TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalbuzdağ: İlaç eksikliği nedeniyle insanlar sağlığına kavuşamıyor

Türk Eczacıları Birliği 4.Bölge Adana Eczacı Odası Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, paralel ilaç ticareti nedeniyle ülkeye gelen ilaçların yüksek fiyatlarla başka ülkelere geri satıldığını belirterek, “İlaç fiyat politikasından dolayı yurt dışından gelen ilaçlar Türkiye’de devlete ucuza satılıyor. Şirketlerin yurt dışında bu ilaçları daha pahalı satacakları yerler olduğu için ne yazık ki, paralel ticarette bu ilaçlar tekrar yurtdışına satılıyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 14:47
Kaynak: Haber Merkezi
Yalbuzdağ: İlaç eksikliği nedeniyle insanlar sağlığına kavuşamıyor

Türkiye’de her geçen gün yurttaşların ilaca erişiminde yaşanan sıkıntılar artıyor. Ülkemizdeki ilaç şirketleri paralel ticaret adı altında devlet izni ile satın aldıkları ilaçları yüksek fiyatlarla farklı ülkelere satışını gerçekleştiriyor. Ülke genelinde yaşanan ilaç bulma sorununa rağmen yapılan bu ticaret insanların sağlığına kavuşamamalarına neden oluyor. Tedaviye sunulan yeni nesil ilaçların yüzde 83’ü Türkiye’ye gelmiyor.

‘İLACA HALKIMIZIN ERİŞİMİ SAĞLANMALIDIR’

İlkhaber Gazetesi'nden Bayram BULUT'un haberine göre; Ülkede ilaç ihtiyacı sürerken, yaşanan paralel ilaç ticareti ve ülkeye gelmeyen ilaçlar konusunda Türk Eczacıları Birliği 4.Bölge Adana Eczacı Odası Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ tepki gösterdi. İnsanların tedavilerinde ciddi sorunların yaşandığını dile getiren Yalbuzdağ, “Tedaviye sunulan yeni nesil ilaçların yüzde 83’ü ne yazık ki ülkemize gelmemektedir. Bu nedenle de bu hastalıklardan muzdarip hastalarımız bu yeni teknoloji ilaçlardan ne yazık ki faydalanamamaktadır. Bu yüzdende ilaçların önündeki engellerin aşılması, ilaçla ilgili sorunların ortadan kaldırılması, ruhsatlandırma ile ilaç fiyat politikalarındaki düzenlemeler yapılarak, halkımızın sağlığına kavuşması için en yakın şekilde tasarruf tedbirleri olmadan ilaca halkımızın erişimi sağlanmalıdır” dedi.

PARALEL TİCARET İLE İLAÇLAR FARKLI ÜLKELERE DAHA PAHALI SATILIYOR

İlaç ticareti yapan şirketlerin yaptığı paralel ilaç ticaretine değinen Yalbuzdağ, “İlaç fiyat politikasından dolayı yurt dışından gelen ilaçlar Türkiye’de devlete ucuza satılıyor. Şirketlerin yurt dışında bu ilaçları daha pahalı satacakları yerler olduğu için ne yazık ki, paralel ticarette bu ilaçlar tekrar yurtdışına satılıyor. Bundan hem biz eczacılar, hem de ilaç firmaları zarar görüyor. Şuanda en basit örneği hastalara verilen antibiyotikleri bile bulmakta zorluk çekiyoruz. Depolardan 1-2 tane antibiyotik getirebiliyoruz” diye konuştu.

İLAÇ FİYAT FARKI ARTACAK

Toplam sağlık harcamalarının GSYH oranı 2021 yılında yüzde 4,6’dan, 2022 yılında yüzde 3.7 düştüğünü aktaran Yalbuzdağ, “Bu durum, geri ödeme kapsamında yer alan ilaçlarda kısıtlamalara gidilmesine neden olmuştur. Hastalarımızın cebinden çıkacak ilaç fiyat farkları daha da artmıştır. 2024 yılında katılım payı haricinde vatandaşlarımızın cebinden çıkacak ilaç fiyat farkının 20 milyar TL’yi bulacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

YARIM KALAN TEDAVİLER

Yarım kalan tedaviler nedeni ile oluşan yeni komplikasyonların hasta güvenliğini ve sağlık bütçelerini daha fazla tehdit etmesi şeklinde özetlenebilecek pek çok istenmeyen sonucu da beraberinde getirdiğine vurgu yapan Yalbuzdağ, “Bu nedenle hastalarımızın tedavileri için ihtiyaç duydukları ilaçlara erişimi sağlanmalıdır. Ödemek durumunda kaldıkları ek tedavi maliyetlerinin azaltılmalıdır. Zamanında ve doğru müdahalelerle hastalıkların tedavisi ve engellemesi adına Ulusal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisinde sağlığa ayrılan payın artırılması, sağlık bütçesi içerisinde ilaca uygun oranlarda pay ayrılması zaruridir” şeklinde konuştu.  

SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ

Sosyal güvenlik açıklarını kapatmak, enflasyon hedeflerini tutturmak adına toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hiçbir tasarruf tedbiri alınmamalısı gerektiğini işaret eden Yalbuzdağ sözlerini şöyle tamamladı;

“Halk sağlığını koruma gayretindeki bir meslek grubunun temsilcileri olarak bu uyarıyı yapmayı görev biliyoruz ve diyoruz ki; sağlıktan tasarruf olmaz. İlaç stratejik bir üründür ve ilaçta dışa bağımlılık toplum sağlığı açısından ağır sonuçlara neden olmaktadır. Bu sonuçları zaman zaman hep birlikte yaşıyoruz. İlaç yokluklarının önüne geçebilmenin yolu, her ilaca kolayca erişebilmenin yolu kapsamlı bir yerli ilaç üretiminden geçmektedir. Ertelemeden, ötelemeden hemen bugün bu hedef için elimizden ne geliyorsa hayata geçirmek durumundayız.”

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.