her iki kentin CHP’li belediye başkanları, diğer belediye başkanları ve il yöneticileri Genel Başkan Özgür Özel ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. CHP’li heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Sonrasında Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen CHP’liler ardından 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarını ziyaret etti. Genel Başkan Özgür Özel’in açılış konuşması ile başlayan Yerel Yönetimler Çalıştayı parti genel merkezinde gerçekleşti. Çalıştay, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in konuşması ile başlarken, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek de birer konuşma yaptı. Genel Başkan Özel’den teşekkür CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çalıştay’ın açılışında yaptığı konuşmasında; “Partimizi 47 yıl sonra birinci parti yapabilmemiz için en kötü günde bu partiye sahip çıkanlara, en zor zamanlarda görevlerini layıkıyla yapıp, en iyi kamu görevlerini liyakatle, şeffaf, açık bir şekilde yapan ve geçmişte yerel yönetimlerde görev alıp bugün bu salonu hınca hınç dolduracak kadar çok mazbatayı almamızı sağlayan tüm belediye başkanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.  “Türkiye İttifakı’nın belediye başkanlarına selam olsun” Yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, “Yerel seçimlerin sonunda 14 tane büyükşehiri, 21 il merkezini kazanarak toplam 35 ilde belediyeleri kazandık ve en yakın partiden 11 fazla il belediyemiz var. 314 ilçede, 60 beldede, 409 belediyeyi hep birlikte kazandık. Yüzde 38 oy oranına ulaşarak partimizi hep birlikte birinci parti yaptık. Partimiz artık toplumun her kesiminden oy alabilen bir siyasi partidir. Büyük bir başarı elde ettik. Seçimleri Türkiye İttifakı kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır. Türkiye İttifakı’nın belediye başkanlarına selam olsun. Üzerimizdeki yüzde 25’lik cam tavanı, bu sonuçlarla beraber tuzla buz ettik” diye konuştu.   Çalıştay’da belediyeler ve il örgütleri arasında çalışma dinamiklerinin tartışılmasının ardından, ‘Geçmişten Geleceğe CHP Belediyeciliği’ ve ‘Uzmanların Gözünden Yeni Dönem Türkiye Siyaseti ve CHP Belediyeciliği’ başlıkları altında değerlendirmeler yapıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.