TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Milletvekili Şevkin: Çukurovalı çiftçinin zararına Bakanlıktan ses yok

Adana ve Çukurova Bölgesi’nde yaşanan yağmur ve dolu felaketinin ardından tarım arazilerinde büyük hasar meydana geldi. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, zarar gören çiftçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı ve destek talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 10:35
Kaynak: BÜLTEN
Milletvekili Şevkin: Çukurovalı çiftçinin zararına Bakanlıktan ses yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, başta Adana olmak üzere Çukurova Bölgesi’nde çiftçinin yaşadığı yağmur ve dolu felaketini meclise taşıdı.

24-25-26-27 Mayıs 2024 tarihleri arasında etkili olan yağmur ve dolunun Adana’da 20 bin dönümü ağır olmak üzere 30 bin dönüm ekili arazide hasara yol açtığını vurgulayan Dr. Şevkin, yağmur ve dolu nedeniyle karpuz, domates, şeftali, kavun, biber ve mısır başta olmak üzere bir çok tarım ürününde büyük zarar oluştuğunu vurguladı.

Üretici ve çiftçinin ciddi masraf yaptıktan sonra ve henüz hasat zamanı başlamayıp pazarlamaya girmeden önce böyle bir sıkıntı yaşamasının büyük zorluklarla karşı karşıya kalmasına neden olduğunu dile getiren Dr. Şevkin, Tarım ve Orman Bakanlığı, TARSİM ve Ziraat Bankası’nın çiftçiye destek sunması gerektiğini kaydetti.

DESTEKLEME VERİLECEK Mİ? 

Pazarlama öncesi yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, şu sorulara yanıt arıyor:

1-    Adana başta olmak üzere Çukurova Bölgesi’nde Mayıs ayı içerisinde yaşanan yağmur ve dolu nedeniyle toplam kaç dönüm ekili arazide hasar meydana gelmiştir?
2-    Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’da dolu ve yağmur nedeniyle tarım arazilerinde oluşan hasar tespit çalışmaları yapılmış mıdır?
3-    Dolu ve yağmur nedeniyle Çukurova Bölgesi’nde hangi ürünler zarar görmüştür?
4-    TARSİM, oluşan zarar nedeniyle çiftçiye herhangi bir ödeme yapmış mıdır?
5-    Çiftçinin üretime devam etmesini sağlamak için önlem alınmış mıdır? Alınmışsa nelerdir?
6-    Çiftçinin uğradığı mağduriyet nedeniyle Ziraat Bankası’na olan borçları ertelenecek midir?
7-    Üretici ve çiftçi ihracatta ciddi sıkıntılar yaşarken ve piyasada arz-talep dengesi bozulmuşken oluşan dolu ve yağmur mağduriyeti nedeniyle çiftçiye ek destekleme veya faizsiz kredi verilmesi planlanmakta mıdır?

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.